Město přichází o milion měsíčně z nájmů v nádražním podchodu, neví o tom

17.1.2022
Jan Štoll

Magistrát vyklízí kvůli rekonstrukci podchod brněnského nádraží. Podle stánkařů předčasně, nabídli Brnu na nájmech milion měsíčně, než rekonstrukce skutečně začne. Magistrát o tom ale neví. Teď jsou prostory prázdné, zbývá posledních devět stánků, které vedou soudní spor.

„Tuto situaci někteří provozovatelé prodejen předpokládali a podali městu žádost o krátkodobý pronájem vyklizených prodejen s finančními zárukami a kaucemi, že prostor vyklidí ihned, kdykoliv město bude potřebovat. Město na tyto nabídky nereaguje, přičemž každý měsíc přichází až o jeden milion korun, které by mohlo do počátku rekonstrukce pravidelně inkasovat,“ říká koordinátor petice Zachraňme brněnský podchod Tomáš Uher. Město má přitom letos schválený rozpočet s rekordními výdaji a téměř tří miliardovým schodkem.

„Bohužel mi není známo, na koho se obrátili. Opět lze pouze zopakovat, že stánkům skončilo stavební povolení. Pokud by mělo být obnoveno, je velmi pravděpodobné, že by se stánky musely stavebně upravovat, aby splňovaly veškeré současné zákonné požadavky. Ve chvíli, kdy se předpokládá začátek rekonstrukce za několik měsíců, by to nebyl efektivní krok,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. „Provozovatelé stánků mohou požádat o umístění stánku nebo mobilního zařízení na základě zvláštního užívání komunikace,“ dodává Poňuchálek.

Desítky lidí přijdou o práci kvůli proměně podchodu brněnského nádraží

O tom, že se na úřad obraceli s takovou nabídkou redakci potvrdili přímo dva oslovení živnostníci.  „Před Vánoci jsme posílali žádost, bohužel odpověď nám zatím nebyla dána,“ řekl Zdeněk Starý, který měl v podchodu prodejnu s oříšky. Obdobně se vyjádřila i Mariana Manukyan, který tam měla pekařství. „Čekáme na ten úřad. Pokud od města přijde rozhodnutí, že ne, tak bohužel je tam sedm zaměstnanců, z toho pět starších paní, které už samozřejmě budou mít problém najít práci jinde,“ dodává Manukyan. Podle obou budou muset kvůli předčasnému vyklizení nejspíše propustit desítku zaměstnanců. „Chápu, že o to se město nemusí až tak zajímat,“ komentoval Starý.

„Po vyklizení části stánků v podchodu pod brněnským hlavním nádražím jsme svědky toho, že město nepostupovalo koordinovaně a určitý počet prodejen město nemůže z důvodu běžících sporů vyklidit. Částečné vyklizení bylo předčasné, občané přišli o své služby, stánkaři o živobytí a počátek rekonstrukce je v nedohlednu,“ dodává Uher.

Stánkaři už předali klíče od 22 buněk, vyklizení ostatních ale brzdí probíhající soudní spor. „Soudní spor se v týká 9 stánků, ty stále fungují,“ dodává Poňuchálek. Podle magistrátu je už teď jasné, že práce bude muset rozdělit do dvou etap. „První část se týká prostoru, ze kterého budou stánky odstraněny. Další část bude provedena později, a to především s ohledem na budoucí opravy přednádražního prostoru a na probíhající soudní spor,“ dodal Poňuchálek. Kdy začnou a skončí stavební práce není zřejmé, stavební povolení magistrát ještě nemá. Kancelář architekta města pro něj připravuje projekt.

STONepřehlédněte