Mezinárodní kongres elektronových mikroskopů láká vědce z celého světa

4.9.2022
Doris Drienová

Brno je dlouhodobě jedním ze světových center výroby elektronových mikroskopů a do pátku také hostí specializované vědce z celého světa. Na Mezinárodní mikroskopický kongres jich přijede asi 600 lidí, čeká je program v hotelu International a Uměleckoprůmyslovém muzeu, ale také přímo u výrobců. Brněnské továrny pokrývají asi třetinu světové produkce elektronových mikroskopů.

„Cílem akce je spojit významné akademické vědce, výzkumné pracovníky, studenty i zástupce komerční sféry, aby si vyměnili a sdíleli zkušenosti a výsledky výzkumu o všech aspektech mikroskopie,“ uvedl v tiskové zprávě koordinátor akce Vladislav Krzyžánek z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Krzyžánek, který je zároveň předsedou Československé mikroskopické společnosti, poukázal na unikátní „mikroskopický ekosystém“ Brna. „V žádném jiném evropském městě nesídlí tolik firem, vědeckých ústavů a univerzit zaměřených na elektronovou mikroskopii,“ zdůraznil.

Mezi pozvanými vědci je také držitel Nobelovy ceny za chemii Richard Henderson. Podílel se na rozvoji kryoelektronové mikroskopie.

„Účastníky čeká bohatý vědecký program, doprovázený výstavou nejnovější mikroskopické techniky, ale i společenský program s příležitostmi k setkávání i poznávání krás Brna. Účastníci konference budou mít jedinečnou možnost navštívit společnosti, které vyrábějí mikroskopickou techniku, Brňané zase příležitost zhlédnout výstavu mikroskopických snímků a zapojit se do jejich hodnocení,“ popsala členka přípravného výboru Jana Nebesářová.

Poslední velká konference zaměřená na elektronovou mikroskopii se v Brně konala v roce 2000. „Proto je skvělé, že můžeme po více než 20 letech ukázat zahraničním kolegům, jak velké pokroky brněnský mikroskopický ekosystém udělal,“ uvedla expertka na elektronovou mikroskopii a místopředsedkyně Akademické rady Akademie věd ČR Ilona Müllerová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte