Aby se české dřevo nevyváželo bez přidané hodnoty. Ve Štětí zprovoznili pilu

Ve Štětí na Litoměřicku zprovoznila společnost Labewood v sousedství papíren pilu na zpracování měkkého jehličnatého dřeva. Dokončení investice za 115 milionů eur provází přísná opatření kvůli nákaze novým typem koronaviru. Dřevo je navezeno, zaměstnanci ho začali řezat a třídit. Řekl ředitel společnosti Radim Strava.

Zhruba na 25 hektarech plochy na okraji města mezi železniční tratí a silnicí podél Labe se začalo stavět zkraje loňského roku. „Podařilo se dosáhnout kritického milníku, a to uvedení pily do provozu. V současné situaci a za striktních krizových opatření proti šíření COVID-19 se dají očekávat komplikace na straně dodavatelů, vlastního personálu i dopady z okolí závodu. Společnost Labewood a její akcionáři dělají vše pro to, aby bylo možné ochránit naše pracovníky přímo ve Štětí a současně dodržovat projektový harmonogram,“ řekl Strava.

Firma od dodavatele převzala téměř všechny objekty, dokončena je vlečka, začalo se navážet dřevo, třídit a řezat. „Na skladě v závodě máme v současnosti přibližně 10 000 kubíků kulatiny,“ uvedl Strava. Společnost má aktuálně 125 zaměstnanců. „Postupně bychom chtěli pro zajištění provozu zaměstnat až 160 pracovníků,“ uvedl Strava.

Surovinu chce společnost zajistit z České republiky a využít kulatinu, která v minulosti mířila na export. „Chceme tak podpořit to, aby se české dřevo nevyváželo bez přidané hodnoty do zahraničí,“ řekl Strava.

magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad

Ústí i Litoměřice uleví živnostníkům. Odpouštějí pronájem

Na pile zpracované dřevo ve formě řeziva je určeno pro domácí trh, Německo, Rakousko, Severní Afriku a Blízký východ. Štěpku, která vzniká při výrobě jako nejvýznamnější vedlejší produkt, využije ze sta procent sousední papírna Mondi Štětí při výrobě celulózy.

Projekt spojuje několik investorů. Skupina Eco Investment drží 37,50 procenta, Holzindustrie Maresch 32,51 procenta, Mondi Štětí 24,99 procenta a společnost Unitimber pět procent. Na projekt získala Labe Wood i investiční pobídku od agentury CzechInvest.

vera/čtk

Dnes, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 09:40
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
Reklama