Od husarů a dragounů přes Wehrmacht. Po více jak 120 letech končí Kostelec coby armádní město?

Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou však některé objekty kasáren na prodej. Končí tak tradiční součást života tohoto polabského města a začíná se psát nová kapitola?

Vojenská posádka sídlila ve městě už od třicetileté války. Nejdříve zde byla jízda, pak husaři, huláni a dragouni. Ovšem novodobá historie zdejší posádky se začíná psát až v roce 1899, kdy byla za 3 300 zl. zakoupena kasárna na náměstí. U tzv. malých kasáren na Pražském předměstí byly poté zakoupeny dva domy, které byly rozbořeny a na jejich místě postavena kasárna nová. Lokalita při silnici směrem na Brandýs byla více než vhodná, byly zde postaveny nové domy i s kolnami pro děla, a to vše celkovým nákladem 215 000 korun.

Právě některé tyto objekty jsou dnes na prodej. Řadu let se v nich psala nejen kostelecká, ale česká a československá vojenská historie.

Konec války na Mělnicku: bitva o most u Kostelce nad Labem

První světová válka a první republika

S vypuknutím první světové války narukovalo také velké množství kosteleckých mužů. Ale část z nich (230 mužů) se už na podzim roku 1914 vrátila a s sebou si přivezla úplavici. V kasárnách byla proto zřízena nemocnice.

V onen sváteční den 28. září 1936 přišla do Kostelce nová vojenská posádka dragounského pluku 5 z Košic. O půl roku později se přistoupilo k rozšíření areálu kasáren o několik nových budov. Právě ty současné, které se zde nacházejí, byly postaveny ve třicátých letech. Smlouva na jejich výstavbu byla uzavřena 12. března 1937. Výstavba pak byla dokončena v kritickém roce 1938. Československá armáda se sem již ale nastěhovat nestihla. Během druhé světové války obsadil celý areál Wehrmacht, město bylo obsazeno hned v roce 1939 a 29. července toho roku zabrána nová budova kasáren. Další významný vývoj čekal místní posádku až po skončení války.

Kostelecké koupaliště tvořilo regionální riviéru, dnes podobný projekt chybí

Poválečná éra

V roce 1950 vznikl 190. protiletadlový oddíl Praha – Ruzyně, který byl o rok později reorganizován na 164. protiletadlový pluk. V září 1956 byl pluk redislokován do Kostelce, ale v červenci 1960 byl zrušen. Ovšem v témže roce zde bylo zřízeno 1. výcvikové radiotechnické středisko.

V červnu 1961 byla v Kostelci zřízena 10. pontonová brigáda, tehdy jako 73. pontonový prapor. Ten byl v roce 1969 rozšířen na pontonový pluk a v listopadu 1986 pak reorganizován na zmíněnou brigádu. Avšak i ta byla v červenci 1997 reorganizována, a to na 4. mobilizační základnu.

Jak se psala historie kosteleckých hasičů

Novodobá historie

V roce 2002 působí vojenská posádka Kostelec nad Labem ve složení několika útvarů a zařízení, které jsou všechny umístěny v kasárnách Krále Jiřího z Poděbrad. Jedná se o 4. mobilizační základnu Sil územní obrany Generálního štábu Armády ČR. Mimo tento útvar působilo v posádce lékařské odloučené pracoviště Posádkové ošetřovny Stará Boleslav, provozní středisko Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřice a jednotka spojovacího praporu 4. základny komunikačních a informačních systémů.

Ve výčtu vojenských útvarů, které v Kostelci fungovaly, nesmíme zapomenout na 108. silniční stavební prapor. Vytvořen byl v říjnu 1976, ale v březnu 1983 byl redislokován do Prahy. Poté byla zdejší posádka podřízena operačnímu velitelství v Táboře. Tato byla však ukončena 30. listopadu 2003. Od prosince se v posádce začalo vytvářet ženijní vojenské zařízení, které patří mezi zařízení logistické podpory Armády ČR a navazuje na historické tradice zdejších ženijních útvarů.

Na počátku nového tisíciletí v kasárnách operovala také vojenská policie. Ovšem v roce 2010 přestala prostor využívat a byla dislokována v prostorech posádky ve Staré Boleslavi.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama