Voda jímaná v Mělnické Vrutici má vysokou kvalitu. Vodárny obnovují čerpací stanici

Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu.

Součástí obnovy čerpací stanice je podle Václava Jáska ze Středočeských vodáren výměna čerpací techniky včetně potrubí. Investice dosahuje kolem 20 milionů korun, do konce srpna by měla být hotova. Plánují se i další úpravy. Kromě toho chce letos vlastník infrastruktury, Vodárny Kladno – Mělník vytvořit šest nových vrtů. „Mají nahradit šest dosluhujících,“ uvedl Jásek. Investice bude v milionech. Nyní se v Mělnické Vrutici jímá z přibližně čtyř desítek vrtů, je jich tu celkem přes 50. Nejhlubší má 80 metrů, ale běžně se jímá z dvacetimetrových vrtů.

O vytvoření zdejšího jímacího území se uvažovalo už před první světovou válkou, definitivní rozhodnutí padlo v šedesátých letech minulého století a začalo postupné vytváření vrtů. V okolí Kladna dostačující zdroje nebyly, do města začala voda ze zdroje u Mělnické Vrutice a Řepínského dolu proudit v roce 1974.

Čerpací stanice stojí v území, které pokrývá víc než 110 hektarů lesa a další pozemky. Zdejší ochranné pásmo, kde platí řada omezení, například zákaz používání chemických prostředků či pohybu mimo oficiální cestu, je asi osm kilometrů dlouhé a v různých částech široké 200 až 500 metrů. Ze severočeské oblasti se sem voda postupně dostává podzemní cestou zhruba půl až dva roky. Povolená roční kapacita jímání činí 11,7 milionu kubických metrů vody. Dvě koruny za kubický metr platí vodárny státu.

Čakovický zámek měl první lednici už v 19. století

Voda jímaná v Mělnické Vrutici má vysokou kvalitu a nevyžaduje speciální úpravy, jen obvyklou dezinfekci plynným chlorem. Vrty je třeba pravidelně udržovat, protože zarůstají vodním kamenem, což snižuje jejich propustnost.

Dalším jímacím územím na Mělnicku je Stříbrník nedaleko Mšena, kromě tohoto města voda odtud zásobuje víc než 40 okolních obcí. Zdejší zajímavostí jsou takzvané zářezy v pískovcových skalách. Kromě nich jsou zde i vrty a studně. Zářezy pomáhali vytvořit italští zajatci po první světové válce, tvoří je dvě štoly dlouhé 40 a 70 metrů, ze kterých se také čerpá voda do veřejného vodovodu.

vera/čtk

V Kolíně by mohla začít příští rok obnova Komenského parku

Včera, 14:30
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
19.9.2020
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
18.9.2020
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
18.9.2020
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
18.9.2020
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
Reklama