29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Máme rádi teplíčko. Nadstandardní teplotní komfort nás dost stojí

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz potvrdil, že skoro sedmdesát procent Čechů doma skutečně přetápí často až na 25 °C. Teplo domova Češi udržují i v noci, kdy si v téměř třech čtvrtinách případů nastavují topení zhruba na 20 °C, což je obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností.

Reklama

Je zřejmé, že často zapomínáme, že každý stupeň navíc se citelně promítne do rodinného rozpočtu. Ke snížení nákladů za vytápění mohou pomoci samoregulační zařízení na topení. Ovšem pouze šestnáct procent z nich dodržuje pravidlo nevětrat při zapnutém topení. Ušetřit za teplo lze ovšem také lepším zateplením bytu i změnou dodavatele energie.

Podle průzkumu u pěti set čtyřiceti dvou respondentů napříč republikou, šedesát procent z nich udržuje doma přes den teplotu mezi 21 °C a 25 °C. Třicet procent dotázaných pak preferuje 15 °C až 20 °C, což je také rozmezí, ve kterém většina Čechů v noci spí. Pouze šestnáct procent lidí snižuje na noc teplotu na 10 °C až 15 °C. Všeobecně doporučované teploty v topné sezóně jsou přitom 20 °C až 21 °C přes den a 15 °C až 17 °C v noci.

Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 000 korun za jednu sezónu. Nastavení teploty tedy hraje zásadní roli. Každé zvýšení termostatu o 1 °C navýší spotřebu energie o 5 až 6 %, což zhruba odpovídá částce 2 700 Kč navíc,“ říká Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz.

Snížit účet za vytápění se Češi, kteří si doma oproti jiným národům rádi přetápí, obvykle snaží nainstalováním samoregulačního zařízení přímo na topení, je to více než polovina respondentů. Náklady se snaží držet na uzdě i tím, že v noci nechávají topení zapnuté na minimum, či ho vypínají úplně, což dělá čtvrtina respondentů. Málokdo si však hlídá, aby při větrání neměl zbytečně zapnuté topení, to jen šestnáct procent dotázaných.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

Výrazně ušetřit za teplo lze také změnou dodavatele energie. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou v tomto ohledu poněkud opatrní, pro změnu se rozhodnou obvykle jednou za pět let, jak potvrdilo čtyřicet jedna procent dotázaných. Markéta Witoszová uvádí důvody odchodu k jinému dodavateli: „Nejčastěji lidé mění dodavatele plynu nebo elektřiny kvůli zdražení služeb stávajícího dodavatele. Dalším důvodem bývá to, že jim vypršela smlouva a mají chuť zkusit jiného dodavatele s lepšími podmínkami, což se jim ve většině případů také vyplatí.“ Čtvrtina dotázaných pak o změně dodavatele nerozhoduje, nicméně dodává, že důvody ke změně nevidí, neboť je se stávajícím dodavatelem dlouhodobě spokojená.

FOTO: Teplo domova

Teplo domova - Pruzkum Usetreno.cz – teplotni grafTeplo domova - ohen krb

Cestou k nižší spotřebě je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu tedy v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu deseti minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině jsou i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven.

Před 39 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama