Na severu Čech se mohou fandové těšit na dva filmové festivaly

Na dva festivaly se mohou těšit fandové filmu na severu Čech. Jeden se uskuteční na konci prázdnin v Litoměřicích, druhý, jenž se věnuje dokumentární tvorbě, v Ústí nad Labem. Organizátoři nyní zveřejnili program obou akcí.

Motto letošní přehlídky alternativních filmů v Litoměřicích zní Cesty a proměny. Dvacátý ročník festivalu zahájí předpremiéra snímku Bohdana Slámy s názvem Krajina ve stínu. Hrdinové tohoto historického dramatu se v pohraničí vyrovnávají s nacismem a komunismem.

Jubilejní dvacátý ročník litoměřického festivalu se uskuteční od 28. do 30. srpna v městském kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a letním kině. Na programu jsou díla tvůrců z mnoha koutů světa. Přehlídku filmové tvorby doplní vystoupení kapely Zrní a o zakončení se postará v Parku Václava Havla skladatelka a instrumentalistka Bára Zmeková. Podrobnosti najdou zájemci na festivalovém webu.

Patřil mezi evropskou špičku. Jirkov shání fotky principála Kludského kvůli opravě maringotky

Manipulace ve filmu, reklamě, politice, s obrazem, střihem nebo i se samotným divákem je tématem třetího ročníku festivalu ELBE DOCK, který se uskuteční od 1. do 6. září v Ústí nad Labem a 5. až 6. září v Drážďanech.

Filmový festival zaměřený na dokumentární debuty českých a evropských tvůrců se ze svého původního červnového termínu přesunul na září. V rámci festivalu budou po čtrnácté uděleny Ceny Pavla Kouteckého pro začínající dokumentaristy.

„Téma manipulace nám připadá velmi aktuální ve všech možných kontextech. Debaty a workshopy, které jsou připravené i pro veřejnost toto téma reflektují a naučí všechny zúčastněné například rozeznávat manipulaci v médiích nebo ji i vytvářet prostřednictvím střihu vlastních videí,“ uvedla programová koordinátorka Michaela Weingartová.

Součástí festivalu jsou tematické procházky, návštěva běžně nepřístupných prostor, netradiční koncerty, maringotka plná zvuku, videí a blikajících světýlek, prohlídky města zaměřené na vizuální smog a další.

Festival zahájí španělská mysteriózní komedie Výhody cestování vlakem režiséra Aritze Morena. O nejlepší dokumentární debut soutěží film Morava, krásná zem III režiséra Petra Šprincla, snímek o klavíristovi Sólo od nedávno zesnulého režiséra Artemia Benkiho, dokument česko-švédské režisérky Grety Stocklassy Kiruna – překrásný nový svět o stěhování celého města na severu Švédska, snímek Adély Komrzý Viva video, video viva o videoartu v době totalitního režimu a dokument FREM Viery Čakányové. Podrobnosti pořadatelé postupně zveřejňují na webu.

vera/čtk

Kámen, který není ve svém lůžku

Kounovské kamenné řady ve vleku těžby dřeva

19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
26.8.2020
Sklizeň obilovin a řepky v Ústeckém kraji skončila. Výnosy jsou podprůměrné, nejnižší v celé republice....
Reklama