6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Ministerstvo netuší kdo napsal novelu stavebního zákona

Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků, si ho napsali na míru pražští developeři. Úředníci ministryně Dostálové (Hnutí Ano) netuší kdo. Novela podle odborníků umožní bourání památek a otevírá obrovský korupční potenciál. To konstatovala v připomínkovém řízení samotná BIS.

Reklama

Nová podoba stavebního zákona, za kterou nese odpovědnost ministerstvo pro místní rozvoj, měla za cíl urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Stavební řízení totiž trvá v České republice neúměrně dlouho. Jenže ministerstvo pod vedením ministryně Dostálové (Hnutí Ano), jeho přípravu nezvládlo. K návrhu zákona obdrželo ministerstvo od ostatních úřadů 1641 připomínek, z toho 1281 zásadních. Bouří se proti němu většina odborné veřejnosti.

„Sdílíme názor, že je zapotřebí hledat cestu, jak urychlit proces přípravy nové výstavby. Nemůžeme však nahradit současný a příliš složitý systém procesem, jenž umožní ohrožení kulturního dědictví včetně životního prostředí. Zlepšit život drobným stavebníkům je chvályhodné, ale psát zákony na míru developerům je v právním státě nepřijatelné,“ uvedl k věcnému návrhu prof. Václav Girsa,  prezident ICOMOS – hlavního odborného poradce UNESCO v otázkách kulturního dědictví.

Některé formulace budoucího zákona jsou natolik závažné, že se k nim vyjádřila i Bezpečnostní a informační služba (BIS). „Navrhovaná povinnost odvolacího orgánu II stupně vždy meritorně rozhodnout v sobě skrývá nebezpečí ohýbání systému a korupční riziko, nebude třeba korumpovat orgánů několik, ale postačí korumpovat pouze orgány odvolací.“ uvádí BIS ve svých připomínkách a není zdaleka jediná, kdo na korupční rizika upozorňuje.

Redakce Našeho regionu se proto zeptala ministerstva pro místní rozvoj, kdo konkrétně takový zákon připravil. Ministerstvo má totiž na přípravu zákonů draze placené úředníky z peněz daňových poplatníků.  Jenže samo ministerstvo to netuší, nebo to přiznat nechce. „Omlouvám se, ale jak to prosím myslíte kdo konkrétně? To je spíše dotaz na Hospodářskou komoru a mnoho dalších partnerů, svazů, asociací…,“ odpověděl Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vilém Frček. Kdo konkrétně tento zákon připravil jsme se nedozvěděli ani přes opakované urgence.

Podle ministerstva byla obecně do prací na novém stavebním zákonu aktivně zapojena Hospodářská komora, zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Svazu měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Českomoravské konfederace odborových svazů.

Eskalace Hitlerových útoků byla dovršena. Připomínáme si 80 let od zahájení německé okupace

Střet zájmů to prý není

Ministerstvo nevidí problém ani v tom, že jsou v Hospodářské komoře zapojeni i developeři a stavební firmy jako například Central Group a další. Střet zájmů to podle MMR není. „Koneckonců to není poprvé – i nový občanský zákoník byl připravován externě. O žádný střet zájmů se rozhodně nejedná,“ dodal Frček. Pro úplnost dodejme, že novela občanského zákoníku neupravuje byznys, na kterém stavební firmy utrží více než 500 miliard korun ročně.

„Věcný návrh novely stavebního zákona připravili místo úředníků Ministerstva pro místní rozvoj právníci členů Hospodářské komory. Ta přitom není odpovědná za ochranu veřejných zájmů, hájí pouze ekonomické zájmy svých členů. Předložený záměr je v současném znění velmi vstřícný k developerům a dalším stavebním podnikatelům.“ uvádí ICOMOS. „Stavební lobby si tak napsala věcný záměr zákona podle svých představ a potřeb,“ dodal k současnému stavu Girsa.

Pro tyto situace stanovuje státním úředníkům striktní postup služební předpis náměstka ministra vnitra pro státní službu: „Předpokládá-li státní zaměstnanec jednání s rizikem korupce nebo podvodu nebo jednání s prvky lobbingu, vede je za přítomnosti minimálně jednoho svého spolupracovníka. O takovém jednání vyhotoví státní zaměstnanec záznam…“ Úředníci ministerstva pro místní rozvoj by podle tohoto ustanovení měli mít detailní přehled o tom, kdo se na přípravě zákona podílel.

Takovýto přístup ke tvorbě zákonů odporuje i Etickému kodex úředníků a zaměstnanců MMR: „Úředník a zaměstnanec ministerstva dbá na to, aby jeho rozhodování bylo objektivní, nestranné a přijaté řešení bylo vždy v souladu s veřejným zájmem…, Úředník se vyvaruje vztahů vzájemné závislosti a nepatřičného vlivu jiných osob (klientelismus, nepotismus).“

Tlačíme na pilu

„Věcný záměr nového stavebního zákona jsme na začátku ledna předložili do mezirezortního připomínkového řízení. Když jsme všechny připomínky dali do jedné tabulky, tak je to román, který má téměř 900 stránek. Připomínky chceme vypořádat během března a na přelomu března a dubna bychom návrh zákona chtěli předložit vládě,“ uvedla náměstkyně MMR Marcela Pavlová. Úředníci, kteří přenechali tvorbu zákona soukromé lobby si teď vzali za cíl vypořádat během necelých dvaceti pracovních dnů oněch 1281 zásadních připomínek a návrh co nejdříve předložit ke schválení vládě.

Martin Černý

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

Před 58 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama