Mamie Eisenhowerová, Ikeova žena. Poslední první dáma v bezpečí a zároveň v zajetí tradičních hodnot

Další fotky

Její následovnice by se s pouhým označením „něčí žena“ už nespokojily, pro Mamie to byla samozřejmost. Vdávala se v 19 letech, se svým Ikem prožila 53 let a jako „žena v domácnosti“ ho po celou podporovala. A nepřišlo jí to nijak omezující. Prostě – jiná doba.

Mary „Mamie“ Geneva Doud se narodila 14. listopadu 1896 jako druhá ze čtyř dcer v materiálně velmi dobře zajištěné rodině Johna Sheldona Douda (1870 – 1951) a jeho ženy Elviry Mathildy (1878 – 1960). Své druhé křestní jméno Geneva dostala po tehdy populární písni „Lovely Lake Geneva“ opěvující jezero Geneva ve Wisconsinu. Její otec zůstal celý život věrný rodinné velkořeznické tradici, zabýval se zpracováním masa a později řídil masokombinát, který založil jeho otec a investoval do skladů v Illinois a Iowě.

Generál a prezident Eisenhower ve vzpomínkách svých současníků. Jeho miloval celý národ a on svůj rodný Texas

Krátce poté, co Mamie absolvovala soukromou školu pro dívky – Wolcott School for Girls, se v říjnu 1915 v San Antoniu setkala s Dwightem Eisenhowerem. O rok později, na den sv. Valentýna, jí Dwight věnoval pozoruhodný dárek, prstýnek, který byl zmenšeninou prstenu akademie West Pontu, jaký měl on sám. Tím se zasnoubili a 1. července 1916 se vzali v domě rodičů nevěsty v Denveru v Coloradu. Mamie tehdy bylo 19 let a jejímu vyvolenému, poručíkovi Eisenhowerovi o šest let víc. Po svatbě strávili novomanželé několik dní líbánek v Eldorado Springs, Colorado, v letovisku poblíž Denveru, a poté navštívili rodiče ženicha v Abilene, než se usadili v čtvrti Fort Sam Houston, kde Eisenhower tehdy bydlel.

Aféru s doutníkem a stážistkou Clinton před 24 lety ustál, Monika se kvůli ní trápí dodnes

V manželství se narodily dvě děti, starší z nich, Dwight „Icky“ Doud Eisenhower (1917 – 1921) bohužel zemřel v raném věku na spálu. O pět let mladší John Sheldon Doud Eisenhower (1922 – 2013) následoval otce v jeho vojenské kariéře a působil i jako diplomat.

Mamie Eisenhowerová po mnoho let žila stejně jako manželky ostatních vojáků, následovala manžela vždy tam, kam byl převelen, na různá místa USA, do zóny Panamského průplavu, do Francie i na Filipíny. Ačkoli byla zvyklá na vyšší úroveň bydlení, než jakou jí mohl manžel nabídnout, rychle se přizpůsobila. Celkem se během Dwightovy služby v armádě stěhovali 28 x.

Celoživotní tajemství Jacqueline Kennedyová. Zítra by slavila 90. narozeniny

Během druhé světové války, zatímco se „Ike“ stával slavným, Mamie bydlela ve Washingtonu, DC. Po válce, kdy se stal prezidentem Kolumbijské univerzity, koupili manželé Eisenhowerovi v roce 1948 farmu v Gettysburgu v Pensylvánii. Byl to jejich první domov, který opravdu vlastnili, ne jen nájemné bydlení. Když byl Eisenhower jmenován velitelem NATO, ujala se Mamie role hostitelky ve vile blízko Paříže. Od roku 1954, poté, co byl Eisenhower zvolen předchozího roku prezidentem USA, vystupovala jako První dáma ve stejné roli v Bílém domě. Přibylo jen oficiálních povinností, cestování letadlem a nebývalý počet návštěv představitelů a vůdců zahraničních států, s čímž se vyrovnala obdivuhodným způsobem. Byla vždy milou hostitelkou, zjevně hrdou na manžela i jejich dočasný domov. Jako první v něm v roce 1958 například zavedla halloweenskou výzdobu.

Červená eminence v Bílém domě Nancy Reaganová. Svého muže opravdu milovala

Jednou z jejích osobních libůstek, a to úplně nevinnou, bylo to, že si oblíbila určitý odstín růžové barvy, který byl často podle ní nazýván jako „First Lady“ (První dáma) či „Mamie“. Odstartovala tak národní trend obliby růžového oblečení a růžové barvy domácích potřeb a koupelen. Jako První dáma patřila vždy mezi dvanáct nejlépe oblečených žen v zemi, ale bedlivě si hlídala své soukromí. I proto, že trpěla Ménierovou nemocí, poruchou vnitřního ucha, způsobující mimo jiné závratě a narušující rovnováhu. Její chůze proto bývala nejistá, což vyvolávalo dohady o tom, že má problémy s alkoholem.

Pat Nixonová myslela nejdřív na druhé, pak až na sebe. V Bílém domě především

V roce 1961 po odchodu z Bílého domu, se manželé Eisenhowerovi přestěhovali do svého domova, na farmu v Gettysburgu. Po manželově smrti žila Mamie dál plným životem a zůstala i v kontaktu s Bílým domem. Její vnuk David Eisenhower, se totiž v roce 1968 oženil s Julií, dcerou Richarda Nixona. Nixonovi potom např. pravidelně zvali Mamie do Bílého domu na vánoční večeři.

Narozeniny cílevědomé Hillary. Uspěla v mnohém, v tom hlavním nikoliv

Málokdo by řekl, že se celý život potýkala se svým ne právě nejlepším zdravotním stavem, který se vypětím během prezidentství jejího manžela stále zhoršoval. V jeho druhém funkčním období se proto nechávala na zahraničních cestách zastupovat snachou Barbarou. Svého slavného manžela přežila o 10 let, zemřela na následky mozkové mrtvice k ránu 1. listopadu 1979 ve Walter Reed Army Medical Center ve Washingtonu, tedy stejné nemocnici, kde zesnul i její manžel.

Martha Washingtonová, první První dáma a také otrokářka. Svoboda USA má kořeny v té nejhorší nesvobodě

Když se podíváme na její život i manželství, dalo by se označit jako tradiční, jak do způsobu soužití, tak jejího postavení i hodnot, jež spolu s manželem sdílela. Nejlépe to ostatně vystihuje její vlastní citát: „Byla jsem Ikeova žena. To je to, co jsem vždycky byla a vždycky budu.“

FOTO: Mamie Eisenhowerová

Mamie Eisenhowerová - Mamie Eisenhowerová ve svých slavnostních šatech na inauguračním plese roku 1953 –Mamie Eisenhowerová - Dwight Eisenhower, generál armád – wikipediaMamie Eisenhowerová - Mamie Eisenhowerová, se svým manželem Dwightem, na schodech St. Mary’s College v San Antoniu v Texasu v roce 1916 -wikipediaMamie Eisenhowerová - Dwight D. Eisenhower (1890 – 1969) – wikipedieMamie Eisenhowerová - Sovětský premiér Nikita Chruščov během své 11denní návštěvy USA jako host prezidenta Eisenhowera, září 1959 – wikipedie
Další fotky
Mamie Eisenhowerová - Nina Kucharčuková, Mamie Eisenhowerová, Nikita Chruščov a Einsenhower při státní večeři v roce 1959 – wikipedieMamie Eisenhowerová - Mamie Eisenhower (1896 – 1979) – wikipediaMamie Eisenhowerová - Mamie Eisenhowerové, 27. dubna 1971 – wikipediaMamie Eisenhowerová - Mamie v v 17 letech – wikipediaMamie Eisenhowerová - 130411-A-TT930-007Mamie Eisenhowerová - Hrob Dwighta a Mamie Eisenhower v Abilene, Kansas – wikipediaMamie Eisenhowerová - pRSTEN aKADEMIE wEST POINT (1912) – WIKIPEDIE

Její následnicí v Bílém domě se stala Jacqueline Kennedyová, která se ruku v ruce s manželem, J. F. Kennedym, stala představitelkou „nové“ generace amerických prezidentů. Tradiční hodnoty v ní už sice takové úcty nepožívají, za to větší prostor dostaly manželky prezidentů samy za sebe a pro sebe. A musely řešit problémy, do nichž by se Mamie Eisenhowerová nikdy neměla ani příležitost vůbec dostat.

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama