Megawati, splněná naděje celé Indonésie. Aspoň na 3 roky

Další fotky

Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce 1988, vydala na cestu demokracie. Svoji zásluhu na tom, že se tento kurz podařilo v zemi udržet, má i Megawati. I když z větší části jen proto, že je dcerou prvního indonéského prezidenta Sukarna.

Její otec Sukarno (1901 – 1970) se stal indonéským prezidentem v roce 1945 poté, co se po japonské kapitulaci Indonésie prohlásila republikou. V následujících čtyřech letech Sukarno nezávislost své země uhájil proti Nizozemsku, které si jej stále nárokovalo jako své koloniální panství. V zemi však brzy došlo k ekonomickým problémů, které se staly podhoubím pro úspěšný puč generála Suharta v roce 1966. Suharto pak v Indonésii vydržel u moci až do roku 1989, kdy byl svržen během velké asijské krize.

Indonéský prezident měl osobního čaroděje. Proti komunistům mu ale nebyl nic platný

Sukarnova nejstarší dcera Diah Permata Megawati Setiawati Sukarnoputri, většinou označovaná prostě Megawati, protože Sukarnoputri není příjmení, ale patronymum, jméno po otci, se narodila 23. ledna 1947. Nejprve navštěvovala zemědělskou fakultu univerzity v Bandungu, ale studium v roce 1967 přerušila, protože chtěla být se svým otcem poté, co byl donucen k rezignaci na funkci prezidenta. Když Sukarno v roce 1970 zemřel, odešla Megawati studovat na indonéskou univerzitu psychologii, ale vydržela tam jen dva roky.

Boží odplata proti nevěřícím turistům. I tak se dá interpretovat katastrofa, k níž došlo před 15 lety

Koncem 80. let Megawati vstoupila do politiky a stala se členkou strany PDI-P – (Indonéské demokratické strana – Boj). Nedostatek jejích řečnických schopností kompenzovalo její výsostné postavení Sukarnovy dcery. V roce 1998 stanula v čele strany PDI-P a v roce 1999 s ní vyhrála první svobodné volby v zemi.

Megawati se proto měla stát prezidentkou, ale to se nepodařilo, protože nenašla podporu mezi ostatními stranami v parlamentu a prezidentem byl zvolen předseda menší muslimské strany Abdurrahman Wahid. V rámci hledání širokého kompromisu Wahid nabídl Megawati funkci viceprezidentky, kterou tato politička přijala. Po velké vnitropolitické a ústavní krizi byl však Wahid nakonec sesazen a stejný parlament zvolil roku 2001 Megawati přece jen do nejvyšší funkce. Stala se tak jako prezidentka Indonésie první ženou v čele své země a historicky šestou ženou v čele převážně muslimského státu (po Bénazír Bhuttové v Pákistánu, Chálidě Zijáové a Hasíně Vadžídové v Bangladéši, Tansu Çillerové v Turecku a Mame Madior Boye v Senegalu).

Děsivá, neznámá nemoc, která kosí námořníky. Když citróny zachraňují životy

Ve volbách v roce 2004 však prohrála se Susilo Bambang Yudhoyonoem ve druhém kole, když on získal 61 % hlasů a ona jen 39 %. Pro Megawati to bylo tak velké zklamání, že se ani nezúčastnila uvedení nové prezidenta do úřadu a ani mu ke zvolení nikdy negratulovala. I tak ji ale časopis Forbes roku 2004 zařadil mezi osm nejmocnějších žen světa. V dalších volbách v roce 2009 skončila s 26,79 % hlasů opět na druhém místě. Stále však zůstává v čele své strany PDI-P, zatím naposledy byla na jejím 4. národním kongresu v roce 2014 znovu zvolena její předsedkyní, a to na období 2015 – 2020.

FOTO: Megawati

Megawati - Megawati Sukarnoputri, narozená 23. ledna 1947 – wikipedieMegawati - Megawati Sukarnoputri v hidžábu -2013 -wikimedia.commons –Megawati - Megawati Sukarnoputri (uprostřed) v červnu 2003 – wikimedia.commons –Megawati - Megawati Sukarnoputri (2007) -wikimedia.commons –Megawati - Megawati Sukarnoputri (2016) -wikimedia.commons –
Další fotky
Megawati - Megawati Sukarnoputri a Vladimir Putin – 2001-wikimedia.commons –Megawati - Megawati Sukarnoputri se svým manželem Taufiq Kiemas a jejich třemi dětmi – wikimedia.commons –Megawati - Megawati Sukarnoputri se svým otcem Sukarnem -wikimedia.commons -.Megawati - Megawati Sukarnoputri v roce 2016 -wikimedia.commons –Megawati - Prezident Sukarno s rodinou -wikimedia.commons – – kopieMegawati - Prezident Sukarno se synemMegawati - Prezidentka Megawati (2001) -wikimedia.commons –Megawati - Prezidentky Gloria Macapagal-Arroyo and Megawati Sukarnoputri (2001) -wikimedia.commons –Megawati - Sukarno tančí se svou dcerou Megawati -wikimedia.commons –

Megawatin recept na politický úspěch je jednoduchý. Kromě toho, že jako Sukarnova dcera dokázal víceméně sjednotit lid své země, s 264 mil. obyvatel 4. nejlidnatější na světě. Je známá také tím, že naslouchá hlasu „malých lidí“. To je vnímáno jako záruka toho, že nedojde k návratu „suhartovských“ časů, tj. vlády prezidenta Suharta, která byla vnímána jako autoritářská až nedemokratická, i když ze začátku provázená ekonomickými úspěchy. A ještě jedna „maličkost“ – Megawati se nezapletla do žádných skandálů, ať už politických, ekonomických nebo osobních. Je “jen“ političkou v zemi, která svou demokracii budovat teprve vlastně začíná.

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama