4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Litoměřice při oslavách výročí vytvořily rekord v přípitku vínem

Královské město Litoměřice se zapsalo do České knihy rekordů v hromadném přípitku vínem. V rámci oslav 800 let od založení pozvedlo v neděli najednou číše s místním bílým vínem 2141 lidí. Překonán byl tak dosavadní, pět let starý rekord z Mikulova, čítající zhruba pětistovku lidí.

„Jsem na vás hrdý, moji Litoměřičané,“ řekl po slavnostním vyhlášení rekordu starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Skleničky lidem nalévali číšníci s cisternami vína na zádech. Účastníci přípitku museli vydržet nevypít obsah až do okamžiku, kdy zazněl pokyn k přípitku. Po sečtení někteří v oslavách pokračovali.

Dostatek místního vína i regionálních potravin mají Litoměřičané zajištěn po celou dobu městských slavností, které zahájil v sobotu program připravený místní základní uměleckou školou. Plné náměstí v sobotu večer přihlíželo videomappingu, v jehož rámci se promítala audiovizuální show. Jejím základem bylo osm příběhů, které symbolizovaly osm století.

K nedělnímu přípitku přišli lidé na náměstí v slavnostním defilé. Zastoupeny v něm byly pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti i divadelní soubory. Zájemci si mohli dnes také prohlédnout v kostele sv. Ludmily část ostatků světice.

Od pondělí do středy bude pódium postavené před radnicí patřit místním souborům, divadelníkům, kapelám a školám. Na čtvrtek 19. září je v plánu koncert litoměřického festivalového sboru s Teplickou filharmonií a slavnosti vyvrcholí v pátek a sobotu vinobraním. „Velmi mě překvapil zájem obyvatel o propagační materiály vydané v souvislosti s 800. výročím. Litoměřičáci oblékají trička a fotí se v nich na různých místech České republiky, ale i v zahraničí. Je úžasné vidět, že lidé jsou hrdi na město, v němž žijí,“ uvedl starosta.

Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. Samotný rok založení je ale sporný. „Opřeli jsme se v tomto o většinový názor historiků. A také někteří si ještě pamatují, že se v roce 1969 slavilo 750 let, takže na to jsme museli navázat,“ řekla mluvčí města Eva Břeňová.

Místo na soutoku Labe a Ohře bylo obýváno dřív než před osmi staletími. Ve středověku bylo město rozděleno na vlastní hrad a předhradí, jehož část byla kolem roku 1057 vyhrazena pro kapitulu při kostele sv. Štěpána v místě, kde se nyní nachází barokní katedrála sv. Štěpána.

OMH, ČTK

Před 1 hodinou
V Ústeckém kraji míra nezaměstnanosti v listopadu opět nepatrně klesla, a to o 0,1 procentního...
Dnes, 11:44
Občané Ústeckého kraje se cítí bezpečně. Ukázal to sociologický průzkum zpracovaný Univerzitou J. E. Purkyně...
Včera, 14:32
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:32
Kolony a ucpání centra Bíliny zná každý, kdo cestuje ve směru z Karlových Varů na...
9.12.2019
Na téměř 400 milionů korun vyjde stát rekonstrukce historické budovy teplického nádraží. Teplice se modernizace...
9.12.2019
Čtyřpruhové silnice I/13 u Třebušic na Mostecku se řidiči dočkají příští rok v červnu. Po...
8.12.2019
Šest železničních stanic v Ústeckém kraji bude do roku 2025 opraveno. Cestující se dočkají zrekonstruovaných...
dálnice D8, estakáda
8.12.2019
Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na...
7.12.2019
Litoměřickou nemocnici nebude smět Ústecký kraj po koupi od města sám na nikoho převést. Při...
7.12.2019
Ceny benzinu u čerpacích stanic v Ústeckém kraji stagnují. Motoristé za litr Naturalu 95 průměrně...
7.12.2019
Peklo prožívají řidiči v místě kruhového objezdu u hypermarketu Globus v Chomutově. V ranních i...
Reklama