Švejk patří do Kralup nad Vltavou

Další fotky

Ti dva se dozajista někdy potkali. Jeronýmova a Bořivojova ulice na Žižkově, jsou kousek od sebe. Malý chlapec, s brašničkou na zádech, kterého nejspíš ještě maminka doprovázela do školy, ten druhý právě překročil hranice zletilosti, které byly v té době jistě výše než dnes. Ten školáček se spolu s ostatními díval v roce 1910 na Halleyovu kometu, na kterou si po letech vzpomene ve své básnické sbírce. Ten druhý nejspíš v té chvíli seděl v nějaké hospodě na Žižkově, a za pivo a večeři psal narychlo fejeton, pro bezradného redaktora krejcarového plátku.

Jaroslav Seifert a Jaroslav Hašek měli ještě jedno společné. Oba muži proslavili město Kralupy nad Vltavou. Nositel zatím jediné Nobelovy ceny za literaturu, sní svůj věčný sen na místním hřbitově, s dalekým výhledem do krajiny, kterou miloval. Ten druhý proslavil ve svém románu jistého účetního šikovatele jedenácté marškumpanie. Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup, odpoví pan rechnungsfeldvébl na upřímný a bezelstný dotaz Švejkův. Rád by Švejka vyhodil z kanceláře, ale kumpanieordonanc nespadá pod jeho velení. Hašek v té chvíli ještě netušil, že jeho či spíš Vaňkova věta, zazní v padesáti osmi jazycích světa, a každý, kdo tuto knihu četl, dávno ví, že existuje na této planetě město, s názvem Kralupy nad Vltavou.

Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

Vaňkova drogerie je stejně skutečná, jako byl skutečným pan účetní šikovatel. Najdete ji na Palackého náměstí, naproti spořitelně. Kralupákům se omlouvám, mám rád lidi, kteří jsou přímo odněkud, jak říkal Švejk sluhovi poručíka Duba, Kunertovi.

Nyní mi dovolte malou vzpomínku. V roce 1975 mě základní vojenská služba zavála na určitou dobu do Českých Budějovic. Byli jsme umístěni v kasárnách, které nepochybně pamatovaly vojáky císaře pána. Byla zde i nezbytná síň tradic, ve které byly fotografie Jaroslava Haška a dalších vojáků devadesátého prvního pěšího pluku. Tam jsem poprvé uviděl i jiné postavy slavného Haškova románu, jako byl zmíněný účetní šikovatel, nebo nadporučík Lukáš. Lidé, kteří kdysi žili a stali se díky Haškovu románu nesmrtelnými.

V Kralupech se můžete posadit na lavičku ke Švejkovi

Říká se, že život je škola, ale hospoda je univerzita. Pro Haška to platilo beze zbytku. Pokud má člověk pod lebeční klenbou ukrytého génia, nemusí být abstinentem. Nebudu se pokoušet o žádný psychologický a odborný rozbor jeho románu. Není to možné. Pro někoho je to kniha sprostot a vulgarismů, pro někoho kniha plná defétismu, pro někoho zase hanobení české povahy, aniž by zdůraznili, čím je ta povaha tak charakteristická.

Hašek se nevysmívá, má pro lidské chyby a slabosti pochopení. Pokud se mu však něco nelíbí, tak to napíše. Díky bohu, nebyl svázán korektností a věci nazýval pravými jmény. I sluha Baloun i účetní šikovatel Vaněk. Válku s Itálií vnímají jen úrovní svých lidských starostí. Baloun se bojí, že dostane menší porci do ešusu. Vaněk se bojí, že přijde o dodávky shnilých citrónů z Itálie, ze kterých vyráběl šťávu. Žádné celoevropské starosti, ale starosti čistě lidské a osobní. Při četbě Švejka máme pocit, že se nám Hašek dívá přes rameno, protože do nás vidí jak do hubené kozy. Každý se v něm najde, na každého čtenáře je tam připravena postava, která je jeho dvojníkem.

FOTO: Švejk a Kralupy nad Vltavou

Švejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad VltavouŠvejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad VltavouŠvejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad VltavouŠvejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad VltavouŠvejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad Vltavou
Další fotky
Švejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad VltavouŠvejk a Kralupy nad Vltavou - Švejk a Kralupy nad Vltavou

Před městským úřadem v Kralupech nad Vltavou má Josef Švejk svoji sochu. Byla odhalena 20. 5. 2017. Není první, a jistě nebude poslední. Najdeme je na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině, i v Rusku. Všechny jsou si podobné v tom, že ve všech je vyjádřen vztah obyčejných lidí k válce. Znalci si jistě pamatují na německou větu, kterou řekl policejní rytmistr König podřízeným, když komentoval jejich iniciativu v průběhu války.

Kralupský, bronzový Švejk je pohodář. Sedí spokojeně na lavičce a usmívá se nezapomenutelným úsměvem Rudolfa Hrušínského. Hledí kamsi na náměstí a zřejmě čeká na pana účetního šikovatele, aby mu vyprávěl svoje zážitky z drogerie u pana Kokošky. Říká se, v nejlepším přestat. Vážený čtenáři, pokud se chceš seznámit s podrobnostmi, které se týkají románových postav, navštiv internetové stránky Spolku Josefa Švejka v Kralupech. Rozhodně stojí za vidění i poučení. Švejk a jeho životní postoj zdaleka neztratil na účinnosti, a zvláště k dnešku má opravdu co říci.

 

18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
13.9.2020
Oheň – dobrý sluha, ale zlý pán. V období vlády Josefa II. bylo všem obcím...
9.9.2020
Na svém kontě má desítku knih mapujících historii pražských Čakovic či Třeboradic, ale i okolních...
5.9.2020
V Neratovicích stavějí kostel a farníci se snaží získat peníze na stavbu všemi možnými způsoby....
28.8.2020
Na chybějící úsek labské cyklostezky mezi Kostelcem nad Labem a Tuhaní čekají cyklisté a obyvatelé...
26.8.2020
Sklizeň chřestu v okolí Hostína u Vojkovic na Mělnicku byla letos podobná jako loni, ale...
26.8.2020
Ročně si nechává u Středočeských vodáren analyzovat vzorky kolem dvou set majitelů studní, loni to...
21.8.2020
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Středočeského kraje prodává v průměru...
20.8.2020
Po dlouhém a důkladném plánování započala rozsáhlá rekonstrukce Nemocnice Mělník, která v budoucnu přinese pacientům...
17.8.2020
Mělnická nemocnice bude mít opravené ambulance i budovy. V červenci zde začala rozsáhlá rekonstrukce za...
Reklama