• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mikulov ožije o posledním květnovém víkendu díky sběratelskému designu

  19.5.2023
  Doris Drienová

  Mikulov na Břeclavsku ožije o posledním květnovém víkendu díky festivalu sběratelského designu. Na zámku bude výstava s autorskými instalacemi, doprovodný program tvoří prezentace designérů, workshopy a aktivity pro celou rodinu. Festival Křehký Mikulov pořádaný českou značkou Křehký a Regionálním muzeem v Mikulově se koná od 26. do 28. května a je otevřený veřejnosti zdarma. Výstava na zámku potrvá do 4. června, informoval v tiskové zprávě mluvčí festivalu Patrik Florián.

  „Křehký je prostor pro představivost a vstoupit do něj může každý, kdo chce spojovat zdánlivě nespojitelné,“ uvedl designér Antonín Tomášek k hlavní festivalové výstavě. Tomášková umělecká instalace v zámeckém sále kombinuje sošky, proud tekoucí vody a světlo v hrnku kávy. Z jeho spolupráce se značkou Křehký letos vzešly také sběratelské figury pojmenované Silence of Charles Bronson a série šálků Unplugged.

  Další novinky vystaví zástupci nastupující generace designérů. Šárka Ištvánová navrhla limitovanou edici váz Pole lesy, Tomáš Černý „motýlí vázy“ BMBRFLY, Anna Šupolíková připravila sérii hrníčků různých barev a velikostí s názvem Nejmilejší.

  Cílem festivalu je kromě prezentace nových výrobků také zmapovat českou tvorbu v oblasti autorského porcelánu a keramiky. Návštěvníci se mohou těšit třeba na díla Daniela Piršče nebo Romana Šediny.

  Maxim Velčovský letos vystavuje sérii AntiqueChrist. „Na jednotlivých kusech dávám dohromady různé podoby koláže Ježíše Krista, které vznikly rozřezáním starých, často znehodnocených korpusů, jež sbírám odjakživa. Zajímá mne moment koláže v souvislostech tohoto tématu i proto, že si každý z odkazu křesťanství a Spasitele lidstva bereme svůj vlastní kus poznání,“ popsal Velčovský.

  Festival začne v pátek 26. května na zámeckém nádvoří. V sobotu se konají prezentace vystavujících autorů a tvůrčí dílny. Rodiny s dětmi si mohou vyzkoušet práci v porcelánové manufaktuře Daniela Piršče nebo tvořit s Antonínem Tomáškem. Součástí doprovodného programu je také lampionový průvod, opékání buřtů na Kozím hrádku nebo výšlap na Svatý kopeček nad Mikulovem zakončený piknikem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte