9℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Máte špatnou náladu? Naučte se několik metod, jak ji bleskově proměnit v dobrou

Myslíte si, že existují metody, jak bleskově proměnit negativní náladu v pozitivní, jako bychom jednoduše pomocí vypínače rozsvěceli a zhasínali světlo? Ano, takové metody existují a můžete je použít kdykoliv a kdekoliv. Vyzkoušejte následující účinné strategie pro dobrou náladu a podívejte se, jak snadno a rychle si můžete přivolat pozitivní pocity.

Reklama

Pokládejte si otázky pro dobrou náladu

Když máme špatnou náladu a chtěli bychom se cítit po emocionální stránce lépe, musíme nahradit své negativní vnitřní monology, které jsou zodpovědné za naše rozladění, podpůrnými rozhovory se sebou samými. Jednoduchou možností, jak zastavit negativní vnitřní monolog a s ním spojené pocity, jsou otázky, které přesunou naši pozornost směrem k něčemu pozitivnímu.

Otázky pro dobrou náladu, které si pravidelně pokládáme, mohou přispět k tomu, že se náš stav celkově zlepší. Stejně jako musíme pravidelně pečovat o anglický trávník, chceme-li z něj mít radost, musíme se starat i o své pozitivní pocity, jestliže toužíme být šťastní.

Uvedeme příklady otázek pro dobrou náladu: Kvůli čemu bych mohl být šťastný, kdybych chtěl? Na co bych mohl být pyšný? Koho mám rád a kdo má rád mě? Co ve mně vzbuzuje nadšení? Na kterém místě se cítím obzvlášť dobře? Co dělám obzvlášť rád?

Našli jste na tyto otázky odpovědi? Cítili jste, jak se díky vašim odpovědím okamžitě změnila vaše nálada? Vaše myšlenky rozhodují o vašich pocitech. Díky výše uvedeným otázkám přijdete na pozitivní myšlenky, a když na ně odpovíte, vaše nálada se zlepší. Spokojenost a dobrou náladu lze trénovat stejně jako svaly. Pokládejte si proto otázky pro dobrou náladu pravidelně a špatné náladě nedejte šanci.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Používejte slovník dobré nálady

Slova jsou něčím víc než jen řadou písmenek. Mohou vyvolávat pocity nadšení, vášně, naděje, lásky, důvěry, optimismu, ale také beznaděje, strachu, smutku, hněvu, žárlivosti nebo osamělosti. Slova nám mohou dávat sílu, ale také nás ochromovat. Mohou nás pobouřit i uklidnit, zbavit odvahy i utěšit. Odkud pochází síla slov?

Slova pro nás mají význam. Vyvolávají v nás obrazy, představy a vzpomínky. S určitými slovy si spojujeme konkrétní emoce. Každý člověk jim však přisuzuje rozdílné významy. Vezměme si slovo „práce“. Vyvolává u vás nepříjemné, nebo pozitivní obrazy a pocity? Jak to vypadá u slova „láska“? Zažíváte u tohoto slova příjemné, nebo nepříjemné emoce? Podle zkušeností, které jsme získali s tím, co toto slovo označuje, máme příjemné nebo nepříjemné pocity. Sílu slov tedy můžeme využít k posílení nebo oslabení svých pocitů. Volba slov je jednoduchou, ale skvělou metodou, jak ovlivnit naše pocity.

Chcete mít více energie? Dělejte těchto 5 věcí každé ráno

Uvědomte si, jaká slova používáte, když jste deprimovaní, frustrovaní, rozzlobení, bezmocní, bojácní, přetížení nebo vystresovaní. Potom k nim najděte alternativní slova, která vaši náladu pozvednou a pozitivně ovlivní. Používejte od této chvíle hlavně taková slova, která popisují vaše emoce, cítění a zkušenosti.

Slova můžeme použít nejen k oslabení svých negativních pocitů, ale také k posílení pozitivních emocí. Vyvolává rozdílné pocity, když řekneme: To je zajímavé nebo To je poutavé, vzrušující? Je rozdíl, když povíme: To je pěkné nebo To je velkolepé, převratné? Vyzkoušejte si to a zkoumejte, jak která slova ovlivňují váš stav. Když používáme silná slova, zažíváme silné emoce v pozitivním i negativním smyslu.

Možná se nyní ptáte: Není to slovíčkaření? Dovolte si ale protiotázku: Pociťujete rozdíl, když vám někdo řekne To byl úžasný výkon nebo To byl dobrý výkon? Samozřejmě je v tom rozdíl a pociťujeme jej, ať už nám tato slova říká někdo jiný, nebo takto hovoříme sami se sebou. Vaše slova posilují nebo oslabují vaše emoce. Vybírejte proto svá slova pečlivě a s obezřetností, když mluvíte o sobě a o svých pocitech.

Máte „depku“? Poradíme vám, jak na ni

Ovlivňujte své emoce způsobem držení těla

Tělo a pocity jsou jedna jednotka. To znamená, že své pocity a své tělo můžeme řídit nejenom prostřednictvím našich vnitřních monologů. Můžeme je ovlivnit také svým tělesným postojem, protože jsou spolu navzájem propojené. Vyzkoušejte si za tímto účelem malý experiment.

Posaďte se tak, jako byste byli totálně znudění a unavení. Zaujměte odpovídající tělesnou pozici, nasaďte znuděný výraz obličeje a dýchejte, jako byste byli zcela bez nálady a otrávení. A nyní se posaďte, jako byste byli zcela soustředění, bdělí a plní zvědavosti. Zaujměte tělesnou pozici člověka nabitého energií.

Jakou zkušenost jste učinili? Jak jste se cítili, když jste používali řeč těla vyjadřující totální nudu? Pravděpodobně znuděně, že ano? A jak jste se cítili, když jste zaujali tělesnou pozici člověka nabitého energií? Cítili jste se nabití energií, že? To znamená, že změnou své řeči těla můžete během jediné vteřiny změnit svůj tělesný a duševní stav na jiný.

Máte starosti? Poradíme vám, jak si nedělat starosti se starostmi

Držení těla ovlivňuje vaše pocity. Pokud jste deprimovaní a smutní, zaujímáte automaticky deprimovaný postoj (vaše hlava je sklopená, pohled směřuje dolů, ramena jsou ochable svěšená a tak dále). Chcete-li změnit svou náladu, chcete-li se cítit optimističtěji a pozitivněji, potom musíte používat řeč těla pozitivně naladěného člověka – to znamená usmívat se, narovnat ramena, upřít pohled dopředu, stát rovně a vzpřímeně nebo energicky a rychle kráčet.

Všimněte si toho, že když řeknete plačícímu dítěti, aby se vám podívalo do očí, tak při otočení hlavy pohlédne vzhůru a okamžitě přestane plakat. Nemůžeme totiž plakat a být smutní, když zaujmeme držení hlavy typické pro optimistického člověka. Proto při negativních pocitech změňte řeč těla a jestliže se i usmějete, budete se okamžitě cítit lépe.

Smějete se hodně? Děláte dobře. Máme 6 důkazů o prospěšnosti smíchu

Obdarujete každý den sami sebe i ostatní úsměvem

Jak už bylo výše uvedeno, i utrápený úsměv pozvedá náladu. Což pak teprve otevřený a opravdový úsměv! Podíváte-li se doma do zrcadla, přátelsky se na sebe usmějte. Když se ve městě podíváte do výlohy, darujte si úsměv. A budete-li se usmívat na druhé, budou vám často úsměv opětovat, a vaše srdce poskočí radostí.

Zdroj: Rolf Merkle – Bleskové tipy pro dobrou náladu (Jak překonat negativní emoce a myšlenky, 2017)

 

Včera, 17:30
Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností....
Včera, 16:00
Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna,...
Včera, 14:00
Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás,...
Včera, 11:30
Počtvrté nahlížím do abecedně řazeného Malého domácího lexikonu z roku 1980. I dnes vybírám namátkou několik...
Včera, 10:00
Tento zásadní dokument vydal císař 13. října 1781 a vedle dosud jediného možného vyznání ve své zemi,...
Včera, 08:00
Není snad televizního diváka, který alespoň koutkem oka někdy nezaregistroval detektivní seriál Columbo. Sympatická postava...
12.10.2019
Po ukončení první křížové výpravy 30. června 1420 se většina husitských vojsk z Prahy vrátila...
12.10.2019
Planeta je plná všemožných roztodivných zvířat a živočichů, od mikroskopických "housenek" až po africké šelmy....
12.10.2019
Francouzský malíř a vědec Louis Daguerre ve třicátých letech 19. století vyvinul první prakticky použitelnou...
12.10.2019
V roce 1810 se korunní princ Ludvík I. Bavorský  (1786 - 1868) ženil s Terezou Sasko-Hildeburgskou a ze...
Reklama