Litoměřice chtějí vymýtit „reklamní smog“, vydaly zásady reklamy

Litoměřice vydaly zásady reklamy a označování provozoven v historickém centru. Cílem je vymýtit tzv. reklamní smog a motivovat podnikatele k estetičtějšímu značení podniků v městské památkové rezervaci. Podnikatele, kteří se rozhodnou reklamu podle zásad upravit, chce město finančně podpořit. Informovala o tom radnice.

„Chceme pomocí dobrých příkladů a tipů inspirovat k odpovědnějšímu přístupu k veřejnému prostoru. Reklama v centru je pro podnikatele důležitá, ale prezentace může být účinná a zároveň i estetická s ohledem na městskou památkovou rezervaci,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Andrea Křížová. Litoměřice se inspirovaly Brnem nebo Znojmem.

Zásady upravují vzhled samotné provozovny, tedy nápis, polep, vývěsní štít. V druhé části se zabývají reklamou, která je mimo provozovnu, což jsou billboardy, vitríny, bannery. „Nejdeme cestou postihů ani sankcí. Zásady jsou spíše návodem, jak postupovat, na co si dát pozor, obsahují i tipy,“ uvedl radní Filip Hrbek (ODS).

V souvislosti se zavedením doporučení vypsala radnice dotační titul pro podnikatele, kteří se rozhodnou upravit vzhled své provozovny a reklamy v souladu s novými zásadami. Náklady, které podnikatelé vynaloží, může město částečně kompenzovat. Připraveno má pro letošek 100.000 korun.

Nejhezčí provozovny roku radnice loni ocenila titulem Srdcař Litoměřic. „Jsme přesvědčeni, že pokud předvedeme správné příklady, poukážeme na prvky a řešení, která posouvají provozovny moderním stylem na evropskou úroveň, tak se touto pozitivní motivací i ostatní provozovatelé rozhodnou zachovat podobným způsobem a svou provozovnu vylepší,“ uvedl zastupitel Tomáš Sarnovský (ANO).

Litoměřice mají nový grafický vizuální styl, který připravila vítězka designérské soutěže. V minulosti město využívalo pro prezentaci zejména heraldický symbol. Právě tento nový styl může být podle radnice inspirací pro podnikatele.

S nelegální reklamou chtělo v minulosti bojovat Ústí nad Labem. Do přípravy podkladů se zapojili studenti Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, kteří sledovali a zaznamenávali reklamy na soukromých objektech. Žádnou vyhlášku ani doporučení město neschválilo. Loni v létě odstraňoval nelegální výlepy ve městě ústecký zastupitel Martin Hausenblas (ProÚstí) a po něm i někteří další.

čtk

Jan Fischer. Tvůrce našeho nejslavnějšího kresleného seriálu jeho práce nakonec zabila

Včera, 17:56
Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii....
18.1.2020
Mezi Varnsdorfem a Krásnou Lípou našli v pondělí lidé pohozená těla pěti labutí s vyříznutými...
18.1.2020
V průmyslové zóně Triangle vznikne parkoviště pro kamiony. Postavit ho plánuje Ústecký kraj, který strategickou...
17.1.2020
Pro ropovod z Litvínova k hranicím s Německem je v územní rezervě Ústeckého kraje vymezena...
17.1.2020
Sedm základních a pět mateřských škol v Ústí nad Labem se může zapojit do výzvy...
16.1.2020
Lužická nemocnice v Rumburku se bude prodávat bez dluhů, uvedla insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová...
16.1.2020
Hokejisté Přerova v úterý vyhráli v předehrávce 12. kola nadstavby první ligy o pořadí v...
16.1.2020
V Teplicích přibude další obchodní centrum. Krajský úřad dospěl k závěru, že stavba nemá významný...
16.1.2020
Na rozšíření obchvatu Loun na silnici D7 se začne pracovat v první polovině letošního roku....
15.1.2020
V ústecké zoologické zahradě uhynulo mládě tučňáka brýlového. Rodiče se o něj přestali starat. Prvorozenému...
Reklama