15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Malíř, chovatel boxerů a svobodný zednář. Alfréd Justitz měl vyměřeno jen 54 let života

Další fotky

Alfréd Justitz se narodil v Nové Cerekvi u Pelhřimova v rodině venkovského lékaře před 140 lety, 19. července 1879.

Reklama

Cestu za uměním začal studiem architektury na České vysoké škole technické v Praze u profesora Kotěry, pak přešel na pražskou akademii k profesorům Maxmiliánu Pirnerovi a poté Františku Thielemu, absolvoval v roce 1905. Pokračoval v Karlsruhe u profesora Ludwiga Schmid-Reutteho a v Berlíně u Wilhelma Trübnera.
Okouzlila ho chladnost a přesnost antického umění, ještě za studií věnoval pozornost malbě ve stylu Jeana Ingrese nebo Hanse Holbeina. Tahle škola udělala z Justitze zručného kreslíře se smyslem pro přesnou linii a jednoduchost.
Na své umělecké dráze byl od začátku až do konce z vlastní vůle osamocen, vyhýbal se všem uměleckým vlivům počátku 20. století.

Velký tvůrčí impuls přišel v roce 1910, kdy se Justitz v pařížských galeriích setkal s díly Honoré Daumiera a Eugéna Delacroix, později našel zalíbení v Paulu Cézannovi. S příchodem 14. roku se v malířově tvorbě začaly objevovat znaky kubismu, které po světové válce ještě sílily. (Justitz narukoval na frontu, ale válka se do jeho tvorby přímo nepromítla.)

Projděte se v šeru po Pelléově vile. Najdete tu zatím největší výstavu Alžběty Skálové

V letech 1920 a 1922 Justitz vystavoval se skupinou Tvrdošíjní. V té době se jeho hlavními motivy stávají zátiší a krajiny, hodně ho ovlivnila návštěva Paříže v roce 1923, kde poznal dílo André Deraina.
V roce 1928 se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes. V ten čas zpracovával příklad tvorby Picassa a Braqua a věnoval se rozvoji figurálních kompozic.
Bylo mu padesát, Justitz byl na vrcholu tvůrčích sil a znovu neváhal, stržen příkladem Emila Filly, řešit problematiku syntetického kubismu.
V roce 1932 odjel do Bratislavy, kde však těžce onemocněl a 9. února 1934 zemřel.
Poslední rozloučení s předčasně zesnulým výtvarníkem se odehrálo v Brně.

Jeho kariéru započala nehoda balónu. Průkopník reportážní fotografie Rudolf Bruner – Dvořák

Justitz byl nejen umělcem, ale také významným kynologem a nadšeným propagátorem plemene boxerů. V klubu chovatelů boxerů znamenal jeho příchod novou etapu vzestupu chovu. Justitz byl zvolen správcem chovu a pověřen vedením plemenných knih.
Justitz byl rovněž aktivním svobodným zednářem, členem lóže Sibi et Posteris v Praze. Náhrobek na hřbitově v Nové Cerekvi byl věnován právě jeho lóží a nese zednářskou symboliku.
Po jeho skonu se lóže snažila zabezpečit materiálně jeho ženu Annu, která však dobrovolně odešla ze světa záhy po manželovi.

Na sklonku života si Justitz nechal postavit vilu na pražské Ořechovce na adrese Na Dračkách 7, vedle vily Václava Špály. Zprvu se měli úkolu zhostit architekt Kamil Roškot a stavitel František Strnad, nakonec byl ale vybrán plán F. A. Libry – a jeho projekt ještě upravoval stavitel Jaroslav Bezecný. Vila z režného zdiva byla kolaudována v dubnu 1933, to už ale svíčka Justitzova života dohořívala…

Zdroje: Wikipedie; Sophistica Gallery; Jaroslav Slavík, heslo v Encyklopedii českého výtvarného umění

FOTO: Alfréd Justitz

Alfréd Justitz - 1 web umeniaAlfréd Justitz - 2 Alfréd_Justitz-PhotoAlfréd Justitz - 3 ghmpAlfréd Justitz - 4 lesní interiér morgalAlfréd Justitz - 5 ng
Další fotky
Alfréd Justitz - 6 dvě žena před zrcadlem 23 pintAlfréd Justitz - 7 toaleta 28 wiAlfréd Justitz - 8 ŽH_Nová_Cerekev_22aAlfréd Justitz - 0 krajina s velkým stromem morgal

 

Včera, 19:35
V roce 1974 dva italští lékaři Arpad Fischer a jeho syn Giorgio vyvinuli metodu odstraňování...
Včera, 17:30
Dnes začnu trochu morbidněji. To, že nedostatek kyslíku má vliv na mužskou erekci a následnou...
Včera, 16:00
Už se vás někdy dotklo, když například ostatní zapomněli na vaše narozeniny nebo jste nebyli...
Včera, 14:00
Došlo k ní 17. – 18. srpne 1435, kdy na husity v jižních Čechách zle...
Včera, 11:30
Televizní seriály z nemocničního prostředí jsou a byly vždy divácky oblíbené. Ať už se jedná...
Včera, 10:00
Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního...
Včera, 08:00
Zdravý životní styl, pohyb, hubnutí, to jsou slova, která někdy vyslovil každý z nás. Dennodenně je...
16.8.2019
Kvilda, Filipova Huť a Modrava a potom ještě osada Březník, pár stezek a už jsme...
16.8.2019
Zamilovat se do toho nesprávného bývá problém, i když jde „jen“ o člověka. Když se...
16.8.2019
Tento příspěvek bude o českém králi Václavovi IV. Neděste se, nebude to žádný historický exkurz...
Reklama