• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Městské lesy Prachatice skončily v zisku, letos prodejní ceny dříví klesly

  22.5.2023
  Doris Drienová

  Společnost Městské lesy Prachatice loni vytěžila 9436 metrů krychlových dřeva. Bylo to meziročně o necelých tisíc metrů krychlových méně. Loni firma vytěžila 1800 metrů krychlových kůrovcového dříví. Metr krychlový dříví loni společnost prodala průměrně za 2155 korun, letos ceny klesly. Podnik skončil loni v zisku 461.310 korun, radnice mu ho nechala. Obrat byl loni kolem 20 milionů korun, podobný jako v posledních letech, řekl jednatel společnosti Městské lesy Prachatice Jan Pěsta.

  „Kůrovcová kalamita zeslábla. Nás nejvíc poškodila tím, že jsme hodně vytěžili starší porosty, ubyly. Netěžili jsme tam, kde jsme chtěli, kde bychom podporovali přirozené zmlazení. Těžili jsme tam, kde jsme museli,“ řekl jednatel.

  V roce 2019 vytěžila firma 16.800 metrů krychlových dřeva, z toho bylo 14.000 metrů krychlových dřeva z polomů a napadeného kůrovcem. V roce 2020 tvořilo kůrovcové dřevo a dříví z polomů 94 procent celé těžby. Předloni byl tento podíl 63 procent, loni již jen necelá polovina celé těžby, 4662 metrů krychlových.

  „Ceny dříví v loňském roce po předchozím razantním snížení opět rostly,“ uvedl jednatel. Firma loni prodala 9061 metrů krychlových vytěženého dřeva, jeden za průměrnou cenu 2155 korun. Letos podle Pěsty klesly prodejní ceny o 750 korun. „Není odbyt na řezivo. Zákazníci by kupovali kulatinu, ale mají plné sklady řeziva, které se vozí do Ameriky, Číny a Afriky, jenže kvůli ekonomické krizi není odbyt,“ řekl jednatel.

  Poslední roky zalesňuje městská firma holiny. Peníze investuje i do mladých porostů. V loňském roce opravila osm lesních cest poškozených nadměrným odvozem dříví. Soustředí se na důležité silnice, které se využívají při lesnickém hospodaření a turistice.

  Městské lesy Prachatice obhospodařují 1600 hektarů lesa v náročných terénech na svazích hor. Smrk tvoří 65 procent všech dřevin, 20 procent borovice, uvádí firma na webu.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte