Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

14.8.2020
Jaroslav Svoboda

Seriál neměl být takový, jak ho známe

Původní myšlenka seriálu byla naprosto odlišná od toho, jak byl nakonec natočen. Seriál měl být totiž původně filmový dokument, ve kterém by se objevovaly hrané scény. Major Zeman navíc neměl být kriminalistou, ale příslušníkem STB v Plzni.

Těžké začátky Vladimíra Brabce

Titulní postavu majora Zemana zahrál nezapomenutelný Vladimír Brabec. Jeho začátky ovšem nebyly lehké, až do natáčení seriálu se totiž s režisérem Jiřím Sequensem nepotkali. Režisér mu zpočátku natáčení připomínal Jaroslava Marvana a jeho pracovitost a disciplínu. Brabec později přiznal, že se snažil Marvana kopírovat.

Komik v sukních. Věra Ferbasová se do šoubyznysu dostala díky Burianovi

Jak se měl major vlastně jmenovat?

O jméně titulní postavy nebylo dlouho jasno. Autoři se nemohli shodnout na tom nejvhodnějším nápadu, padaly návrhy jako „major X“, „major Hurych“ či „major Herych“. Pak ale zvítězil lidový a „reprezentativnější“ Zeman.

Původně měli být dva

Major Zeman měl mít původně ještě stálého kolegu, a tím měl být psí parťák (později byl takový model představen v jiných seriálech či filmech jako velmi úspěšný). Režisér Jaroslav Šikl, který měl původně seriál točit tak obcházel nejen exteriéry, ale i psí útulky a hledal po celém tehdejším Československu vhodného adepta na hlavní roli.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Rukojmí z Bella Vista

Tento díl obsahuje jednu scénu, která byla dotáčena až při jeho tvorbě. Snímek totiž končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli vycházet tvůrci nově připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po roce 1989 vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana a Jiřího Hradce. V něm však už měli být vzájemnými protivníky.

Věčná kletba nevinného

Po roce 1989 snad nebylo herce, který by měl nad sebou větší kletbu než Vladimír Brabec. Už se zdálo, že bude mít podobné problémy s uplatněním, jako například Josef Větrovec. Ten už se coby Major Pavlásek, po revoluci neprosadil. Větrovec byl ale na rozdíl od Brabce zarytým komunistou, Brabec sám nebyl nikdy členem KSČ.Nepřehlédněte