Boxer, politička i fotbalista aneb Osobnosti Mělnicka

V okresním městě Mělník se narodila celá řada významných osobností, jmenujme například ze sportovního odvětví boxera Rudolfa Kraje, fotbalistu Pavla Verbíře nebo političku Kateřinu Jacques či herečku Jitku Čvančarovou. Některé osobnosti už bohužel nejsou mezi námi a ty si pojďme připomenout.

Fotbalista tělem i duší

Václav Drobný se na Mělníku narodil 9. září 1980. S fotbalem začínal v nedaleké Odoleně Vodě, ale už jako žák přestoupil do Sparty Praha. Tam působil do svých osmnácti, kdy přestoupil do Blšan, jejichž barvy v první lize hájil. Díky úspěchu na ME hráčů do 21 let v roce 2002, kdy získala ČR titul, přišly nabídky i ze zahraničí, a tak Václav přestoupil do francouzského Racingu Štrasburk. V roce 2003 však přišel zlom v jeho kariéře, když měl pozitivní dopingový test na morfin. Potrestán nakonec nebyl.

Následovala série dalších angažmá, anglická Aston Villa a v roce 2005 návrat do Sparty Praha. V týmu ale vydržel jen pár dní a odešel na hostování do Jablonce a další angažmá. V červnu 2009 ukončil profesionální kariéru, začal podnikat a stal se hrajícím trenérem pražských Třeboradic.

Osobnosti Mělnicka: držitel Nobelovy ceny

Bohužel, 28. prosince 2012 zemřel v Hradci Králové na následky vážného zranění, které utrpěl při nočním bobování při nárazu do stromu. Na jeho počest pak Pražský fotbalový svaz v roce 2013 pojmenoval cenu fair play.

Nacionalista a básník

Jedním z nejznámějších českých básníků, prozaiků, dramatiků, publicistů a hlavně nacionalistických politiků byl i další mělnický rodák Viktor Dyk. Narodil se 31. prosince 1877 a v mládí byl jedním z představitelů tzv. Generace anarchistických buřičů. V průběhu první světové války byl členem domácího odboje a byl rovněž signatářem Manifestu českých spisovatelů. Mezi jeho nejznámější díla patří například novela Krysař, drama Zmoudření Dona Quijota nebo básnická sbírka Devátá vlna.

Osudné se Viktoru Dykovi stalo koupání v Jaderském moři u Dubrovníka. Od 13. května 1931 byl ubytovaný v penzionu Glavoviče na ostrůvku Lopud, ovšem hned další den ho stihla srdeční mrtvice, když se koupal v moři. Z lopudské radnice byl následujícího dne vypraven pohřeb a jeho mrtvé tělo bylo přepraveno vlakem přes Záhřeb do ČSR. Se všemi poctami byla jeho rakev vystavena v Pantheonu Národního muzea. Pohřben byl pak na Olšanech.

Osobnosti Mělnicka: Neratovice rodištěm hvězd

Bratr Karla IV.

Mělnickým rodákem je i méně známý mladší bratr císaře Karla IV. Jan Jindřich Lucemburský. Ten se narodil 12. února 1322 a byl český kralevic, moravský markrabě a vévoda tyrolský. Byl druhorozeným synem Jana Lucemburského z prvního manželství s Eliškou Přemyslovnou a tak byl mladším bratrem císaře a krále Karla IV.

S manželkou Markétou Opavskou měl hned několik dětí, těmi byli Prokop Lucemburský, Jošt Moravský, Kateřina Lucemburská, Jan Soběslav Lucemburský, Alžběta Moravská, Anna Moravská a levobočný syn Jan z Moravy, který byl biskupem a aquilejským patriarchou.

Jan Jindřich umírá 12. listopadu 1375 v Brně.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama