31℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Maloval svět, jaký by se mu líbil. Šťastné páry a rodiny, spravedlivé vládce. To se nám líbí taky

Další fotky

Jmenoval se Nicolas Poussin (15. června 1594 – 19. listopadu 1665) a nějaký jeho obraz jste už určitě viděli. Dodnes z nich vyzařuje kouzlo silných příběhů i poklidné atmosféry. V době, kdy nebyly film a televize, jedině výtvarné umění umožňovalo aspoň na chvíli přenést do jiného světa.

Reklama

A ty jiné světy Poussin dokázal ztvárnit neobyčejně působivě. Pocházel z osady Villiers ležící poblíž města Les Andelys v Normandii, jeho otec byl nižší šlechtic, matka pocházela z rodiny soudce. Přesný den narození není známý, protože tamní matriky byly zničeny. Jako nejpravděpodobnější datum se jeví 15. červen, což je dnes všeobecně přijímáno.

Štětcem vládl stejně skvěle jako kordem. Znáte příběh velikána českého baroka?

Pokud jde o jeho práce, Poussin vyšel z baroka a postupně se stal typickým představitelem klasicismu. Přibližně v roce 1612 přichází do Paříže. Zdokonaluje se v malbě, živí se příležitostnými zakázkami a potkává se tam s italským básníkem Marinem, který ho seznamuje s dílem Ovidia a otevírá před ním nádherný svět antické mytologie, z níž pak Poussin často čerpá náměty pro své obrazy. Ovládá ho však jedna velká touha – vydat se do Říma, což se mu nakonec podaří. Tam získal příznivce v kardinálu Sacchetim. A velkou inspirací je pro něho krajina kolem Říma s pasoucími se stády a antickými zříceninami.

Na jeho plátně není tělo postavy, ale její charakter. Surrealista středověku Hieronymus Bosch

V září 1630 se Poussin v Římě oženil s Annou Marií Dughetovou, dcerou kuchaře, v jehož rodině se předtím léčil, zřejmě na syfilis. Manželství zůstalo bezdětné. Do Paříže se vrátil jen jednou, a to v roce 1640, na výzvu krále Ludvíka XIII. a kardinála Richelieu. Byl u nich v takové vážnosti, že byl ihned jmenován „prvním královým malířem“, dostal slušný plat a řídil malířské a dekorativní práce na královských sídlech. Ale příliš spokojený tam nebyl, jednak ho přetěžovala přemíra práce, jednak ho u dvora znechucovaly intriky jiných umělců. Po dvou letech se proto vrátil do Říma a ten již neopustil. Jenom přijímal francouzské malíře, kteří byli vysláni do Říma, aby pořídili pro výzdobu Louvru kopie slavných obrazů, a byl jim nápomocen radami.

OBRAZEM: Čeho by se „car ruských hvozdů“ nenadál. Dívejte se a relaxujte

Kolem roku 1657 začal Poussin více trpět zdravotními potížemi, které se začaly objevovat už ve 40. letech. Zhoršoval se mu zrak a ruka se mu začala nekontrolovaně třást, zřejmě v důsledku Parkinsonovy nemoc. V roce 1664 mu po dlouhé nemoci zemřela manželka Marie Anna. Ráno 19. listopadu 1665 si ještě přečetl svoji poslední vůli a v poledne téhož dne zemřel. Pohřben byl v římském kostele San Lorenzo in Lucia založeném v městské části (rione) Colonna, ve 4. století a zasvěcený sv. Vavřinci. „Lucia“ je jméno ženy, která vlastnila dům stojící na místě dnešního kostela.

Karel Purkyně. Společnost v něm viděla malíře, který se pouze pokouší o realistickou malbu, ale do salónu se nehodí

Když se blíže podíváme na obrazy, které Nicolas Poussin namaloval a ve kterých ztvárnil mytologické a biblické náměty, zjistíme, že tyto příběhy z hlubin staletí promlouvají k nám stejně jako k Poussinovým současníkům o tom, že se člověk za tu dobu příliš nezměnil. Jeho emoce, až na výjimky, zůstávají stejné. Změnily se jen dekorace – oblečení nebo zbraně, a přibyly vymoženosti, které s sebou přináší pokrok. Naši dobu, stejně jako dříve, provázejí únosy (Únos Sabinek), lidé utíkají před mučením a brutalitou vlastních i cizích nových vládců, možná jen kromě těch, kteří si výměnou za své patolízalství chtějí užívat snadný a pohodlný život bez práce.

Před sto lety to byla pornografie, dnes jde o ikonická secesní díla

Snad jen, že moderní diktátoři jsou ještě horší než uzurpátoři z antických a biblických dob (Přechod přes Rudé moře, Útěk do Egypta, Umučení sv. Erasma, Vraždění neviňátek). I dnes jsou ničeny nejen chrámy a domy, ale i celá města (Zapálení jeruzalémského chrámu), provozují se divoké tance, hlučné pitky, orgie, dnes v podobě zlaté kreditky, playstation, počítače a hlavně mobilního telefonu (Bakchanálie, Klanění se zlatému teleti). A i my žijeme ve stálém strachu před epidemiemi jako jsou různé prasečí a jiné chřipky, a radioaktivním zamořením jako v případě Černobylu (Mor v Ašdódu).

Pozapomenutý malíř Trenkwald. Vídeň si ho ale kdysi velmi cenila

Co však na Poussinových obrazech vidíme a nám to chybí, je oslava lásky dvou lidí, muže a ženy, kteří prožívají život a vychovávají děti spolu a nežijí třeba v ambulantním manželství, tj. každý zvlášť, nebo patchoworkové rodině. A potom se nám zoufale nedostává moudrých a spravedlivě rozhodujících soudců, takových jako byl třeba Šalamoun (Šalamounův soud). Ale to zřejmě chybělo i Poussinovým současníkům a možná i proto se jim jeho obrazy tolik líbily. Stejně jako se líbí nám dnes. Zároveň také Poussin svým dílem ovlivnil celé generace malířů a ovlivňuje je vlastně dodnes.

FOTO: Poussin

Poussin - Autoportrét I, 1649 – Poussin namaloval pro svého mecenáše bankéře jeana Pointera- wikipediePoussin - Arkádští pastýři (Et in Arcadia ego II), kolem 1640 – wikipediePoussin - Šalamounův soud, 1649-spor dvou žen o dítě-nepravá matka s rozsudkem souhlas, zatímco ta pravá je za záchranu jeho života ochotná se dítěte vzdát-wikipediePoussin - Apollón a Dafné, 1664 – wikipediePoussin - Bakchanálie – divoký tanec, hlučná pitka, orgie – Wikigallery.org
Další fotky
Poussin - Diana a Endymion, c. 1628 – 1630 – wikipediePoussin - Germanikova smrt, 1627 – wikipediePoussin - Hélios, Phaeton a čtvero ročních dob, c. 1635 – wikipediePoussin - Klanění se zlatému teleti, 1633 – wikipediePoussin - Klanění Tří králů, 1633 – králové předtsavují jak tři věky člověka, tak tři světadíly-Rvropu, Asii a Afriku – wikipediePoussin - Midas a Bakchus – China oil painting galleryPoussin - Mor v Ašdódu, 1630-1631-starozákonní příběh-motivem je skutečná událost-morová epidemie roku 1630 v Miláně- wikipediePoussin - Narcis a Echo – Unique-CanvasPoussin - Přechod přes Rudé moře, 1633 – 1637 – wikipediePoussin - Putti – China oil painting galleryPoussin - Spící Venuše a Satyr – Wikimedia CommonsPoussin - Svatá Cecílie, 1627 až 1628- světice hraje na klávesový nástroj, anděl odhrnuje závěs a otevírá se pohled do krajin-Museo del Prado-wikipediePoussin - Tanec kolem zlatého telete – wikipediaPoussin - Tanec kolem zlatého telete 2 – wikipediaPoussin - Tanec kolem zlatého telete 3Poussin - Umučení sv. Erasma, 1629 – wikipediePoussin - Únos Sabinek, 1633-Římané se zmocnili sabinských žen a pojali je za manželky-Romulus v červeném plášti vlevo-wikipediePoussin - Útěk do Egypta, 1657, Lyon – wikipediePoussin - Venuše s Amorem – Wikimedia CommonsPoussin - Vraždění neviňátek – WikiArtPoussin - Zapálení Jeruzalémského chrámu II, 1635-Římský vojevůdce a císař Titus na bílém koni chce zabránit zapálení chrámu, ale přijel pozdě-wikipediePoussin - Zrození Venuše – useumPoussin - Židé sbírají manu, 1639 – ústřední postava Mojžíše v modro-červeném plášti – wikipediePoussin - Nicolas Poussin – Autoportrét II, 1649-1650 – wikipedia

Své životní krédo Poussin vyjádřil takto: „Má povaha mne vede k tomu, abych vyhledával věci dobře uspořádané a vyhýbal se zmatku, který je mně odporný a je mému založení tak protichůdný, jak protichůdné jsou tma a světlo.“

Před 1 hodinou
Pilotní průkaz získala jako 16. žena na světě, jako první žena přeletěla Atlantik a chtěla...
Před 3 hodinami
Dnešní moderní a elektronická doba takříkajíc upozadila způsob fotografování a zpracování fotek, jak si to...
Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Reklama