Obrazový triptych inspirovaný Karlem Hynkem Máchou, Hansem Christianem Andersenem a Antoinem de Saint-Exupérym a jejich literárními díly vznikl v letech 2016-19. Fotograf a výtvarník Vladimír Kysela při cestách za inspirací navštívil nejen místa, kam jsou díla situována, ale také ta, která jsou spojená s životy jejich autorů: Čechy, Dánsko, Francie, Anglie a další. Celkem se jednalo o více než 40 lokalit.
Zatímco Mácha ve svém poemu Máj vytvořil krajinu plnou velkých barevných ploch, při četbě Andersenovských příběhů máte pocit, jako byste v ruce obraceli diamant s tisíci odrazivých plošek. Spolu se symbolikou příběhů Saint Exupéryho toto byly hlavní impulsy tvorby autora triptychu.
„Nehledejte ale v mých obrazech ukořistěnou momentku nebo dokumentaci scény, spíš ozvěnu příběhů, uloženou do neviditelného přediva reálných i abstraktních vrstev podobně, jako spisovatel vkládá jednotlivé scény na stránky své knihy.“ řekl Kysela o projektech, věnovaných známým spisovatelům, ve své Monografii, která vyšla na konci roku 2020.
Vladimír Kysela (1958) se narodil v Ústí nad Orlicí a již téměř 40 let žije v Liberci. Od roku 2017 je členem Asociace profesionálních fotografů, české sekce Evropské fotografické federace a od roku 2019 také držitelem ceněného evropského certifikátu QEP. Jeho projekty, vycházející z literárních a malířských podnětů (Karel Hynek Mácha, Hans Christian Andersen, Antoine de Saint -Exupéry, César Manrique, William Turner), získaly opakovaně ocenění ve významných mezinárodních soutěžích (Paříž, Londýn, Los Angeles, Moskva, Luxembourg, New York, Sienna). Kysela svoji práci pravidelně prezentuje na výstavách, věnuje se lektorské činnosti a pořádání unikátních fotocest po stopách významných umělců.
Literární triptych byl jednotlivě vystavován na různých místech v České republice a také v Berlíně. Průřezová výstava v Mladé Boleslavi je po Liberci, Karlových Varech, Hradci Králové, Táboře a Zlíně šestým a zároveň posledním představením klíčových děl ze všech tří cyklů na jednom místě. Návštěvníci budou moci také nahlédnout do druhé výrazové polohy autora, do obrazů, zpracovávaných za pomoci kombinovaných výtvarných technik.
Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav