4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Máte alergii na prací prášek? Mýdlový sliz je levný a ekologický. Vyrobte si ho doma

Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s tím prát. Na výrobu potřebujete jenom kostku mýdla na praní nebo už nastrouhané mýdlové vločky. A sodu na praní. 

Reklama

Nepříjemná vyrážka

Jestli vám někdy naskočila nepříjemná vyrážka poté, co jste si oblékli právě vyprané a usušené oblečení, asi víte, o čem je řeč. Jde o alergickou reakci, kterou má spousta lidí. V prášcích jsou totiž bělidla, která sice vyčistí úplně všechny nečistoty na prádle, nicméně jsou dost nepříjemná na kůži. Oblečení je tedy potřeba hodně máchat, to samé dělají některé aviváže. Ano, oblečení možná změkne, přesto vám možná naskáčou pupínky poté, co si je oblečete. Problém s tím má čím dál víc lidí.

Luxusní obývák za jediný den? Máme 5 tipů, jak ho předělat k nepoznání

Pryč s bělidly

Řešením jsou samozřejmě méně agresivní metody gelu nebo prášku, čím dál populárnější jsou i mýdla na praní. Dají se koupit různé druhy mýdel. Použít můžete klasického Jelena, Palma, Lanza, jádrové mýdlo nebo Marseilleské mýdlo, které je čistě přírodní. Některá mýdla už se rovnou hodí do pračky s oblečením, ale dají se zakoupit už hotové prací gely nebo prášky. Stejně tak už se prodávají aviváže, které jsou na přírodní bázi a nejsou tak agresivní k pokožce. Na silné skvrny se používá žlučové mýdlo. K výrobě mýdlového slizu vám postačí jedno z pracích mýdel a prací soda (uhličitan sodný). Soda změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a je dezinfekční.

Jak na to?

Mýdlový sliz je snad ještě levnější než přírodní varianty pracích gelů. Zvládnete si ho totiž vyrobit doma a uděláte si takové množství, které zrovna potřebujete. Jedno kilo prací sody stojí cca 33 korun a jádrové mýdlo Jelen cca 25 korun – jedno tuhé mýdlo. Můžete jich koupit víc nebo každé jiné. Napřed jedno mýdlo nastrouhejte do kyblíku s trochou horké vody a počkejte, až se rozpustí. Pak přidejte buď 250 ml krystalické sody, pokud máte práškovou, tak přidáte méně a také necháte rozpustit. Kolik sody dát, závisí na tom, jak moc tvrdou vodu máte. Kdo má tvrdší vodu, dá sody více a naopak. Za stálého míchání dolejte do kyblíku horkou vodu tak, aby celkové množství bylo 10 litrů vody. Když dáte vody víc, bude sliz řidší a bude třeba použít na praní větší množství.

S plastovou lahví příroda bojuje sto let. Do úklidu Česka se zapojí i Odolena Voda

Takže z tak malého množství přísad a investice máte 10 litrů mýdlového slizu. Ten můžete začít používat už druhý den od výroby. První noc je dobré nechat ho odležet, tím i zhoustne. Je to nejenom ta nejlevnější možná varianta, ale také nejvíc ekologická, protože jste si vyrobili všechno sami doma ze dvou surovin. Tento mýdlový sliz skladujte v kanystru a dávejte ho přímo do bubnu pračky. Stačí asi jeden hrneček, maximálně dva na jednu várku prádla. Šetřit tolik nemusíte, protože ho máte dost… Je samozřejmě možné vyrobit si i menší množství a co měsíc, nebo dva si mýdlový sliz dovyrábět…

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama