11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. I Sisi našla pro císaře svůj záskok

Další fotky

Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze svých trůnů vznešenosti, a v očích poddaných je to jaksi zlidšťovalo. Mluvilo se o nich na jarmarcích, po krčmách, i v soukromí. Tato nevinná zábava byla mocnými tolerována. Tedy, těmi rozumnými, a pokud nepřesáhla míru jejich ješitnosti. Nebudeme pro příklady chodit daleko. Kníže Oldřich a pradlena Božena u potoka. Příliš dávno? Tak tedy Přemysl Otakar druhý a jeho milenka a matka jeho dětí Anežka z Kuenringu. Bylo to často kruté k manželkám, ale dynastický zájem měl přednost.

Reklama

Zpočátku to byl prvořadý zájem mít následníka, co pány na trůnech vedlo k porušování církevní svátosti. Milenky tajné, milenky veřejné. Jindřich VIII. na anglickém trůnu to bral z gruntu. Aby nemusel zapuzeným manželkám dávat odstupné, rovnou je nechával popravovat. Manželky tiše trpící, s pokorou snášející hluboké ponížení, manželky odcházející poslušně do kláštera. My se budeme věnovat světlé výjimce, dá-li se to tak říci. Dějiny, a to docela nedávné, znají případ, kdy manželka sama strčila milenku svému muži do postele. Tou manželkou byla císařovna Alžběta Rakouská, s přezdívkou Sisi, a tím manželem nám dobře známý František Josef I.

Moudrá císařovna milenky svého muže tolerovala. Dokázali byste totéž?

Co k tomu Sisi vedlo? Její povaha, co jiného. Vyrůstala v prostředí volnosti a svobody. Dvorskou etiketu ovládala stejně dobře, jako jízdu na koni nebo plavání. A pak se sedmnáctiletá dívka ocitla na rakouském trůnu. Zkostnatělá španělská škola, ceremoniály, které nepřipouštěly sebemenší odchylku. Slídivá tchyně a upjatý manžel, pro kterého byl stůl s lejstry větším vzrušením, než jeho žena.

I Sisi měla svoje vrtochy. Byla posedlá tím, co bychom dnes nazvali, zdravým způsobem života. Deptala svoje dvorní dámy pěšími výlety, které svou délkou připomínaly vojenská cvičení. Nakonec zvolila zlatou střední cestu. Začala být nemocná. Příznaky jejích chorob se však přímo úměrně zmenšovaly s její vzdáleností od Vídně. Nicméně neztratila pud sebezáchovy. Bylo nutné najít pro manžela náhradu, aby jako muž tělesně nestrádal. Tou náhradnicí byla tehdejší vynikající vídeňská herečka, Kateřina Schrattová. I ona byla vdaná. Její manžel, uherský šlechtic a diplomat v císařských službách, byl však spokojen, obliba u dvora mu byla milejší, než parohy od císaře pána.

FOTO: Kateřina Schrattová

Kateřina Schrattová - Kateřina Schrattová na jevištiKateřina Schrattová - Kateřina Schrattová v civiluKateřina Schrattová - Kateřina Schrattová v inscenaci Oldřicha DaňkaKateřina Schrattová - František Josef I.Kateřina Schrattová - Císařský pár na filmovém plátně
Další fotky
Kateřina Schrattová - KnihaKateřina Schrattová - Císařovna Alžběta, Sisi

Kateřina se narodila 11. 9. 1853. O generaci mladší žena upoutala císařovu pozornost v moravské Kroměříži. Zde, v srpnu roku 1885, proběhlo setkání Františka Josefa s ruským carem Alexandrem III. Car se chorobně bál atentátů a tak, aby se na zámku nenudil, nechal jeho hostitel přivézt vídeňské divadlo za ním. Stárnoucímu panovníkovi padla mladá a krásná herečka do oka a Sisi to vycítila. Neztropila však manželovi žárlivou, hysterickou scénu. Naopak. Všechno zařídila tak, aby se císařova pozornost v jistých otázkách obrátila správným směrem.

Milenecký vztah mezi herečkou a císařem vydržel neskutečných třicet let. Přežil nejen smrt korunního prince Rudolfa, ale i vraždu samotné Sisi, kterou si našel pilník italského anarchisty. Kateřina Schrattová zůstala císařovou společnicí až do jeho smrti v roce 1916. Přežila ho o mnoho let a zemřela 17. 4. 1940 ve Vídni. I přes nabídky astronomických částek nikdy nic o svém vztahu neprozradila a nenapsala ani řádek pamětí.

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama