Měl milostný vztah s Olgou Havlovou, život mu změnila nehoda

11.6.2022
Jaroslav Svoboda

Před devíti lety odešel do hereckého nebe herec a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar. Svůj život uměl žít naplno, i jako vozíčkář byl schopný dál hrát jak v divadle, tak televizi.

Jan Kašpar se narodil 6. září 1952 v Praze. I přesto, že se vyučil řemeslu (zámečníkem), táhlo ho to k divadlu. Proto hned po absolvování vojenské služby nastoupil do Městských divadel pražských jako kulisák. V roce 1975 odtud ale musel odejít kvůli účinkování v tajném představení Havlovy Žebrácké opery a tím vlastně začala jeho životní etapa v Divadle Járy Cimrmana. Právě zde se totiž stal z kulisáka hercem.

Poměr s Olgou Havlovou

S rodinou Havlových se Kašpar znal osobně. Na začátku osmdesátých let se dokonce mezi ním a Olgou rozvinou milostný vztah. Ten trval do druhé poloviny osmdesátých let, kdy se Olga rozhodla svůj poměr ukončit.

Komik v sukních. Věra Ferbasová se do šoubyznysu dostala díky Burianovi

Přišel pád a doživotní invalidita

V dubnu 1988 však přišel velký životní pád, a to doslova. Spadl totiž ze stromu a tento pád nezůstal bez následků, bohužel spadl tak nešťastně, že zbytek života byl nucený strávit na invalidním vozíku. Ani tato událost mu ale nezničili hereckou kariéru. I přes svůj těžký osud zůstal dál členem Divadla Járy Cimrmana a autorská dvojice Svěrák – Smoljak na něj od té doby pamatovali při psaní nových her. Vždycky pro něj napsali nějakou „sedací“ postavu jako např. Smil Flek z Nohavic v Blaníku, Praotec Čech v Českém nebi nebo přímo roli invalidů a vozíčkářů jako v Záskoku, Švestce či Africe.

Centrum Paraple

V rehabilitačním centru v Kladrubech se aktivně zapojil do skupiny dobrovolníků, z níž vznikl svaz paraplegiků a s účastí Zdeňka Svěráka i centrum Paraple.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Hercem do posledního dechu

Kašpar se také za minulého režimu angažoval při tvorbě samizdatového videojournalu, na kterém spolupracoval i s Janem Rumlem. Jednalo se o amatérské natáčení zákulisí českého disentu. Jako člen Divadla Járy Cimrmana se ale objevoval v menších rolích i v celovečerních filmech. Jmenujme například filmy Vrchní, prchni!, Jára Cimrman, ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Vesničko má středisková, Nejistá sezóna nebo Vratné lahve. Jeho poslední rolí byla role pana Benála v seriálu Čtvrtá hvězda. Ten byl však dokončen a odvysílán až po jeho smrti a druhý díl, v němž hrál, mu byl posmrtně věnován.

Jan Kašpar zemřel 11. června 2013.


Témata:

Nepřehlédněte