-9℃
Dnes je 22. leden , svátek má Slavomír

Matematika na školách mění svou podobu. V novém kabátě se představila na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy

Bezmála dvě stovky pedagogů se setkaly na půdě Karlovy univerzity, aby sdílely své zkušenosti s výukou v duchu Hejného metody, inspirovaly se a také vzájemně obohatily.

Reklama

Hejného metoda vyučování matematiky je tu vlastně již desítky let, trendem mezi školami se stává v posledních letech. Jedním z důvodů tak pozvolného šíření metody byl i komunistický režim. Podle údajů H-mat, o.p.s., ji už vyučuje 750 ze 4100 základních škol v České republice. Metoda profesora Milana Hejného se dostal i za hranice. Na Slovensku se již učí jak na prvním, tak na druhém stupni. V Itálii, Polsku a Řecku probíhá ověřování dílčích učebních materiálů a zájem projevili i lidé z dalších zemí jako Švédsko, Kanada, Německo.

„Vychází ze 40 let experimentů širokého týmu odborníků – pedagogů, matematiků i didaktiků realizovaných nejdříve na Slovensku a od 90. let i v Čechách. Prakticky využívá historické poznatky, které se v dějinách matematiky objevují od starověkého Egypta až do dnešních dnů,“ píše H-mat, o.p.s.

„Na Pedagogické fakultě je to již druhá konference s Hejného metodou,“ říká docentka Jirotková z Univerzity Karlovy. „Jsme upřímně překvapeni, jak velký je o konferenci zájem, jak rychle se naplnila její kapacita. Stejně jako minule i nyní zůstali na čekací listině desítky učitelů, kteří se nestihli přihlásit včas. První konference se konala přesně před půl rokem v dubnu 2018, a tak jsme očekávali trochu nižší zájem. Přesto se nás sešlo téměř 200.

„Na letošním ročníku si přišli na své všichni učitelé formou dílen, seminářů, přednášek i setkání s kolegy pro sdílení nejrůznějších zkušeností. Od seminářů pro mateřské školy, kde je vhodné s Hejného principy začínat, přes sebehodnocení žáků ve výuce nebo pohled učitele na přechod žáka 1. stupně z výuky Hejného metody na 2. stupeň klasické základní školy či gymnázia. Blok byl věnován i komunikaci s rodiči,“ dodává Mgr. Jan Šedo z H-matu.

„Předpokládám, že fakulta bude v úspěšných konferencích pokračovat zase na jaře. H-mat dál pořádá školení a v létě bude tradičně pořádat letní školy, kterých se letos zúčastnilo na 800 učitelů,“ uzavírá Jan Šedo.

Autor: Veronika Nevrlá

Jak připravit dítě na střední školu? Hleďte na jeho zájmy, nikoliv na vlastní přání

Včera, 19:00
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly...
Včera, 17:30
Velkým překvapením pořadu „Hovory W s hosty“ se letos 13. ledna v pražském divadle Karla...
Včera, 16:00
Narodila se roku 291 a pocházela z bohaté římské rodiny a vynikala neobyčejnou krásou. Musela...
Včera, 14:00
Trápíme nebo pyšníme se tímto důležitým kouskem prádla už pár tisíc let. Může jít o...
Včera, 11:30
Kdo si dává jablko na závěr dne, ten rozhodně dobře dělá. Jablíčko je totiž hotový...
Včera, 10:00
Rasputin se narodil v malé ruské vesnici 21. ledna 1869 a ovlivnil dějiny 20. století...
Včera, 08:41
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Včera, 08:00
Vnímáte, jak se čas stále zrychluje? Když jste byli dětmi, čas vám plynul mnohem pomaleji...
20.1.2019
Prvoligové týmy pokračují v přípravě na první kolo FORTUNA:LIGY, jež je už jen dva týdny...
20.1.2019
Sv. Fabián se narodil kolem roku 200, úřad zastával v letech 236 až 250 a...
Reklama