7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Máte strach? Vystavujte se mu a překonáte jej

Jedna věc je mít fobii z pavouků, ale větší strachy, které si v sobě nosíme, mohou podkopat naše úsilí o lepší život. Strach může mít oslabující účinek. Kvůli obavám ze selhání třeba nedokážete snášet riziko nebo ze strachu před výsměchem nechcete přijmout vedoucí roli.

Reklama

„Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt, přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne.“

Frank Herbert

Zvykněte si na strach

Když víte, odkud vaše strachy pocházejí, můžete jim porozumět a najít cesty, jak jejich působení překonat. Hodně to souvisí s tím, jaké jste měli rodiče a jak vás vychovali. Podnikatelský kouč Nigel Cumberland se v autorské knize 100 věcí, které dělají úspěšní lidé zmiňuje o své dobré přítelkyni, která se bojí zkoušet nové věci, které vypadají nebezpečně, protože když byla malá, její matka byla posedlá strachem z toho, že by se mohla zranit. Dokonce pouhá myšlenka na to, že by mohla jezdit na kole nebo bruslit, jí nyní způsobuje záchvaty paniky.

Citáty slavných osobností, díky nimž se zbavíte strachu a začnete žít naplno

Pokud bychom ale měli jmenovat jeden strach, kvůli němuž lidé nedosahují svých cílů, byl by to strach z úspěchu. Slovy učitelky a autorky Marianne Williamson: „Nejhlouběji se nebojíme své nedostatečnosti. Náš nejhlubší strach vychází z toho, že jsme mimořádně silní. Nejvíce nás neděsí naše temnota, ale naše světlo. Ptáme se sami sebe: Jak si mohu dovolit být bystrý, krásný, talentovaný či slavný?“

Postavte se svým strachům

Nepočítejte s tím, že své strachy můžete prostě ignorovat a předstírat, že neexistují. Místo toho o nich mluvte, žertujte o nich a smějte se jim. Vytáhněte je na světlo a díky tomu se s nimi krok po kroku naučíte žít a bude pro vás snazší jednat jim navzdory. Staré japonské přísloví říká, že strach je pouze tak hluboký, jak mysl dovolí. Všechno je ve vaší hlavě a to, jakou roli strach ve vašem životě sehrává, můžete změnit.

Co dělá strach s naší myslí aneb teorie přenosu vzrušení

Nejdříve své strachy vyhledejte. Může vám to připadat paradoxní, ale dělejte to, čeho se bojíte, buďte tím, čeho se bojíte, a říkejte to, čeho se bojíte. Mnoho studií potvrzuje, že když jste svému strachu vystaveni, můžete jej velmi účinně překonat.

Ještě dnes udělejte to, z čeho máte největší strach. Závrať můžete potlačit tím, že vyjdete na vysokou vyhlídku, při veřejných proslovech se můžete naučit sebejistě vystupovat v centru pozornosti, jízda ve výtahu vám pomůže překonat klaustrofobii.

Když to budete dělat opakovaně, vaše strachy se budou postupně zmenšovat.

Máte strach ze stárnutí? Naučte se užívat si toho, co jste získali

Vyhledejte pomoc odborníka

Některé strachy samozřejmě vycházejí z hlouběji zakořeněných paranoií a traumat, které souvisejí se zkušenostmi z dětství. V těchto případech vám může prospět návštěva u hypnoterapeuta nebo psychologa. Při léčení takových poruch se běžně uplatňuje kognitivní behaviorální terapie. Problém se přitom rozděluje na menší části, abyste se od svých obav mohli lépe osvobodit.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)

Včera, 17:30
Zřejmě největší britský námořní válečný hrdina Horatio Nelson (29. září 1758 – 21. října 1805)...
Včera, 16:00
Jistě ten film také znáte. Děj se odehrává v jakési latinskoamerické zemi. Maličké městečko, kde...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
„Zní to jako paradox a přece je to jen pravdou, že Václav Jansa, tvůrce Staré...
Včera, 13:33
Martin Lang prohlásil, že je na svou přezdívku Jesenický řezník hrdý. Chtěl se dokonce soudit...
Včera, 12:15
Petenti z Všenor i okolních obcí se ohradili proti tomu, že součástí předložených plánů na...
Včera, 11:30
Válečník a filosof, tak byl oslavován možná největší římský císař. Panování neměl zdaleka snadné, přesto...
Včera, 11:24
Příprava na topnou sezónu by měla začít zavčasu, rozhodně není dobré čekat až na dobu,...
Včera, 10:00
Bůhví ale, jak to všechno ve skutečnosti bylo, protože o životě sv. Voršily se dozvídáme jen...
Včera, 08:00
K podzimu dýně patří. Hokaido, která je nenáročná na přípravu a nemusí se loupat, se...
20.10.2019
Někdy se stane, že v životě člověka hrají důležitou roli určitá čísla, data nebo měsíce. V případě...
Reklama