• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Minerály z nitra horských masivů patří mezi nejkrásnější. K vidění jsou v muzeu v Turnově

  29.6.2023
  Fefík

  Nerostné bohatství horských masivů – tak se jmenuje výstava, která v turnovském Muzeu Českého ráje zítra začíná. Jak už název napovídá, představí se zde nerostné bohatství vázané na horské oblasti.

  „Muzeum Českého ráje je významnou institucí, známá svou mimořádnou sbírkou minerálů z celého světa. Výstava bude jistě přitahovat pozornost odborníků i laické veřejnosti,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

  Minerály z nitra horských masivů patří mezi nejkrásnější ukázky minerálů vůbec. Jsou natolik atraktivní a ceněné, že alpským strahlerům a sběratelům stojí za to riskovat životy při jejich vyhledávání a dobývání. Jejich vznik se bezprostředně pojí se zrodem pohoří a vzhled samotných krystalů jako kdyby odrážel estetičnost horské krajiny.

  Na výstavě se objevují minerály převážně z Alp, ale i dalších pohoří. Nejvíce vzorků pochází z alpských žil, které jsou nejvýznamnější a sběratelsky nejatraktivnější. Jsou známé především díky nádherným ukázkám minerálů, zvláště odrůd křemene, které mohou narůst do značných rozměrů v obrovských dutinách označovaných jako krystalové sklepy. V nich vznikají také další minerály.

  Sedm méně známých kostelů v Českém ráji představí výstava v turnovském muzeu

   

  „Radost z nálezu velké dutiny nebo krásného krystalu je neskutečná, ale v Alpách bývá až příliš často vykoupena cennou nejvyšší. Finanční hodnota krystalů není tedy ovlivněna pouze jejich krásou, ale také vysokou mírou rizika spojeného s jejich dobýváním v nebezpečném terénu. Kromě Alp se vyskytují klasická naleziště alpských žil také v pohořích Himálaj, Pamir a Ural. V Čechách se objevují četné oblasti alpské mineralizace v Jeseníkách a například krystaly epidotu z lokality Pfarrerb u Sobotína patří k nejlepším na světě,“ doplnil Jan Bubal, geolog a mineralog turnovského muzea.

  Výstava umožní shlédnout jedinečnou kolekci minerálů pocházejících ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně, Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a od soukromých sběratelů. A to až do začátku listopadu.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte