Máte kuráž? Navštivte stejnojmenou výstavu v Galerii Lapidárium

7.6.2019
Karel Dudek
Další fotky

Nejdříve by ale bylo dobré, seznámit čtenáře trochu s historií místa, kde se vernisáž konala. Rámová ulice, na Starém městě pražském, spojuje ulici Haštalskou a Dlouhou. Pro její název existuje několik výkladů. Někteří se domnívají, že nese název podle domu z této ulice, s názvem U Modrého rámce, další si myslí, že název vznikl podle napínání sukna na dřevěné rámy, protože Soukenická ulice je nedaleko. Jistě víte, že názvy ulic byly většinou určeny řemeslem, které se v nich provozovalo.

Geniální kombinace umění s přírodou a vrcholné dílo českého baroka potřebuje pomoc. Dočká se Máří Magdalena nové fasády?

Galerie Lapidárium se nachází v domě U Krkavců, a byla založena v listopadu 1995, se souhlasem Městské části Praha 1, která tyto prostory poskytla. Nenechte se splést restaurantem téhož názvu, v nedaleké Dlouhé ulici. Jedná se o tentýž objekt bývalého pivovaru, a v Rámové ulici je další průčelí této stavby. Nadace Český barok se však nezabývá pouze výstavami.  Zaobírá se záchranou, výzkumem, rekonstrukcí a obnovou barokních uměleckých děl. Nalezneme zde hlavně díla sochaře Matyáše Bernarda Brauna, originály soch, například Alegorií ze zámku Kuks. Galerie Lapidárium poskytuje nejen naprosto unikátní prostor pro umístění těchto soch, ale i prostor pro výstavy umělců zkušených i začínajících.

Galerie hlavního města Prahy vynaloží tento rok na péči o veřejné plastiky a související práce téměř 16 milionů korun

Výstava moderního umění se skvěle doplňovala s vystavenými sochami z 18 století. Baroko je známo svojí rozevlátostí, neklidem, mnoha detaily. Žádná renesanční strohost, přísnost, účelovost. Nepatřím mezi znalce, ale podle soch, které jsem viděl, bych řekl, že na barokní sochu spotřeboval umělec dvakrát tolik materiálu, než na tu renesanční. Vystavená moderní díla se vyznačovala stejnými vlastnostmi jako český barok. Neklid, barevnost, pohyb, záhadnost, tajuplnost. Náboženské motivy s baculatými andělíčky, tak jak baroko vidíme my, nahradily snové, fantastické krajiny, bizarní tvary, neznámé světy.

FOTO: Vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy - Vernisáž 18Vernisáž výstavy - Vernisáž 1Vernisáž výstavy - Vernisáž 2Vernisáž výstavy - Vernisáž 3Vernisáž výstavy - Vernisáž 4
Další fotky
Vernisáž výstavy - Vernisáž 5Vernisáž výstavy - Vernisáž 6Vernisáž výstavy - Vernisáž 7Vernisáž výstavy - Vernisáž 8Vernisáž výstavy - Vernisáž 9Vernisáž výstavy - Máte kuráž? Navštivte stejnojmenou výstavu v Galerii LapidáriumVernisáž výstavy - Vernisáž 11Vernisáž výstavy - Vernisáž 12Vernisáž výstavy - Vernisáž 13Vernisáž výstavy - Vernisáž 14Vernisáž výstavy - Vernisáž 15Vernisáž výstavy - Vernisáž 16Vernisáž výstavy - Vernisáž 17

Vernisáž byla zahájena krátce po osmnácté hodině krátkým uvítáním a přípitkem. Jejím organizátorem  byli zakladatelé uměleckého spolku Art Attack  –  český surrealistický malíř, spisovatel a ilustrátor Marcell Vallas, malířka Ivona Danziger a manžerka výstav a galeristka  Markéta Nováková . Ze známějších osobností zde byli moderátor a bavič Slávek Boura, nebo sopranistka Barbara Slezáková, která předvedla svoje umění v průběhu vernisáže, árií z opery Rinaldo. Následovala tombola s hodnotnými cenami a pak už jen prohlížení, cvakání fotoaparátů a zasvěcené debaty o všem možném. Na této vernisáži se díla začínajících umělců nemusela krčit v koutě tmavé místnosti. Znovu připomínám, že tato výstava je prodejní a vy ji můžete navštívit do konce června tohoto roku. Horké dny a rozpálená dlažba přímo vybízejí k její návštěvě, pod chladnou klenbou prastarého domu.

 Nepřehlédněte