Mezinárodní den žen. Dnes se slaví po sto desáté!

Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek je stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.

„Tradiční“ nedělní demonstrace žen na konci zimy se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany, ovšem to největší shromáždění až 40 tisíců švadlen se konalo právě 8. března 1908 v New Yorku. Svátek žen se sice slavil poprvé hned další rok, avšak v jiném termínu. Namísto 8. března se slavil už 28. února 1909 poté, co jej vyhlásila zmíněná socialistická strana. Masovější charakter ale svátek získal v srpnu 1910 na první mezinárodní ženské konferenci v Kodani, kde prosadila německá socialistka Clara Zetkin pořádání mezinárodního svátku. Přesné datum však neurčila.

Ačkoliv se v roce 1911 poprvé slavil oficiální den žen v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA 8. března, pevné datum to stále ještě nebylo. Toto datum se ustálilo až po skončení první světové války. Velký vliv na to měla demonstrace v Petrohradě v roce 1917, která těsně předcházela únorové revoluci, a konala se podle juliánského kalendáře poslední neděli v únoru, tedy 8. března kalendáře gregoriánského.

Nejstarší česká nadace funguje už od roku 1904, přežila i léta socialismu

Náplň svátku byla různá, od volebního práva žen, přes politické a feministické protesty až po apolitickou obdobu svátku Dne matek. Velmi záleželo kdy a kde se svátek právě slavil. Velký zlom však přišel v roce 1975, kdy svátek oficiálně uznala Organizace spojených národů a jeho posláním je připomínka mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost a mír.

Rovnoprávnost? A co tedy muži?

Muži v tomto případě tahali historicky za kratší konec provazu, ačkoliv se první pokusy o ustanovení mužského mezinárodního datují do 60. let minulého století. Mezinárodní den mužů se ale etabloval až v 90. letech. Problémem bylo i vybrání vhodného data oslav, nejprve se uvažovalo o 23. únoru, ovšem zakladatel tradice Jerome Teelucksingh z Trinidatu a Tobaag uvedl, že 19. listopadu se narodil jeho dědeček, kterého by chtěl tímto způsobem uctít. A tak bylo vybráno toto datum.

Dnes je Mezinárodní den mužů slaví ve více než šedesáti zemích světa, i přesto, že na rozdíl od MDŽ se nejedná o oficiálně uznávaný svátek a jeho přípravy a organizaci mají většinou na starost významné osobnosti.

Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Reklama