4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Michelangelo Buonarroti, jeden z největších umělců všech dob, zemřel před 455 lety. Jaké bylo jeho tajemství?

Další fotky

Michelagelova tvorba je spojena s renesanční Florencií. Socha Davida, Pieta či fresky v Sixtinské kapli patří k světovým kulturním pokladům. Buonarotti – sochař, architekt, malíř, básník, byl také trpícím, hluboce zraněným člověkem.

Reklama

V letošním roce se také završí 515 let, co byl dokončen Michelangelův David a poté slavnostně dopraven před vladařský palác. Veliká socha z carrarského mramoru zpodobňuje biblického hrdinu ve chvíli, kdy chce čelit Goliášově útoku. Během věků ji třikrát poškodili a před půl druhým stoletím přestěhovali pod střechu Galleria dell´Accademia. Na ústředním florentském náměstí ji zastupuje kopie. Tvůrci Davida, který dokázal do nádherného díla převést kamenný blok odolávající snahám jiných sochařů, nebylo ani třicet roků.

Před 170 lety se narodil sochař Myslbek. Na Václaváku už tehdy málem stála socha jiného umělce

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni se narodil 6. března 1475 v Caprese do zámožné rodiny starosty a obchodníka. Dráha kupce jej nelákala, už jako chlapec toužil tvořit. Přes otcův odpor se stal učedníkem v malířské dílně Domenica Ghirlandaia. Navzdory mnohostrannosti svého talentu, typické pro tvůrčí osobnosti, se Michelangelo považoval především za sochaře. Jeho obrazy postrádají měkkost, líbivost i podružné detaily prostředí. Podobají se dvourozměrným, barevným sochařským kompozicím, což je zvláště patrné na zpodobnění Svaté Rodiny.

Navštivte ukrytý klenot Lombardie. Italské městečko Bergamo

Umělecké prostoupení malíře a sochaře zajímavě dokládá reliéf „Madona na schodech“, jeho první větší dílo. Jako sedmnáctiletý ho vytvořil pro svého mecenáše, florentského vládce Lorenza Nádherného, který nedlouho poté zesnul. Lorenzova mladého chráněnce čekal dlouhý život naplněný prací, kdy dostával reprezentativní zakázky od florentské republiky, velmožů, papežů, ale také intelektuálními a fyzickými zápasy … a osamělostí. Michelangelo nebyl klidná povaha, jeho vznětlivost, neústupnost (hádal se i s papežem), zásadovost a náročnost jej stála víc než nos zlomený v mládí.

Malíř Jan Konůpek se narodil před 135 lety. Proč se na hvězdu českého symbolismu zapomnělo?

Ani doba, v níž Michelangelo působil, nepředstavovala oázu míru. Renesanční Itálií zmítaly války a různé konflikty včetně hnutí fanatického mnicha Savonaroly. Přesto vznikala nádherná umělecká díla a skvostné stavby. Michelangelo k nim přispěl architektonickými návrhy (i se stavebním dozorem), k nimž patří Bibliotheca Medicea Laurenziana, Kapitolské náměstí, ústřední prostor a kopule baziliky sv. Petra ve Vatikánu nebo sakristie kostela San Lorenzo, kterou zdobí také jeho skulptury.

Z úctyhodného počtu soch, které Buonarroti vytesal, získaly kromě Davida nejvíce obdivu něžná, precizní a dojímavá Pieta ve vatikánské bazilice sv. Petra, majestátní Mojžíš pro náhrobek papeže Julia II., Vzkříšený Ježíš nebo nedokončená, ale přesto mistrovská sousoší: Pieta s  Josefem Arimatejským (či Nikodémem) a Pieta Rondanini, jeho poslední práce.

Do věže Staroměstské radnice se vrátily sochy apoštolů

Stejně úchvatným dílem jako Michelangelovy sochy je monumentální výzdoba Sixtinské kaple, nástropní freska Stvoření světa a freska na oltářní stěně Poslední soud. Stihlo je však i odsouzení za brutální styl a nahotu, fresky byly dodatečně přizahaleny. Příběh jejich extrémně náročného vzniku inspiroval velkofilm, u nás promítaný pod názvem „Ve službách papeže“ (The Agony and the Ecstasy, 1965); byl hereckým koncertem Charltona Hestona a Rexe Harrisona. Snímek čerpal ze stejnojmenné Michelagelovy biografie amerického životopisce Irvinga Stonea (vyšla r. 1961). Autor využil umělcovu korespondenci a výzkumy jeho sochařské techniky. Přes nesporné kvality Stoneovy knihy nabízí umělečtější a výstižnější zachycení sochařova života román Kámen a bolest (1942) od českého spisovatele Karla Schulze.

Ennio Morricone dnes slaví 90. narozeniny. Co jste o Mistru filmové hudby ještě nevěděli?

Michelangelo žil skromně, neokázale, nepříliš společensky, nedbal o sebe. Byl subtilnější nevysoké postavy, jeho tvář s výraznými rysy a pokřiveným nosem by stěží kdo označil za pohlednou; zdá se, že sochaře jeho vzhled trápil. Snad proto umělec nevytvořil oficiální autoportrét, ale několikrát ukryl svoji podobu ve svém díle.  Hodně prozrazuje v básních, své intimní zpovědi. „Ať osud do mne sebevíce bije, ať sebevíc mě raní, čím více strádám, tím víc plápolám.“ Sonety a madrigaly vznikaly příležitostně po Michelangelově šedesátce.  Osloví nás umělcovy zkušenosti, filozofické myšlenky a úvahy o umění, smrti, kráse a lásce. „Na světě existuje jen jedno hrdinství: vidět svět takový, jaký je, a milovat ho.“

FOTO: Michelangelo Buonarotti

Michelangelo Buonarotti - michelangeloMichelangelo Buonarotti - michelangelo-2Michelangelo Buonarotti - Madona na schodechMichelangelo Buonarotti - LorenzoMichelangelo Buonarotti - svatá rodina
Další fotky
Michelangelo Buonarotti - davidMichelangelo Buonarotti - David-očistaMichelangelo Buonarotti - BakusMichelangelo Buonarotti - svatopetrský dómMichelangelo Buonarotti - pietaMichelangelo Buonarotti - MojžíšMichelangelo Buonarotti - rondaniniMichelangelo Buonarotti - sixtinská-3Michelangelo Buonarotti - stvořeníMichelangelo Buonarotti - potopaMichelangelo Buonarotti - sixtinskáMichelangelo Buonarotti - sixtinská-2Michelangelo Buonarotti - Ve službách papežeMichelangelo Buonarotti - svatý bartolomějMichelangelo Buonarotti - schulzMichelangelo Buonarotti - buonarroti-studiesMichelangelo Buonarotti - nikodémMichelangelo Buonarotti - skiciMichelangelo Buonarotti - vittoriaMichelangelo Buonarotti - posmrtná maska -2

Verše nám dají nahlédnout do nitra geniálního tvůrce a muže, s nímž sice byl spojován jeho obdiv a úcta k vzdělaným a bystrým ženám (třeba básnířka a sochařova múza Vittoria Colonna), ale žádný prokazatelný milostný vztah.  V časech renesance se homosexualita vyskytovala coby nijak neobvyklá, diskrétní záležitost; Michelangelo by v současnosti patřil mezi gaye. Ale kdo ví, možná by ve své hrdosti a niternému soužení ukrýval svoji sexuální podstatu i dnes.

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama