• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidská hyena. Měl pomáhat postiženým, místo toho je okrádal

  11.8.2023
  Jan Štoll

  Muž nejprve pracoval jako řidič obecně prospěšné společnosti, která přepravuje osoby se zdravotními postiženími. Při tom zneužíval jejich handicapů a okrádal je. Ale nejen je, také mentálně retardované nebo nevidomé lidi. O peníze připravil i svou kolegyni v práci. Čtyřiatřicetiletý muž má na svědomí čtrnáct krádeží, při kterých si přišel celkem na víc než půl milionu korun.

  V jednom případě pachatel okradl o 3000 korun dvanáctiletého Honzíka s těžkou mentální retardací, kterého měl převézt na týdenní pobyt do integračního centra. Peníze dostal chlapec jako vždy od mámy do batohu, ty si pak v integračním centru měli jeho pracovníci převzít. V jiném případě se vloudil do bytu osmasedmdesátileté nevidomé ženy pod záminkou opravy židle. V nestřeženém okamžiku, když mu vařila kávu, jí ukradl šperky za více než 30 tisíc korun. „Jindy zase okradl svou kolegyni v práci ve chvíli, když poskytovala první pomoc jinému kolegovi, který náhle zkolaboval. Té ukradl peněženku a způsobil škodu 7000 korun,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

  Následně začal pachatel pracovat jako sanitář v centru sociální péče, kde ukradl pacientovi upoutanému na invalidní vozík peněženku z nočního stolku. V dalším případě vylákal z jednaosmdesátileté tělesně postižené ženy 50 tisíc korun pod příslibem zařízení operace kyčle pro její dceru. Téměř 140 tisíc korun vylákal také z onkologicky nemocné seniorky trpící demencí, které nabídl, že k ní bude chodit do bytu uklízet. „S tou se seznámil před úřadem městské části, kde byla na sociálním odboru,“ dodal Daněk.

  Čtyřiatřicetiletý zloděj a podvodník si tak celkem přišel na více než půl milionu korun. „Byl následně za tuto trestnou činnost soudem odsouzen k trestu odnětí svobody na tři a půl roku do věznice s ostrahou,“ dodal policejní mluvčí. Soud také pachateli uložil povinnost zaplatit poškozeným způsobenou škodu. Pachatele dopadli kriminalisté ze čtvrtého policejního obvodu.

  Zdroj: ČTK/sto  Nepřehlédněte