25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Mejdan za Prahou. Zasedali s pípou?

Potrefené husy se ozvaly! Vaše 6 informovala o mejdanu za Prahou pro některé zastupitele Prahy 6. V nahotě se projevilo, jak moc otevřená je šestková radnice a paradoxně zejména výbor pro otevřenost, média a participaci.

Reklama

V minulém čísle Vaší 6 vyšel článek o tom, kterak si 13členný výbor pro otevřenost, média a participaci vyrazil počátkem března na mimopražské setkání. Oficiálně šlo o výjezdní zasedání tohoto výboru. Redakce ale získala informaci o průběhu zasedání mimo radnici od jednoho z účastníků, jehož identitu pochopitelně s ohledem na jeho fungování v rámci šestkové radnice chrání. A že nešlo o obyčejné, vágní diskutování nad vážnými tématy, dokládá to, že se na cestu s politiky údajně vydal i soudek s pivem a pípou.

Zasedání nebo večírek?

Ten měl podle zdrojů redakce vézt ředitel jedné ze základních škol Petr Karvánek. „Já jsem nezaznamenal nikoho, kdo by v době, kdy se jednalo, konzumoval nějaký alkohol,“ tvrdí Petr Karvánek (STAN) s tím, že výjezdního zasedání se zúčastnil a vnímal ho jako příležitost, setkat se se členy výboru, jehož není členem, ale jehož problematika ho zajímá. Tím nevyloučil, že se alkohol během jednání popíjel, a už vůbec ne, že se pil po skončení oficiální části. To ještě víc podporuje spekulace, že více než o zasedání výboru se jednalo o večírek.

Toto neformální setkání by přitom nemuselo být vůbec tématem, kdyby předseda výboru Oldřich Kužílek (STAN) dostál svým proklamacím a byl vůči občanům šestky a časopisu Vaše 6 skutečně otevřený, a ne odměřený. Z pěti otázek – nikterak zákeřných, nýbrž čistě ověřovacích – zodpověděl pouze jednu. A to tuto: Co je důvodem, aby výbor jednal na výjezdním zasedání, a nikoli v Praze 6 na příslušném úřadě?

Míst pro školáky je málo. Vhodné budovy šestka raději pronajímá

„Členové výboru projevili zájem projednat celkovou koncepci výboru, priority na volební období ve větším klidu a času, než umožňuje pravidelné jednání, které obvykle trvá dvě hodiny. Zároveň projevili zájem poznat se navzájem i neformálně,“ odpověděl Kužílek za 53 tisíc korun, které mu za uvolněnou funkci měsíčně hradí daňoví poplatníci s rezidentním pobytem na šestce. Při své chytrosti však otázky na to, kolik toto výjezdní zasedání bude stát a především kdo jej bude hradit, zodpověděl neurčitě až vyhýbavě. „Zatím není určeno,“ uvedl Kužílek. Zvídavý čtenář se při přečtení takové odpovědi jistě pozastavil, neboť jde-li o výjezdní zasedání zastupitelů, je vysoká pravděpodobnost, že takové zasedání bude platit radnice z rozpočtu. Jak by to dopadlo, kdyby se nezávislý měsíčník Vaše 6 na okolnosti výjezdního zasedání trefně nedotazoval, je otázkou. Je ale klidně možné, že vydavatel časopisu ohlídal mrhání rozpočtem Prahy 6.

Příběh mohl skončit. To by ovšem ve výboru museli sedět skuteční odborníci (například Vítězslav Kozelek byl v minulém volebním období asistent místostarosty Jana Laciny /STAN/), v aktuálním volebním období je odborníkem za STAN.) Někteří se při své neobratnosti začali na sociální síti Facebook opírat do článku, který jim překazil akci placenou z veřejných peněz. Článek Mejdan za Prahou pro zastupitele Prahy 6 totiž sdílela na Facebooku stránka Veleslavín-Vokovice k životu, spolek. A potrefené husy se ozvaly.

Demokrati Marek Baxa (TOP 09) a Vladimír Šuvarina (ODS) žádali stažení článku z Facebooku, dokonce autora nazvali lhářem a šiřitelem nepravd. „V tuto chvíli mi opravdu nejde o vydavatele, ale o sdílení tohoto příspěvku vaším spolkem,“ napsal v komentáři na Facebooku pod sdíleným článkem Šuvarina a dodal, „šíříte fámy a pomlouváte, lžete.“ O něco racionálnější byl ve svých komentářích Marek Baxa (TOP 09). „Na tomto setkání jsem byl osobně přítomný a považuji tento článek za velmi tendenční až vysloveně nepravdivý. Výjezdní zasedání slouží k tomu, aby se přítomní členové v klidu a na delší čas zamysleli nad potřebami městské části, a možnost odjet mimo Prahu, podle mé zkušenosti, znamená vyšší zapojení a přítomnost všech lidí na jednání. (…) 1. Výjezdní zasedání není hrazené z rozpočtu. 2. Způsob vyznění článku nabízí čtenáři dojem, že jde o nějakou oslavu za obecní peníze místo pracovního jednání o víkendu. 3. Uvedení nesouvisející informace ohledně odměny pro Oldřicha Kužílka má pravděpodobně vyzývat čtenáře ke zpochybnění jeho kompetence být vhodným předsedou výboru. 4. Posuzování smyslu výboru nebo případně jeho otevřenosti na základě odpovědí na e-mailovou otázku od periodika, a ne na základě sledování jeho činnosti či alespoň jednání je velmi zavádějící.“

Zápis chybí

Je nutno dodat fakt, že všichni členové výboru, a nejen jeho předseda Kužílek, dostali totožné otázky. Redakce jim dala komfortních 14 dní na zodpovězení. Avšak nikdo ze 13 členů výboru neodpověděl, že by si náklady na výjezdní zasedání plánoval hradit ze svého. Zajímavé je, že ačkoli je běžně na webu městské části zápis z jednání výboru, ten z výjezdního zasedání veřejně dostupný není.

Marcel Mihalik

Prádelna nabízí tvorbu Miroslava Pangráce mladšího

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 15 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 42 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama