15℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Lidi bloudí na Budějovické, kvůli havarijnímu stavu podchodu. Kdo za to může?

Další fotky

Ploty a cedule zakazující vstup. Směrovky, kudy místo obejít, už ale chybí. Kvůli havarijnímu stavu střechy nad pasáží je už několikátý týden uzavřen jižní výstup ze stanice metra Budějovická. Pražané jsou ale stále zmatení a pátrají po cestě, jak se dostat na polikliniku, úřad či zastávku v ulici Antala Staška. Praha totiž, přestože je vlastníkem terasy, objekt jen uzavřela, a – Pražane, najdi si cestu sám…

Reklama

Náš REGION mapoval situaci na místě zhruba dvě hodiny. Uzavřená je střecha i průchod veřejné pasáže mezi Českou spořitelnou a obchodním domem DBK. Chodce, kteří mířili na ulici Antala Staška, zastavil plot a zákaz vstupu. Dál do pasáže už se nedostali. Marně se snažili hledat cestu nebo orientační tabuli, jak překážku překonat.

„Kam potřebujete? Tady už máme takový různý kličky,“ nabízí ochotně radu evidentně dezorientovanému seniorovi postarší dáma. „Do metra,“ odpovídá jí pán. „No tak támhle tudy,“ ukazuje mu žena cestu. Takových situací a rozhovorů tu během hodiny reportér napočítal deset.

Pasáž na Budějovické je směrem k poliklinice zavřená, rozpadá se střecha. Obyvatele čtyřky čeká nepříjemný půlrok

Dveře obchodu s módou se netrhnou

Těch zkušenější, kteří už alternativní trasu našli, bylo víc. Automaticky otevírané dveře obchodu Marks&Spencer, které už se sotva otevřou, by o návalu mohly vyprávět. Právě tudy se totiž trousí podle odhadů až 100 tisíc lidí denně.

Zima, jaro, léto, volby. Každý chce být primátorem

Z kroků pražského magistrátu, jemuž stavba v havarijním stavu patří, není nadšená ani lékárnice Barbora Semotánová. A potvrzuje, že omezení se dotkne tržeb. Ostatně v ruce třímá letáky propagující cestu k ní do lékárny. „Já pracuji v lékárně, což je naproti přes ulici. Tím, že je to tady uzavřené, tak je vidět, že chodí méně lidí jak k nám, tak i do obchodního centra. Řada lidí se před tím plotem zastaví a tápe. Neví, kudy jít. Takže se mě často ptají na cestu. A nejsem si vědomá, že by to bylo dobře označené. Spíš si lidi pomáhají navzájem,“ řekla reportérovi a dodala: „Vadí mi to i proto, že se mi cesta do práce prodlouží o nějakých 7 minut, protože to musím obcházet.“

Válka starostů. Čižinský z Prahy 7 chce být primátorem, Lomecký z „jedničky“ ho přirovnává ke Goebbelsovi. Proč?

Vozíčkář? Po 21. hodině má utrum

Bezradní jsou vozíčkáři. Výtah je z metra vyveze pouze do atria přímo před uzavřený objekt. Na úroveň ulice už se ale nedostanou. Ledaže využijí v otevírací době od 7 hodin do 21 hodin (a v neděli až od 8 hodin ráno) pojízdné pásy v Lidlu. V jiný čas mají lidé s pohybovým postižením zkrátka utrum. Prostě to zařídíme, tak přeci znělo heslo hnutí ANO pro lepší Prahu bez bariér…
Jižní vestibul metra může být uzavřený i půl roku. „Oprava pasáže by mohla být hotová do šesti měsíců, je potřeba také provizorní průchod pro chodce,“ uvedl už dříve Ondřej Mirovský, člen výboru pro dopravu hlavního města.

Barrandov byl malým Hollywoodem Východu. Poznejte vily významných osobností

Magistrát zavřel a dál se nezajímá

Podle starosty MČ Praha 4 Petra Štěpánka (KDU-ČSL) s ním magistrát uzavření objektu ani nekonzultoval. „O uzavření jsme se dozvěděli z novin. Uzavření výstupů z metra zcela paralyzuje přestupní uzel Budějovická – Antala Staška a odřezává polikliniku Budějovická a úřad Prahy 4 od bezbariérového přístupu z metra,“ řekl.

Že někteří občané čtyřky pátrají, jak se dostat na polikliniku, nechává vedení Prahy v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) chladné. Ale jak je jeho zvykem, hledá vinu všude jinde, jen ne u sebe. „Rozhodnutí o neprodleném uzavření vydal speciální stavební úřad na základě havarijního stavu. K uzavření mohlo dojít až právě na základě havarijního stavu. Dříve jsme se snažili objekt opravit, ale bránili nám v tom vlastníci okolních budov, kteří vznášeli nové a nové požadavky na způsob opravy,“ hájí postup mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vedení metropole zřejmě spoléhá, že si její občané poradí. Pravda, lidé si naštěstí podle sledování reportéra z terénu poradili. Od čeho tu pak ale vlastně vedení Prahy je, když ne proto, aby to prostě zařídilo?

FOTO: Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený

Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (6)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (1)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická Praha 4 metro uzavírkaJižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická Praha 4 metro uzavírkaJižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická Praha 4 metro uzavírka
Další fotky
Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická Praha 4 metro uzavírkaJižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická Praha 4 metro uzavírkaJižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (7)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (5)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (4)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (3)Jižní vestibul metra Budějovická je zavřený - Budějovická v havarijním stavu (2)

Kudy jít na ulici Antala Staška?

Náš REGION supluje to, čeho magistrát nebyl schopen. A tak vám přinášíme cestu, jak z bludiště. Vyjdete-li ze severní části metra Budějovická a ocitnete-li se před uzavřeným objektem, projděte přes obchod Marks&Spencer. Anebo se hned z výlezu metra dejte směrem k Olbrachtově ulici a následně buď okolo DBK nebo po Budějovické či Poláčkovou ulicí a pak do ulice Antala Staška.

Kudy z bludiště?

Praha v předvolebním boji. Dějiště: magistrála. Téma: doprava

 

Před 1 hodinou
Neuvěřitelná fotografie na hranici snu a skutečnosti je zcela reálná. Lokomotiva vypadla oknem z nádraží i...
Před 2 hodinami
Když má člověk všechno pod kontrolou, cítí se bezpečně. Domnívat se však, že máme sílu...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Areál Nového rybníka v Příbrami by se mohl rozšířit o další sportoviště. Sportovní zařízení města...
Dnes, 08:00
Pokud jste nestihli navštívit unikátní výstavu Český a římský král Václav IV., která se koná...
Včera, 17:30
Zřejmě největší britský námořní válečný hrdina Horatio Nelson (29. září 1758 – 21. října 1805)...
Včera, 16:00
Jistě ten film také znáte. Děj se odehrává v jakési latinskoamerické zemi. Maličké městečko, kde...
Včera, 14:00
„Zní to jako paradox a přece je to jen pravdou, že Václav Jansa, tvůrce Staré...
Včera, 13:33
Martin Lang prohlásil, že je na svou přezdívku Jesenický řezník hrdý. Chtěl se dokonce soudit...
Včera, 12:15
Petenti z Všenor i okolních obcí se ohradili proti tomu, že součástí předložených plánů na...
Včera, 11:30
Válečník a filosof, tak byl oslavován možná největší římský císař. Panování neměl zdaleka snadné, přesto...
Reklama