Máte doma Ukrajince? Příspěvek na ně by měl být prodloužen

19.11.2022
Simona Knotková

Solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky z Ruskem napadené Ukrajiny, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí prodloužit beze změn do konce března 2023. Příslušné nařízení poslalo do zkráceného připomínkového řízení. Pokud by ho vláda nepřijala, příspěvky na bydlení v domácnostech by stát přestal poskytovat ke konci prosince. Měsíčně činí výdaje rozpočtu při ubytování zhruba 50 tisíc běženců zhruba 178 milionů korun. Prodloužení opatření ministerstvo zdůvodňuje měnícími se podmínkami uprchlické krize a zajišťování forem ubytování.

Za říjen byl podle dat resortu příspěvek vyplacen 19 400 solidárním domácnostem za ubytování necelých 50 tisíc Ukrajinců s dočasnou ochranou. Z toho přibližně dvě třetiny bydlely v samostatném ubytování a třetina ve sdílené domácnosti. Humanitární dávku v říjnu stát vyplatil 142 tisícům běžencům.

Současné nařízení platí od 1. července. Při poskytnutí celého bytu aspoň na 16 dní v měsíci v kuse je podle nařízení možné od státu získat 5000 až 15 tisíc korun podle počtu ubytovaných příchozích. Při ubytování v pokoji podpora činí 3000 korun na osobu, nejvýš je ale 9000 korun na měsíc. Dávka je od konce června i pro lidi, u nichž si uprchlíci platí sami elektřinu a plyn. Na samostatný byt ji pak stát vyplácí jen tehdy, pokud bylo bydlení předtím neobsazené.

Příspěvek je možné žádat na ubytování, které má prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Do konce června stát vyplácel za poskytnutí bydlení na nejméně 16 dnů v měsíci ubytovatelům na pokrytí nákladů 3000 korun na osobu, na domácnost nejvýš 12 tisíc korun. Od července platí, že pokud lidé ubytovávají uprchlíky u sebe doma, mohou na ubytovanou osobu pobírat 3000 korun na měsíc a nanejvýš 9000 korun. Při poskytnutí celého bytu se od července příspěvek zvedl. Na jednoho ubytovaného člověka dosahuje 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12 tisíc korun, na čtyři 14 tisíc korun a na pět a více osob 15 tisíc korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte