-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Minulost podprsenky je jasná, ovšem budoucnost ji čeká zcela neuvěřitelná. Víme, jaká

Další fotky

Trápíme nebo pyšníme se tímto důležitým kouskem prádla už pár tisíc let. Může jít o záležitost čistě praktickou, či luxusní, provokativní doplněk. Ale co čeká podprsenku v postinformační době?

Reklama

Chceme-li vědět, jak a proč vznikla, vypravíme se do časů Ötziho. Už tehdy si ženy obtáčely ňadra pevným pruhem tkaniny. Nešlo o cudnost, ani erotickou výzvu. Při fyzické námaze byla opora prsů prostě pohodlnější a evropské klima takové řešení dovolilo. V Egyptě faraónů se s ním nesetkáme, zato najdeme šik pouzdrové šaty s živůtkem až pod ňadry. Tři a půl tisíce let stará vyobrazení z Kréty dokládají primární funkci podprsenky. Sportující ženy na sobě mají obdobu bikin, zatímco vznešené dámy se navlékly do korzetu, který ponechával ňadra vyzývavě nahá.

Ve starověkém Řecku a Římě i v jihovýchodní Asii si ženy běžně ovíjely poprsí látkovým pásem. V dávné Indii se objevil přiléhavý krátký živůtek.  V Číně se až do pádu císařství nosily náprsníky upevněné k tělu tkanicemi; v modernizované, elegantní verzi slouží i dnes. Legendární dahomejské Amazonky sloužící jako elitní královská garda, nechodily do boje nahoře bez, ale také s hrudníkem chráněným zkříženými pruhy látky.

Sexy dračice nebo andělsky nevinná. Spodní prádlo pro každou příležitost najdete v Marks & Spencer

Představu, že středověk ponechal ženám z prádla jen košili, zlikvidoval nález soudobě vyhlížejících lněných podprsenek z poloviny 15. století. Kromě nich existovaly košile se všitými nezpevněnými košíčky, kterým se říkalo „kapsy pro ňadra“ nebo „košile se sáčky“. K zachycení ňader posloužily i široké pentle, známé z archaického Řecka.

Kde se vzaly moderní punčochy a proč muži říkají punčocháčům skafandr? Kvůli nylonkám se i demonstrovalo!

Estetický ideál dlouho nepřál bujným ňadrům, takže se v módě setkáme s těsnými živůtky zplošťujícími hruď. Korzety by si zasloužily samostatný článek, nepatří tak úplně minulosti a příležitostně se do dámského šatníku vrací. Francouzská revoluce, která vzývala odkaz antiky, přinesla obdobu sportovních podprsenek. Pak na ženský hrudník znovu zaútočil korzet, ale kolem roku 1866 se v Anglii vynořily podprsenky z hedvábí a krajek. Nevypadaly zvlášť pohodlně, ale nastouply vítězné tažení.

O pár let později Francouzka Herminie Cadolle rozdělí korzet na spodní část podporující poprsí a vrchní část chránící ňadra. S patenty na různá řešení podprsenky se téměř roztrhl pytel. Na počátku dvacátého století už Oxfordský slovník angličtiny zná nový výraz: brasserie, zkráceně bra. Podprsenka je oficiálně tu.

Podprsenku nosíme už přes 100 let. Vynalezena byla úplnou náhodou kvůli „nehodě“

S vynálezem moderní podprsenky je spojována Mary Phelbs Jacob a rok 1910.  Po Velké válce tzv. bandeaus ňadra opět zplošťují do žádaného chlapeckého looku a odkazují k látkovým páskám starých dob. Velmi rychle se však vrací ladné ženské formy…  Na konci čtyřicátých let vynalezený styl push-up dlouho slaví úspěchy, aby se od něj nyní začaly ženy odvracet. Ikonické špičaté podprsenky padesátých let vzkříšené Madonnou, wonder-bra, pohodlné sportovní výrobky, excentrické kovové a klenotnické kreace…

„Nejlépe vůbec žádnou,“ hlásají poslední lifestylové trendy, které fandí ženské svobodě. Nakonec, nepřezdívá se podprsence „škrtič“? Už ten problém vybrat vhodnou velikost a tvar! Správný model si neumí vybrat až 70-80 % žen.

Stop povadlým ňadrům. Vyberte si konečně správnou podprsenku! Jak na to?

To bychom nesměli žít v éře digitálních technologií. Americká společnost Soma specializující se na spodní prádlo na posledním veletrhu elektroniky CES v Los Angeles představila projekt Somainnofit s Bluetooth konektivitou. Černá elastická podprsenka změří jednotlivé parametry dámského hrudníku a odešle je do tabletu. Aplikace v něm je vyhodnotí a přesně určí skutečnou velikost prsou a doporučí odpovídající tvar a typ podprsenky z produkce firmy.

FOTO: Dějiny podprsenky

Dějiny podprsenky - OLYMPUS DIGITAL CAMERADějiny podprsenky - DepositphotosDějiny podprsenky - 1-antický sportovní úborDějiny podprsenky - 8-předchůdce podprsenkyDějiny podprsenky - 2-čínský dámský náprsník
Další fotky
Dějiny podprsenky - 3-podprsenka z 15. stoletíDějiny podprsenky - 4-viktoriánská podprsenka z r.1866Dějiny podprsenky - 5-doba charlestonuDějiny podprsenky - 6-prádlo somainnofitDějiny podprsenky - 7-dahomejská válečniceDějiny podprsenky - ATRL

Tuto užitečnou pomůcku lze použít 200x, než dojde baterie. Ale do té doby se na trhu objeví něco ještě úžasnějšího!

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama