Rychlotrati z Prahy do Drážďan se rýsuje zastávka v Litoměřicích

Až dnešní školou povinné děti budou po vysoké škole zakládat rodiny, může je v rodných Litoměřicích udržet rychlodráha do Prahy. Hlavní město pro ně totiž v takovém případě bude jen 20 minut vzdálené, a to už je malý důvod, proč se tam stěhovat.

Rok 2035 je totiž termínem, kdy by mohli být na vysokorychlostní trati Praha – Litoměřice převáženi první cestující. Se stavbou by se mohlo začít do šesti let. Zastávka v Litoměřicích by byla součástí rychlodráhy z Prahy do Drážďan. Původní varianta počítala s přímým spojením bez zastávek. Jenže regionu, který se potýká s odlivem obyvatel převážně do metropole by taková možnost nepomohla. A proto Správa železnic přišla s možností, že by vznikla zastávka Litoměřice/Lovosice. Tím by se přirozeně stal Litoměřický mikroregion přitažlivějším. „Konkrétně v případě Litoměřic jde například o studující. Těm se kvůli dojíždění příliš nechce zpět ani po ukončení studií a zůstávají v Praze natrvalo. Pokud by se však z Litoměřic do Prahy dostali za 20 minut, je nespornou ekonomickou výhodou život v menším městě,“ myslí si litoměřický radní Filip Hrbek, který má na starosti územní plánování.

Projekt za 100 miliard

Náklady pro státní rozpočet nejsou zatím vyčísleny. Odhadovány jsou však na více jak 100 miliard korun, o které se Česko podělí s Německem, které už je v přípravě na rychlotrati dále. V současné době se zvažují dvě možnosti trasy. Obě by z Prahy – Vysočan mířily na Litoměřice a dál pod Středohořím na sever. Jedna však počítá s napojením na stávající trať Děčín – Praha ještě před Lovosicemi, kdežto druhá s napojením na trať Lysá nad Labem – Ústí nad Labem – Střekov v blízkosti Litoměřic. K urychlení výstavby pomáhá i skutečnost, že trať by až zhruba na úroveň Řípu sledovala trasu dálnice D8 a nebylo by tak nutné v tomto úseku provádět tolik nových geologických průzkumů. Dále by se trať od dálnice odchýlila, pokračovala by přímo na sever až k Labi, kde by zhruba mezi Českými Kopisty a Počaply mostem překonala řeku, u Třeboutic se napojila na stávající trať a dorazila do stanice Litoměřice – město. Výstavba trati a ražba tunelu do Ústí nad Labem, a potažmo Drážďan, by přišla na řadu až po dokončení úseku Praha – Litoměřice/Lovosice.

Spory nového majitele lounské vagonky s nájemcem řeší policie

Rýsování začne v létě

V červnu má v Litoměřicích dojít k jednání starostů obcí na Litoměřicku se zástupci Správy železnic. „Jelikož se v některých obcích objevili geodeti, lidé si pokládají otázky, co se bude stavět, a jsou zneklidněni. Starostové obcí by tak měli dostat odpovědi, které svým občanům budou moci předat,“ vysvětlil Hrbek. Podle něj propočty v současné chvíli podporují spíše variantu napojení na trať vedoucí přes Litoměřice. Stejně tak tuto trasu podporuje i vedení města. „Jako město můžeme hned u stanice nabídnout napojení na autobusovou dopravu nejen do okolních obcí, ale i do turisty vyhledávaných lokalit jako je například Terezín, návaznost na cyklotrasy, využití cyklověže i parkovací plochy v docházkové vzdálenosti od zastávky Litoměřice – město,“ doplnil.

Památky v Ústeckém kraji zahájily sezónu

10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
22.10.2020
U odběrového místa v litoměřické nemocnici přibyly čtyři stany se zázemím pro lidi, kteří čekají...
Reklama