Zdržela se v práci, přítel spáchal sebevraždu

Tragický příběh dvou mladých lidí, který se udál u Kostelce nad Labem se odehrál po vypuknutí první světové války. Dezerce, skrývání se v lese a velká láska, která nakonec skončila sebevraždou mladíka. Tuto událost dodnes připomíná křížek na místě činu.

Vysvětlení příběhu tohoto křížku nacházejícího se poblíž silnice z Kostelce na Kozly je několik, přesněji řečeno, dvě hlavní. V první verzi se hovořilo o lásce a sebevraždě dvou mladých lidí. Chlapec měl mít před narukováním na vojnu a zamotaný příběh skončil smrtí obou milenců. Ovšem, pravda je patrně trochu jiná.

Jan Bukovský z Kostelce, nar. 23. února 1897 pocházel z chudé rodiny a měl osm sourozenců. Anička Jizbová z Tišic, nar. 25. května 1898 pocházela z rodiny, která měla menší hospodářství.  Jan narukoval k c. k. pěšímu pluku č. 14 na srbskou frontu. Bylo mu 18 let a stesk po domově a děvčeti ho dohnal až k dezerci.

V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek

Po dvou měsících se dostal do Čech. Protože mu hrozilo zastřelení, schovával se v lese na Kopě, kam mu Anička nosila jídlo. Když přišla zima, chtěla Anička poprosit rodiče, aby se Jan mohl schovat na statku. To se údajně stalo 1. prosince a rodiče Aničky k tomu dali souhlas. Podle domluvy měla Anička na Kopu přijít ve dvě hodiny odpoledne a po setmění měli odejít do Tišic. Anička se však zdržela prací v hospodářství a přišla později. Jan prý čekání psychicky nevydržel. Na ovinovačce se oběsil na stromě, u kterého se s Aničkou scházeli. Ta, když viděla, co se stalo, vrátila se domů, napsala dopis na rozloučenou a vyslovila přání, aby byla pohřbena spolu s Janem.

Rodiče dopis našli a hned se na Kopu rozjeli, ale bylo už pozdě. Tělo Aničky bylo ještě teplé. Jizbovi splnili dceřino přání a prosadili, že milenci byli uloženi ve společném hrobě. Nachází se v Kostelci ve třetí řadě naproti vchodu do kostela.

Na náhrobku byly podobizny obou mladých lidí, ale Aniččina časem zmizela. V roce 1916 nechali Aniččiny rodiče na místě neštěstí postavit křížek s textem: „Postaveno na paměť nešťastné lásky a tragické události ze dne 1. 12. 1915.“

Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

Pan Václav Zvoníček, traktorista, který pracoval na polích v okolí křížku, pátral po příběhu, jež se k němu vázal. V roce 2012 křížek opravil a dal sloužit mši ve Staré Boleslavi.

O Janově dezerci se při vyprávění příběhu asi nemluvilo. V roce 2014 objasnila panu Zvoníčkovi celou pravdu paní Pavla Bukovská (88 let), která se o celé události dozvěděla od svého tchána, bratra Jana Bukovského. Příběh byl spolu s dalšími dokonce publikován i v knize Kostelec nad Labem, historie a současnost (2019).

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama