Příslušníci terezínské židovské policie nahnali strach i Němcům, ti je raději rozpustili

Věznice gestapa a židovské ghetto v Terezíně nebyly z formálního hlediska koncentračním táborem tak, jak známe tábory v Polsku. I přesto ale byla jeho vnitřní ostraha a bezpečnost důležitou otázkou, a to jak pro německé zločince, tak pro jeho židovské obyvatele.

Stejně jako v jiných táborech, bezpečnostní služby uvnitř ghetta vykonávali především příslušníci SS a spolu s nimi protektorátní četníci. Ti však byli z vnitřních prostor ghetta staženi 6. července 1942. Vedle těchto složek zde však fungovala i židovská policie s oficiálním označením Stráž ghetta (Ghettowache). Členové této složky byli využívání k pořádkovým službám, ale i přesto, že patřili mezi prominenty veliké důvěry německých orgánů nepožívali. I z tohoto důvodu nebyli členové této složky ozbrojeni střelnými zbraněmi.

Rodinu mu vyvraždili v Terezíně, otce popravili komunisti. Přesto byl mladý Slánský členem KSČ

Stráž fungovala ve třech skupinách. Členové první skupiny židovské policie byli vybráni z transportu, který do Terezína přijel 4. prosince 1941. Stráž tvořil velitel, dva zástupci a dvacet mužů. Pro službu byli vybíráni spolehliví a tělesně zdatní Židé. Ti byli vybaveni služebními čepicemi a zvláštními odznaky, zbraně ani hole však nedostali. Početní stavy se postupně zvyšovaly až dosáhly počtu 150 mužů. Ovšem, když se německé vedení dozvědělo, že příslušníci stráže udržují prostřednictvím protektorátních četníků spojení s vnějším světem, byla 14. května 1942 stráž rozpuštěna a provinilci byli deportováni na východ.

Druhá stráž byla vytvořena následně, koncem května. Jejím sestavením byl pověřen K. Löwenstein, který se stal i jejím velitelem. Členy stráže mohli být pouze muži ve věku do 45 let. Přednostně byli ubytováni i se svými rodinami ve zvláštní budově na náměstí (tam měli vlastní kuchyni a byli i částečně chráněni před transporty, nepracovali a věnovali se převážně výcviku). Löwenstein se pokoušel mezi příslušníky získat bývalé důstojníky a poddůstojníky, ale s nevelkým úspěchem.

Památník Terezín otevřel novou expozici Terezínské transporty

Během jednoho roku byla vybudována stráž o čtyřech stovkách mužů. Löwenstein uspořádal v červnu 1943 před německým velením přehlídku ve snaze zvýšit početní stavy na 600 mužů. Stráž vycvičená ve vojenském drilu se na ni dlouho připravovala. Výsledek byl ale přesně opačný. Němci si totiž uvědomili, že mají v Terezíně zorganizovanou paramilitární jednotku, která by jim mohla být do budoucna velmi nebezpečná. Proto byly početní stavy hned druhý den po přehlídce sníženy o 150 mužů. Stráž byla nakonec rozpuštěn 16. srpna 1943 a všichni její členové byli přednostně zařazeni do transportu na východ.

Němci se následně poučili. Třetí a poslední stráž byla vytvořena ze starších mužů ve věku mezi 45 a 55 lety a byla jí odňata veškerá privilegia. Její příslušníci byli ubytováni tak, aby ani dva členové nebydleli společně na jedné ubikaci.

20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
23.10.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
22.10.2020
U odběrového místa v litoměřické nemocnici přibyly čtyři stany se zázemím pro lidi, kteří čekají...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
6.10.2020
Josefínské slavnosti v Terezíně na Litoměřicku se v sobotu uskuteční bez přítomnosti návštěvníků. Bitvy k...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
Reklama