Byl učitelem Aloise Jiráska, jeho smrt zasáhla celou společnost

Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým novinářem a dokonce učitelem Aloise Jiráska. Umírá v pětapadesáti letech na tuberkulózu. Víte, o kom je řeč?

Čeněk Vyhnis, vlastním jménem Vincenc Vyhnis se narodil 8. října 1842 do chudé rodiny v Kostelci nad Labem na Mělnicku. To mu však nebránilo v jeho osobním rozvoji. Své nadání projevoval už od raného dětství. Po maturitě roku 1864 nastoupil na filozofickou fakultu, kde se věnoval klasické filologii, srovnávacímu jazykozpytu a filozofii. Už jako student překládat zahraniční literaturu do časopisů a účastnil se diskuzí v Umělecké besedě.

Díky Hitlerovu lidovému vozu vzniklo nové město i nezapomenutelná auta

Z chudého vesnického hocha učitelem Aloise Jiráska

První učitelské zaměstnání získal jako suplent v Českých Budějovicích, odkud putoval do Hradce Králové. V roce 1870 se po vykonání učitelských zkoušek stal profesorem. Mimo jiné byl oceňován pro své hluboké znalosti a nadšení v jejich předávání. Jeho výklad byl poutavý, působil na rozum i cit studentů. Snažil se též podporovat nadané žáky, v jeho zvláštní oblibě byl například pozdější básník Bohdan Jelínek, který si jej získal tím, že na zadané téma z latiny odevzdal báseň na místo očekávaného pojednání. Mezi další jeho žáky patřili například Josef Brandejs nebo dokonce spisovatel Alois Jirásek.

Dalšího kariérního postupu se dočkal v roce 1872, kdy se stal ředitelem gymnázia v Příbrami. Jeho zásluhou získala škola roku 1881 statut vyššího gymnázia a o tři roky později byla zestátněna. Přispěl také k založení učitelského ústavu (1874). Požíval veliké důvěry, kolegů, studentů i veřejnosti, také proto zasedal i v obecním zastupitelstvu, kde se věnoval především školským otázkám.

Tramvaj T4 je českou klasikou, její nákladní verzi ale nezná každý

Zakladatelem Klubu českých turistů

Byl spoluzakladatelem příbramského odboru Klubu českých turistů. S profesorem báňské akademie Josefem Hrabákem jej založili 16. března 1889 a Vyhnis se stal jeho prvním předsedou.

Knižně vydal překlad Alfreda Meissnera Ke cti a slávě Boží: obrázek z působení jezovitů (1867). Tato povídka vychází ze skutečných událostí, kritizuje praktiky jezuitského řádu na příkladu nemorálního vylákání dědictví. Na podporu vznášených obvinění bylo vydání doplněno výtahem ze soudního procesu v Bruselu roku 1864.

Mezi jeho další počiny patří například překlady Kálidása: Šakuritala (1873), což bylo indické drama nebo Basileios Veliký: Slovo svatého Basileia Velikého k jinochům, kterak by prospěchu nabyli z pohanských spisů řeckých (1887). Přeložil také Kálidásovu tragédii Urvaší, tiskem ale vyšla jen ukázka ve výroční zprávě příbramského gymnázia za rok 1878.

Přežila potopení Titanicu i Britannicu, druhý jmenovaný parník sloužil dokonce za první světové války

Tuberkulóze zprvu unikl, stejně jí nakonec podlehl

Avšak v roce 1891 opouští na vlastní žádost ředitelské místo a stává se profesorem vyššího gymnázia v Žitné ulici v Praze. Na tomto ústavu již vyučoval jeho bývalý žák Alois Jirásek, se kterým se zde opět setkal. Bohužel se však u něj projevila tuberkulóza. Po ozdravném pobytu v Ondřejově se zprvu zdálo, že je nemoc zažehnána, ale ta jej nakonec přemohla a 23. března 1897 umírá. Jeho pohřeb byl opravdu významnou událostí, účastnili se ho pedagogové, spisovatelé a další občané. Pohřben je na vinohradském hřbitově.

V červnu roku 1897 byla pod vedením Aloise Jiráska zorganizována sbírka pro vybudování pomníku. Náhrobek, pořízený žáky a přáteli, zdobí verše Jaroslava Vrchlického.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
21.12.2020
Adolf Loos, od jehož narození uplynulo 10. prosince 150 let, je považován za jednoho ze...
Reklama