Metropole bojuje proti antivaxerům

22.11.2021
Jitka Kačánová

Magistrát věnuje Hygienické stanici hlavního města milion korun na odměny pro její zaměstnance. Vedení Prahy tak reaguje na výzvu iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy, aby lidé na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy. Peníze město vezme ze své rozpočtové rezervy. Dar mají radní schválit na svém dnešním zasedání.

„Jsme pobouřeni tím, co se děje,“ prohlásil náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). „Rád bych jménem celé rady hlavního města vyjádřil absolutní podporu a solidaritu pražské hygienické stanici, která čelí bezprecedentně podlému útoku, který byl iniciován Danielem Landou a jeho následovníky. Hygiena je aktuálně maximálně vytížena. Nyní v obrovském stresu čelí ještě dalšímu v podobě zavalení e-mailů a datových schránek tisíci účelovými a nesmyslnými žádostmi o informace,“ dodal.

Na hygienickou stanici přicházejí denně stovky žádostí, které jsou pro ni podle Vyhnánka paralyzující. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) je přesvědčená, že žádostí mohlo být ještě mnohem víc. Kvůli poruše v systému totiž hygienikům nedorazily všechny. Podle Johnové lidé zahlcují hygieniky dotazy týkajícími se například toho, kolik bylo v který den provedeno kontrol. „Často jsou to věci, které nemají žádné opodstatnění,“ řekla Johnová. Od jednoho člověka také přichází několik žádostí naráz.

Přestože stanice nespadá pod magistrát, rozhodlo se vedení města podle Vyhnánka darem poděkovat hygienikům za práci. Zahlcení hygieny může mít prý dopad i na školy. „Pokud budou muset hygienici řešit tyto případy, hrozí, že se opět budou do karantény zavírat i děti, které nejsou pozitivně testované. Nebudou mít čas vymyslet metodiku a systém tak, aby zaručili bezpečné prostředí a zároveň posílali co nejméně dětí do domácí karantény,“ řekl radní Vít Šimral (Piráti). V nedávném plošném testování žáků byl vir objeven podle radního ve 300 školách, tedy asi třech čtvrtinách pražských škol.

Zlatý špendlík

Iniciativa Zlatý špendlík, jehož tváří je zpěvák a hudebník Daniel Landa, ve své výzvě nazvané „Zahlťme neprodleně hygieny“ označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní. „Prosíme tedy každého z vás, aby se klidně i opakovaně dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ napsala iniciativa.

Výzvu již kritizovaly zdravotnické odbory, které označily útok na hygieniky za odporný. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo podat na iniciativu trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. „Zatím přišlo na KHS asi 10 tisíc zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší. Ti, co se zapojili do této akce by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí,“ zdůvodnil trestní oznámení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Krajské hygienické stanice jsou od loňského března kvůli pandemii vytíženější než dříve. Místo běžné agendy se věnují trasování kontaktů nakažených nebo kontrolám dodržování protiepidemických opatření.

„Doufám, že díky této výzvě začnou kompetentní orgány odpovídat našim právníkům i občanům. To se neděje. Lidi dostali možnost zatlačit na kompetentní orgány ve smyslu ‚koukejte nám odpovídat, dávat nám informace‘. To je celá podstata,“ vysvětlil později Českému rozhlasu svoji iniciativu Landa. V rozhovoru se označil za zesilovač hlasu Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, lékařů Zdravého fóra a právníků sdružených v organizaci Pro Libertate. Současný stav označil za totalitu: „Nikam nemůžu, přestože jsem naprosto zdravý člověk, protože nemám žádné potvrzení. Často u sebe nenosím mobilní telefon, takže jsem diskriminován. A to se děje v totalitě,“ tvrdí Landa. Zpochybnil i dobrovolnost očkování. „Ve chvíli, kdy lidi nepouští do hospody nebo na akce, herci nesmí hrát v divadle představení, protože nejsou očkovaní, tak to prostě je nucení. To je, jako kdybyste řekl, že za bolševika byla rudá knížka dobrovolná. To je úplně identické!“ myslí si.

Deset tisíc proti opatřením

Staroměstské náměstí v Praze 17. listopadu zaplnilo 10 tisíc lidí, kteří protestovali kvůli opatřením proti covidu-19. Akci svolalo hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES spolu s dalšími asi třemi desítkami uskupení. Řečníci označovali rozhodování vlády zdůvodněné snahou o omezení šíření viru za protiústavní, zpochybňovali pandemii covidu-19 jako takovou a popírali smysl očkování. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala. „Je úžasné vidět plný Staromák lidí, kteří nemají roušky a nebojí se,“ přivítal účastníky demonstrace na úvod vlastník restaurace Šeberák a předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert. V celé zemi je podle něj polovina lidí, kteří smýšlí stejně. „Ukážeme jim, že náš boj má smysl. Dokážeme docílit toho, co chceme,“ řekl. Cílem je podle něj získat zpět svobodu a občanská práva.Nepřehlédněte