Měl rád koně, rychlost a výzvu k závodu. Dick Francis, nejúspěšnější autor detektivek

Další fotky

Měl rád koně, rychlost a výzvu k závodu. Přesně před sto lety na Halloween se narodil, před deseti lety zemřel – 14. 2. 2010. Mezitím dokázal přinášet bezpočtu lidí sportovní zážitky, vzrušení, napětí, zábavu, relaxaci, emoce. Velšan s keltskou krví Richard Stanley Francis snil o jezdectví už jako malý kluk, ostatně pocházel z rodu chovatelů koní a žokejů. Nemohl však tušit, že se z něj stane jeden z nejoblíbenějších a také nejúspěšnějších autorů detektivek.

Když jsem ve své knihovně vyhledávala romány napsané Dickem Francisem a pak ukládala snímky obálek jako přílohu tohoto článku, uvědomila jsem si, v kolika opakovaných vydáních se jeho detektivní příběhy u nás dostaly na knižní pulty… a jak úžasným objevem byly kdysi za totalitní knižní produkce. Britský spisovatel si u nás vydobyl mimořádnou popularitu, dokonce kultovní statut. Bezpochyby se o ně přičinila kongeniální překladatelka jeho díla, neporovnatelná Jaroslava Moserová. Dick Francis si své dvorní „literární tlumočnice“ také velice vážil a měl ji rád.

Přivedla na svět Hercula Poirota, aby luštil detektivní záhady. Přinejmenším jednu však zažila i na vlastní kůži

U nás bylo publikováno prakticky celé jeho úctyhodné dílo. Každý ze čtyřicítky titulů, které Dick Francis napsal, se stal mezinárodním bestsellerem; vyšly ve 22 jazycích. Získal řadu nominací a reprezentativních cen literárních i občanských (dva řády britského impéria). Podle Francisových knih bylo natočeno několik filmů (např. Smrt favorita) a rozhlasové adaptace. Nejslavnější z jeho hrdinů, jednoruký soukromý detektiv Sid Halley dostal vlastní televizní minisérii. Objevily se audioknihy: nejen anglicky, ale také v češtině. A v neposlední řadě Francisův svět dostihového zločinu inspiroval počítačovou hru.

Možná by se Dick Francis nezačal věnovat psaní, kdyby nezasáhla zlá náhoda. Vyhnul se jí jako chlapec, když opustil školu a začal s honebním jezdectvím – poprvé byl hospitalizován ve věku 12 let, když na něj spadl poník a zlomil mu čelist a nos; když za války sloužil u letectva; vyvázl ze spousty dalších zranění běžných v dostihovém sportu. Dlouhá léta úspěšně stoupala jeho žokejská dráha. Zavedla jej až na příčky nejvyšší, do služeb Jejího Veličenstva Alžběty, královny matky.

Královna Alžběta II. oslavila své 92. narozeniny a udělila vyznamenání. Mezi oceněnými je i jedna Češka!

Měl za sebou bezmála 400 vítězství, když v r. 1956 jel v barvách královny matky Velkou liverpoolskou steeplechase. V nejslavnějším závodu světa, zvaném jednoduše Grand National, téměř vyhrál, ale jeho kůň se těsně před cílem zhroutil. Tehdy Francis na nějakou dobu přerušil své aktivity žokeje a na popud své vznešené zaměstnavatelky napsal Sport královen (1957) – vlastní životopis a přitom úchvatné vyznání jezdeckému sportu. Odmítl „ghostwritera“ (profesionálního spisovatele placeného za napsání textu, jehož autorství je oficiálně připsáno jiné osobě) a prokázal velký literární talent.

Kniha vzbudila zájem. Když v příštím roce Francis utrpěl při závodu vážné zranění a hrozil mu konec kariéry, dostal nabídku na post sportovního novináře pro přední britský list Sunday Express. Pracoval pro něj 16 let a získal si skvělé jméno. Ale neobyčejně bohaté znalosti z prostředí dostihů, jízdáren, hřebčínů i všech sfér kolem fenoménu jezdce a jeho koně zužitkoval až v románu Smrt favorita (1962). Následovaly vynikající Nervy – obě knihy jej definitivně proslavily a nasměrovaly na dráhu profesionálního spisovatele detektivek.

Sympatický a skromný detektiv v baloňáku, který si získal přízeň diváků po celém světě

Od té doby vydával každý rok jednu knihu, na kterou už dychtivě čekali čtenáři, ale publikoval i povídky a účastnil se antologií. Se suchým humorem sobě vlastním, který dodává jeho textům typický spád, říkával, že se vždycky v lednu neochotně posadí k psacímu stolu (rozepsat se po odmlce je vždycky až fyzicky bolestivé). Protože jej pobízí jeho nakladatel, pustí se do dalšího rukopisu, aby byl v září připraven k tisku. „Celé měsíce se hmoždím s knihou, a lidi mi pak říkají, že ji přečetli za čtyři hodiny!“ Neměl rád propagace svých detektivek, třebaže to k autorské profesi patří. A nezáleželo mu nikdy na penězích: finančně podporoval dostihový sport a podílel se na záchraně Grand National, když se prestižní soutěž dostala na pokraj krachu.

Bohém Poe. Známý otec hororu, detektivky a sci-fi se inspiroval vlastními prožitky

Všechny Francisovy romány se zabývají zločinem ve světě dostihových závodů, přičemž někteří zločinci jsou zdánlivě slušnými postavami. Příběhy vypráví protagonista, často žokej, ale někdy trenér, majitel, bookmaker nebo někdo v jiné profesi, okrajově spojený s dostihy. Ústřední aktér vždy čelí velkým překážkám, často včetně fyzického zranění, musí prokázat odhodlání, tvrdost vůči bolesti a smutku, rozhodnost a pevnou vůli. Neschází ovšem cit ke koním – a také přesná znalost nejen jezdeckého světa, ale všech reálií (včetně moderních technologií), které se v ději objeví.

S touto složkou spisovatelského řemesla pomáhala Francisovi jeho milovaná manželka Mary Margaret, rozená Brenchleyová. Oženil se s ní přes protesty obou rodin v r. 1947. Byla to láska na první pohled. Narodili se jim dva synové: starší Merrick se podle rodinné tradice věnuje chovu koní. Felix původně působil jako učitel fyziky, ale pak se stal otcovým literárním manažerem a posléze spoluautorem. Ovšem největší podíl na Francisově tvorbě měla právě Mary. Spisovatel tvrdil, že mu dodávala nápady, získávala a ověřovala informace, nabývala zkušeností, které pak Francisovým knihám dodávaly punc věrohodnosti a skutečného prožitku. Není divu – kvůli manželovým příběhům si paní Mary získala pilotní oprávnění, naučila se fotografovat i programovat.

Zvířata ochraňoval a lidem přinášel úsměv. Vlastně jeho „zvířena“ baví dodnes

Později se manželé přestěhovali do Spojených států a nakonec na Kajmanské ostrovy v Karibiku. Když Mary v září roku 2000 zemřela, autor se na celých šest let odmlčel. Vrátil se až se svým posledním samostatným románem Rozkazem (2006), ale třebaže si jeho styl zachoval přitažlivost, napětí, perfektní znalost prostředí i svérázného hrdinu Sida Halleyho, lehkost vyprávění zmizela s paní Mary. Další čtyři svazky už napsal společně se svým synem Felixem. Ten po otcově smrti pokračoval ve vydávání jeho rukopisné pozůstalosti, autorsky pak sleduje otcův vzor.

FOTO: Dick Francis

Dick Francis - dostihyDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick Francis
Další fotky
Dick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Dick FrancisDick Francis - Francis

Dick Francis  představoval svým fanouškům nová zajímavá prostředí zasazená do reality, vytvářel co možná neotřelé zápletky, dodával svým postavám přesné charakteristiky a psychologii. Ať to člověk zamýšlel, či ne, vždycky se s jeho protagonisty musel ztotožnit a přinejmenším jim vzdát úctu. Totéž platí i pro jejich stvořitele. Dick Francis celým svým dílem dokázal, že detektivní žánr může mít svoji hloubku, že prioritou dobrého autora je tvůrčí preciznost a poctivost vůči čtenáři. Co víc, postavil úchvatný, barvitý a živý pomník světu koní a lidí kolem nich…

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama