Na severu Čech se mohou fandové těšit na dva filmové festivaly

Na dva festivaly se mohou těšit fandové filmu na severu Čech. Jeden se uskuteční na konci prázdnin v Litoměřicích, druhý, jenž se věnuje dokumentární tvorbě, v Ústí nad Labem. Organizátoři nyní zveřejnili program obou akcí.

Motto letošní přehlídky alternativních filmů v Litoměřicích zní Cesty a proměny. Dvacátý ročník festivalu zahájí předpremiéra snímku Bohdana Slámy s názvem Krajina ve stínu. Hrdinové tohoto historického dramatu se v pohraničí vyrovnávají s nacismem a komunismem.

Jubilejní dvacátý ročník litoměřického festivalu se uskuteční od 28. do 30. srpna v městském kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a letním kině. Na programu jsou díla tvůrců z mnoha koutů světa. Přehlídku filmové tvorby doplní vystoupení kapely Zrní a o zakončení se postará v Parku Václava Havla skladatelka a instrumentalistka Bára Zmeková. Podrobnosti najdou zájemci na festivalovém webu.

Patřil mezi evropskou špičku. Jirkov shání fotky principála Kludského kvůli opravě maringotky

Manipulace ve filmu, reklamě, politice, s obrazem, střihem nebo i se samotným divákem je tématem třetího ročníku festivalu ELBE DOCK, který se uskuteční od 1. do 6. září v Ústí nad Labem a 5. až 6. září v Drážďanech.

Filmový festival zaměřený na dokumentární debuty českých a evropských tvůrců se ze svého původního červnového termínu přesunul na září. V rámci festivalu budou po čtrnácté uděleny Ceny Pavla Kouteckého pro začínající dokumentaristy.

„Téma manipulace nám připadá velmi aktuální ve všech možných kontextech. Debaty a workshopy, které jsou připravené i pro veřejnost toto téma reflektují a naučí všechny zúčastněné například rozeznávat manipulaci v médiích nebo ji i vytvářet prostřednictvím střihu vlastních videí,“ uvedla programová koordinátorka Michaela Weingartová.

Součástí festivalu jsou tematické procházky, návštěva běžně nepřístupných prostor, netradiční koncerty, maringotka plná zvuku, videí a blikajících světýlek, prohlídky města zaměřené na vizuální smog a další.

Festival zahájí španělská mysteriózní komedie Výhody cestování vlakem režiséra Aritze Morena. O nejlepší dokumentární debut soutěží film Morava, krásná zem III režiséra Petra Šprincla, snímek o klavíristovi Sólo od nedávno zesnulého režiséra Artemia Benkiho, dokument česko-švédské režisérky Grety Stocklassy Kiruna – překrásný nový svět o stěhování celého města na severu Švédska, snímek Adély Komrzý Viva video, video viva o videoartu v době totalitního režimu a dokument FREM Viery Čakányové. Podrobnosti pořadatelé postupně zveřejňují na webu.

vera/čtk

Kámen, který není ve svém lůžku

Kounovské kamenné řady ve vleku těžby dřeva

Dnes, 10:10
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
22.10.2020
U odběrového místa v litoměřické nemocnici přibyly čtyři stany se zázemím pro lidi, kteří čekají...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
19.10.2020
Věznice gestapa a židovské ghetto v Terezíně nebyly z formálního hlediska koncentračním táborem tak, jak...
6.10.2020
Josefínské slavnosti v Terezíně na Litoměřicku se v sobotu uskuteční bez přítomnosti návštěvníků. Bitvy k...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
Reklama