Příslušníci terezínské židovské policie nahnali strach i Němcům, ti je raději rozpustili

Věznice gestapa a židovské ghetto v Terezíně nebyly z formálního hlediska koncentračním táborem tak, jak známe tábory v Polsku. I přesto ale byla jeho vnitřní ostraha a bezpečnost důležitou otázkou, a to jak pro německé zločince, tak pro jeho židovské obyvatele.

Stejně jako v jiných táborech, bezpečnostní služby uvnitř ghetta vykonávali především příslušníci SS a spolu s nimi protektorátní četníci. Ti však byli z vnitřních prostor ghetta staženi 6. července 1942. Vedle těchto složek zde však fungovala i židovská policie s oficiálním označením Stráž ghetta (Ghettowache). Členové této složky byli využívání k pořádkovým službám, ale i přesto, že patřili mezi prominenty veliké důvěry německých orgánů nepožívali. I z tohoto důvodu nebyli členové této složky ozbrojeni střelnými zbraněmi.

Rodinu mu vyvraždili v Terezíně, otce popravili komunisti. Přesto byl mladý Slánský členem KSČ

Stráž fungovala ve třech skupinách. Členové první skupiny židovské policie byli vybráni z transportu, který do Terezína přijel 4. prosince 1941. Stráž tvořil velitel, dva zástupci a dvacet mužů. Pro službu byli vybíráni spolehliví a tělesně zdatní Židé. Ti byli vybaveni služebními čepicemi a zvláštními odznaky, zbraně ani hole však nedostali. Početní stavy se postupně zvyšovaly až dosáhly počtu 150 mužů. Ovšem, když se německé vedení dozvědělo, že příslušníci stráže udržují prostřednictvím protektorátních četníků spojení s vnějším světem, byla 14. května 1942 stráž rozpuštěna a provinilci byli deportováni na východ.

Druhá stráž byla vytvořena následně, koncem května. Jejím sestavením byl pověřen K. Löwenstein, který se stal i jejím velitelem. Členy stráže mohli být pouze muži ve věku do 45 let. Přednostně byli ubytováni i se svými rodinami ve zvláštní budově na náměstí (tam měli vlastní kuchyni a byli i částečně chráněni před transporty, nepracovali a věnovali se převážně výcviku). Löwenstein se pokoušel mezi příslušníky získat bývalé důstojníky a poddůstojníky, ale s nevelkým úspěchem.

Památník Terezín otevřel novou expozici Terezínské transporty

Během jednoho roku byla vybudována stráž o čtyřech stovkách mužů. Löwenstein uspořádal v červnu 1943 před německým velením přehlídku ve snaze zvýšit početní stavy na 600 mužů. Stráž vycvičená ve vojenském drilu se na ni dlouho připravovala. Výsledek byl ale přesně opačný. Němci si totiž uvědomili, že mají v Terezíně zorganizovanou paramilitární jednotku, která by jim mohla být do budoucna velmi nebezpečná. Proto byly početní stavy hned druhý den po přehlídce sníženy o 150 mužů. Stráž byla nakonec rozpuštěn 16. srpna 1943 a všichni její členové byli přednostně zařazeni do transportu na východ.

Němci se následně poučili. Třetí a poslední stráž byla vytvořena ze starších mužů ve věku mezi 45 a 55 lety a byla jí odňata veškerá privilegia. Její příslušníci byli ubytováni tak, aby ani dva členové nebydleli společně na jedné ubikaci.

30.4.2021
Prodejce masných výrobků na tržišti v Ředhošti nabízel potraviny neznámého původu, které nebyly chráněné před...
23.4.2021
Nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad Afričanem potrestaným za znásilnění nezletilé dívky na Litoměřicku. Justice mu...
10.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
Reklama