• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Milovníci sladké Francie si v Plzni přijdou na své. Startuje festival francouzské kultury

  1.11.2021
  Andrea Jančová

  Milovníci Francie si v Plzni přijdou na své. Francouzské filmy, tradiční jídlo, mladé beaujolais, bretaňskou hudbu nebo výstavu fotografií přinese do západočeské metropole během dvou týdnů na začátku listopadu 28. ročník festivalu Bonjour Plzeň.

  Tradiční podzimní přehlídka, kterou pořádá Francouzská aliance se do města vrací po roční přestávce. Festival začíná 5. listopadu a končí 20. listopadu.

  „Mou oblíbenou částí programu je francouzský trh v neděli 14. listopadu, protože je to dobrá příležitost seznámit místní obyvatele s francouzským umem a výrobky. Těším se také na literární setkání, která symbolizují vzájemné sdílení českého a francouzského národa prostřednictvím psaní,” řekl ředitel aliance Rémy Fournier.. Veřejná část festivalu začíná 7. listopadu snídaní v prostorách aliance, servírovat se budou křupavé francouzské croissanty a vyhlášené francouzské koláče od Anne Pougnard z La Tartelette s voňavou kávou, o den později bude možné při výstavě velkoformátových fotografií Anny Fišerové a Anny Verstraete nahlédnout do života párů pařížského regionu.

  Nedílnou součástí festivalu je francouzská kinematografie. Promítat se budou čtyři snímky. „Letošní čtyři projekce filmového klubu v rámci festivalu se zaměřují na ryze současnou tvář francouzské kinematografie. Současné jsou i náměty vybraných filmů s výjimkou pozoruhodného počinu Romana Polańského s názvem Žaluji! ,“ říká předsedkyně filmového klubu Eva Ichová.

  Pohovořit si francouzsky a seznámit se s rodilými mluvčími mohou lidé u kávy v kavárně Le Frenchie na náměstí 10. listopadu, 12. listopadu pokřtí Zbyněk Kašpar druhý díl své knihy Kruté příběhy sladké Francie II. Na 18. listopadu vychází třetí čtvrtek v listopadu, což je den, kdy se začíná prodávat beaujolais nouveau – mladé, svěží, francouzské víno z vinařské oblasti Beaujolais severně od Lyonu. V Plzni ho festival nabídne v Zach´s Pubu s doprovodem kapely Lakuna.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte