Osobnosti Mělnicka: slavný inspektor Trachta u Chopinův učitel pocházeli ze Mšena

Filmový inspektor Trachta byl původem ze Mšena, stejně jako Vojtěch Živný, první profesionální učitel Fryderyka Chopina. Kdo další se stal významnou osobností tohoto historického města?

Policejní inspektor i manžel Kamily Moučkové a Jany Brejchové

Jiří Zahajský se ve Mšeně narodil 19. ledna 1939 a své dětství v období protektorátu strávil v rodném městě. Po skončení války se celá rodina přestěhovala do Děčína a on se vyučil soustružníkem. Prostřednictvím děčínských ochotníků a vyhlašování výsledků loterie v rozhlase se dozvěděl, že F. A. Burian otevírá nové studio. Na talentových zkouškách uspěl a byl přijat. Poté také absolvoval DAMU a po jejím dokončení nastoupil do Divadla Československé armády . V roce 1966 se stal členem Divadla Za branou, kde hrál společně s Vladimírem Menšíkem. V roce 1972 bylo administrativně Divadlo za branou zrušeno a Zahajský společně s Libuší Šafránkovou odešli do Činoherního klubu. Jeho kolegy byli mj. Petr Čepek, Jiřina Třebická, Josef Somr, Jiří Kodet, Jiří Hrzán a další.

Boxer, politička i fotbalista aneb Osobnosti Mělnicka

Z filmové části jeho kariéry je nezapomenutelná jeho postava inspektora Trachty z filmu autorské dvojice Svěrák, Smoljak Rozpuštěný a vypuštěný. Zahajského partnerkou byla hlasatelka Kamila Moučková, ale od roku 1992 byl čtvrtým manželem herečky Jany Brejchové. Jiří Zahajský zemřel v Praze po dlouhém boji s rakovinou prostaty 19. července 2007.

Známý malíř a ilustrátor

Jiří Zahajský však není ani zdaleka jediným slavným rodákem města, 22. listopadu 1849 se zde totiž narodil i František Bíza, český malíř a ilustrátor. Známý je především jako autor řady historických výjevů, ale i obrázků v dětských knihách a učebnicích, které ve své době patřily k těm nejlepším.

Bíza absolvoval piaristické gymnázium v Praze na Novém Městě. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl věnovat umění, pokoušel se studovat medicínu a práva, ale nakonec vstoupil na pražskou malířskou akademii.
Za celý svůj život nebyl ani v nejmenším ženat, jak hovoří klasik, doplňme tuto parafrázi ještě o informaci, že většinu dospělého života bydlel na Perštýně u paní Zibikrové, vdovy po pražském dřevorytci. Zemřel 18. dubna 1904 na onemocnění jater.

Jára Cimrman: která hra měla být poslední a proč Miloň Čepelka neměl rád nové počiny?

Učitel Fryderyka Chopina

Třetím z trojice mšenských umělců je Vojtěch Živný, klavírista, houslista, varhaník, skladatel a učitel hudby, který prakticky po celý život působil v Polsku. Mimo jiné byl i prvním profesionálním učitelem Fryderyka Chopina. Sám byl žákem Jana Křtitele Kuchaře. Narodil se 2. srpna 1757 a ve svých 33 letech odcestoval do Polska na dvůr knížete Kazimierza Nestora Sapieha. Později přesídlil do Varšavy, kde se věnoval hudebnímu vzdělávání dětí z předních polských rodin.

Živný byl prvním profesionálním učitelem hry na klavír Fryderyka Chopina, kterého vyučoval v letech 1816–1822, a kterého Chopin svou klavírní hrou brzy překonal. Roku 1821 mu jedenáctiletý Chopin dedikoval polonézu As dur.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama