Litoměřice při oslavách výročí vytvořily rekord v přípitku vínem

Královské město Litoměřice se zapsalo do České knihy rekordů v hromadném přípitku vínem. V rámci oslav 800 let od založení pozvedlo v neděli najednou číše s místním bílým vínem 2141 lidí. Překonán byl tak dosavadní, pět let starý rekord z Mikulova, čítající zhruba pětistovku lidí.

„Jsem na vás hrdý, moji Litoměřičané,“ řekl po slavnostním vyhlášení rekordu starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Skleničky lidem nalévali číšníci s cisternami vína na zádech. Účastníci přípitku museli vydržet nevypít obsah až do okamžiku, kdy zazněl pokyn k přípitku. Po sečtení někteří v oslavách pokračovali.

Dostatek místního vína i regionálních potravin mají Litoměřičané zajištěn po celou dobu městských slavností, které zahájil v sobotu program připravený místní základní uměleckou školou. Plné náměstí v sobotu večer přihlíželo videomappingu, v jehož rámci se promítala audiovizuální show. Jejím základem bylo osm příběhů, které symbolizovaly osm století.

K nedělnímu přípitku přišli lidé na náměstí v slavnostním defilé. Zastoupeny v něm byly pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti i divadelní soubory. Zájemci si mohli dnes také prohlédnout v kostele sv. Ludmily část ostatků světice.

Od pondělí do středy bude pódium postavené před radnicí patřit místním souborům, divadelníkům, kapelám a školám. Na čtvrtek 19. září je v plánu koncert litoměřického festivalového sboru s Teplickou filharmonií a slavnosti vyvrcholí v pátek a sobotu vinobraním. „Velmi mě překvapil zájem obyvatel o propagační materiály vydané v souvislosti s 800. výročím. Litoměřičáci oblékají trička a fotí se v nich na různých místech České republiky, ale i v zahraničí. Je úžasné vidět, že lidé jsou hrdi na město, v němž žijí,“ uvedl starosta.

Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. Samotný rok založení je ale sporný. „Opřeli jsme se v tomto o většinový názor historiků. A také někteří si ještě pamatují, že se v roce 1969 slavilo 750 let, takže na to jsme museli navázat,“ řekla mluvčí města Eva Břeňová.

Místo na soutoku Labe a Ohře bylo obýváno dřív než před osmi staletími. Ve středověku bylo město rozděleno na vlastní hrad a předhradí, jehož část byla kolem roku 1057 vyhrazena pro kapitulu při kostele sv. Štěpána v místě, kde se nyní nachází barokní katedrála sv. Štěpána.

OMH, ČTK

26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
18.5.2020
Na severu Čech se staví poslední dva úseky Labské stezky, která měří od hranic s...
18.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
11.5.2020
Rekonstrukce Wieserova domu v Terezíně na Litoměřicku, na kterou se městu podařilo získat 130 milionů...
11.5.2020
Rekonstrukce Wieserova domu v Terezíně na Litoměřicku, na kterou se městu podařilo získat 130 milionů...
8.5.2020
Až 10 tisíc korun může dostat darem od města živnostník z Litoměřic. Radní tak rozhodli...
5.5.2020
Litoměřičtí zastupitelé v dubnu schválili prodej nemocnice kraji. Krajská zdravotní (KZ) ji koupí za téměř...
4.5.2020
Pohonné hmoty v Ústeckém kraji zlevnily. Cena za litr benzínu klesla na 25,95 koruny. Nafta...
4.5.2020
Litoměřická strojírenská firma Hennlich navrhla a sestrojila speciální dezinfekční rámy. Mohou zvýšit ochranu lidí na...
1.5.2020
Litoměřické výstaviště Zahrada Čech zůstane prázdné i v květnu. Pro některé akce se hledají náhradní...
Reklama