Klasické zoo na ústupu? Hitem jsou minizoo a farmy nejen na Mělnicku

Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence. Minizoo či zooparky. Jedná se pouze o náhražku a sezonní záležitost nebo o zcela nový trend zamíchá kartami v tomto odvětví?

Klasická zoo nebo minizoo či farma?

Každý z nás už byl určitě někdy v nějaké klasické zoologické zahradě. Velké množství nejrůznějších, a často cizokrajných zvířat, velká plocha a možnosti se jen tak provětrat a posedět na lavičkách, bohatý doprovodný program a poslední dobou ale také nemalé vstupné a lidově řečeno „hlava na hlavě“. Takto můžeme stručně charakterizovat návštěvu klasických zoologických zahrad. Ovšem, několik posledních let se rozvíjí nový trend malých zooparků či farem, které se stávají stále oblíbenějšími, ačkoliv si tam neprohlédneme žádná exotická zvířata, ale spíše domácí zvířata patřící do našich zeměpisných podmínek. Proč tomu tak je a jaký bude další vývoj?

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

Jedním z důvodů je dostupnost a cena

Zatímco klasické zoo jsou situovány do velkých měst, minizoo a farmy můžete navštívit i relativně nedaleko od svého bydliště v menších obcích. Důležitou roli hraje také cena vstupného. Například v pražské zoo přijde vstup celou rodinu na 800,- Kč, ve zlínské ZOO Lešná 740,- Kč a v Liberci až 580,- Kč. Naproti tomu například Zoopark Zelčín u Mělníka přivítá rodiny za pouhých 260,- Kč a to s neméně zajímavým doprovodným programem nebo s možností dětských táborů.

Zvířecí farma na okraji Prahy

Zvířecí farmu v pražských Miškovicích můžete pak navštívit zcela zdarma nebo jen za dobrovolný vstup. Přitom nabízí příjemné prostředí pro klidný rodinný výlet strávený mezi poníky, kozami, prasátky, ovcemi či králíky.

„S klasickou zoologickou zahradou se určitě tento druh zábavy nedá srovnávat, je to jako byste srovnávali dovolenou v Thajsku s víkendem na Orlíku. Určitě sem ale zajdeme velice rádi, protože si děti mohou zvířátka pohladit a vlastně se s nimi i skamarádit,“ řekla nám paní Kateřina, která farmu navštívila s celou rodinou.

Chomutovský Zoopark má otevřeno. Vstupenky je nutné koupit po internetu

Do jisté míry odhalila klíč k úspěchu. Podobné farmy si totiž nekladou za cíl konkurovat velkým zoologickým zahradám, ale spíš přinést návštěvníkům možnost splynutí s přírodou. Ale nejen to.

„Děláme i různé akce, pořádáme dětské oslavy uprostřed farmy, jízdy na koni, ponících nebo oslovi,“ popisuje předsedkyně spolku zřizující miškovickou farmu Helena Kočová.

Tím ovšem výčet činností nekončí. „Fungujeme i jako záchranná stanice, když se chce někdo zbavit domácích zvířat nebo morčat, tak je přijmeme,“ dodává Helena Kočová.

Děti už nestojí i kouzlo přírody

Dalším důvodem je i samotný fakt, že dnešní generaci dětí „závislých“ na chytrých telefonech a sociálních sítích chybí kontakt s přírodou. A pro mnohé z nich je i tak běžné zvíře jako koza či osel vlastně exotickým zvířetem.

Toho si jsou vědomi i v mini zooparku v Přívorech u Mělníka. Zde totiž nabízí k vidění i opravdové skvosty jakými jsou sibiřští tygři, velbloudi, koně či bílý tygr. Kromě toho nechybí ani doprovodný program, rovněž srovnatelný s klasickými zoologickými zahradami.

Jaký bude další vývoj ukáže až čas, ale o nějakém soumraku zoo a farem se rozhodně hovořit nedá.

28.11.2020
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
20.11.2020
Příčinu požáru čtvrtečního požáru haly společnosti Nowaco v Kralupech nad Vltavou bude dnes zjišťovat vyšetřovatel....
14.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
14.11.2020
Další díl seriálu o osobnostech Mělnicka se zaměří na významné čečelické rodáky. Dnešní téma bychom...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
7.11.2020
V dnešním díle o osobnostech Mělnicka zavítáme do známé obce ležící na hlavní pražské silnici...
31.10.2020
Tentokrát se naše kroky obrátí směrem k Dolním Beřkovicím. Tato nevelká obec má díky Lobkowiczkému...
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
24.10.2020
V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice,...
17.10.2020
Ve druhém díle seriálu Našeho REGIONu o osobnostech Mělnicka zavítáme do malebného městečka Liběchov. Počtem...
10.10.2020
Nový seriál o osobnostech Mělnicka, který vám přináší Náš REGION zahájíme v městysu Všetaty. Tato...
Reklama