Mariánské Lázně zahájily lázeňskou sezonu, chybět budou klienti z Ruska

15.5.2022
Roman Kořinek

Slavnostním žehnáním pramenům začala v Mariánských Lázních na Chebsku lázeňská sezona. Třídenní oslavy, kterých se tradičně účastní tisíce lidí, se konají po dvouleté pauze kvůli epidemii koronaviru. Jde ale o symbolické zahájení, protože lázeňská sezona v Mariánských Lázních trvá celoročně. Letošní sezona by se mohla přiblížit době před epidemií, chybět ale bude ruská klientela, řekl starosta Martin Kalina (Piráti).

„Konečně jsme mohli po třech letech slavnostně zahájit lázeňskou sezonu v podobě, na jakou jsme byli zvyklí. Doufám, že i to velké zahájení znamená, že se pomalu vracíme do doby před koronavirem. Loni, i když jsme byli zmítáni koronavirem, přijelo hodně hostů z České republiky,“ řekl Kalina.

Místní lázně oproti předchozím dvěma rokům už evidují značný nárůst návštěvnosti. Je zhruba na dvou třetinách sezony roku 2019. „Hosté začínají jezdit, hlavně domácí klientela nás teď drží nad vodou. Začínají se postupně připojovat klienti z Německa, další země bohužel letos zatím sporadicky. Máme zprávy, že klienti z Izraele a z arabsky mluvících zemí se také chystají na letní sezonu do Mariánských Lázní,“ řekl generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Karel Kalivoda.

Dosáhnout plné obsazenosti, jako byla před epidemií, se podle Kalivody podaří až zhruba za dva roky. Je to i kvůli tomu, že do lázní z důvodu války na Ukrajině nyní nejezdí Rusové, kteří tvořili až třetinu klientely. Zbylé dvě třetiny tvořili Němci a domácí turisté. Chybět budou letos kvůli koronaviru také klienti z asijských zemí.

Společnost Léčebné lázně Mariánské lázně a. s. v letech 2018 i 2019 hospodařila se ziskem přes 53 milionů korun. Už na počátku roku 2020 ale firma pod vlivem omezení kvůli koronaviru očekávala, že se rok 2020 bude vyvíjet negativně a očekávala ztrátu. Ta nakonec dosáhla 125,6 milionu korun, přičemž i na rok 2021 společnost čekala ztrátu v podobné výši. Loňská sezona byla podle ředitele zhruba na polovině sezony roku 2019. Pro zachování chodu lázeňské firmy vedení udělalo řadu úsporných opatření, některé své hotely dočasně uzavřelo a firma využila i státní podpory. V současné době má společnost v provozu všechny hotely, šest je k dispozici lázeňským hostům, v jednom jsou momentálně ubytovaní uprchlíci z Ukrajiny.

Dnešní zahájení sezony doprovázejí tradiční akce, kromě zmíněného žehnání pramenů koncerty, řemeslný či farmářský trh. Návštěvníci se mohou o víkendu projet historickými trolejbusy, které připravil dopravní podnik při příležitosti letošních oslav 120 let městské dopravy v Mariánských Lázních. Na Kolonádě, konkrétně u Karolinina pramene, zase vystavily unikátní repliku bratislavského letního trolejbusu Pressburg 1909.

O dalších květnových víkendech zahájí lázeňskou sezonu i zbývající lázeňská města v Karlovarském kraji. Příští víkend 21. května otevřou sezonu Františkovy Lázně, poslední květnový víkend pak lázně Jáchymov.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte