Osobnosti Mělnicka: kdo povznesl vinařství a kdo bojoval proti fašismu

Tentokrát se naše kroky obrátí směrem k Dolním Beřkovicím. Tato nevelká obec má díky Lobkowiczkému panství velkolepou historii protkanou řadou významných osobností. Několik z nich si nyní představme.

Dva velikáni, dva vinaři

Antonín Schmidt se narodil 9. prosince 1798 v Českých Budějovicích, svou kariéru však spojil s Mělnickem, konkrétně s Dolními Beřkovicemi. Původním povoláním byl odborník v horním právu, avšak od roku 1866 se stal velkým vinařem mělnické vinařské oblasti, když začal působit na panství knížete Lobkowicze právě v Dolních Beřkovicích. Rozšiřoval pěstování bílé odrůdy révy, zavedl svatovavřinecké víno, pozměnil taktiku kvašení vína a zasloužil se o zakládání nových vinic i o kvalitu vinařské práce na Mělnicku. Byl to právě on, kdo přiměl knížete Lobkowicze, aby na své panství povolal Josefa Šimáčka, muže, který dále pokračoval v jeho započaté práci.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Šimáček byl rodákem z Kostelce nad Labem a je považován za zakladatele novodobé vinařské tradice v Čechách. Dolnobeřkovické vinařství řídil třicet let a za tu dobu jej přivedl k nejlepším výsledkům na několika tuzemských i mezinárodních výstavách. Mimo to vydával Věstník vinařského spolku okolí Mělníka (jehož byl předsedou), poté časopis Český vinař a v roce 1885 se zasloužil i o založení první vinařské školy s českým vyučovacím jazykem v tehdejším c. k. Rakousku na Mělníku. Šimáček byl členem mezinárodních komisí, účastnil se vinařských sjezdů v zahraničí a za sebou měl i velmi obsáhlou přednáškovou a publikační činnost. Místem jeho posledního odpočinku jsou Dolní Beřkovice, přesněji Vliněves, jeho hrobka se nachází v levé části u hřbitovní zdi.

Osobnosti Mělnicka: kde se narodil Turek z Vesničky mé střediskové

Protifašistický odbojář

Na vliněveském hřbitově má pamětní desku i další místní osobnost, tou je JUDr. Alois Hodek. Tento dolnobeřkovický rodák byl pracovníkem Okresního úřadu na Mělníku a během druhé světové války spolupracoval s odbojovou organizací Obrana národa. Bohužel byl později zatčen a zemřel v koncentračním táboře Osvětim v roce 1943.

Osobnosti Mělnicka: Liběchov jako kulturní středisko celých Čech

Kněz libretista

Dolnobeřkovický rodák, kněz, knihovník a básník František Leubner přišel na svět 13. srpna 1867. Po absolvování gymnázia a bohosloví pražského arcibiskupského semináře byl v roce 1892 vysvěcen na kněze. Od roku 1920 byl farářem v Bechlíně a Vliněvsi, kde také založil katolickou knihovnu. Napsal a vydal několik básnických sbírek, psal reflexivní náboženskou lyriku, veršované povídky a operní libreta. Stejně jako předešlé osobnosti, i on našel místo posledního odpočinku na hřbitově ve Vliněvsi.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama