4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Oáza klidu v kraji průmyslu. Zámecký park Veltrusy ukrývá unikáty

Další fotky

Počasí láká k výletům. Pokud hledáte neobyčejný, pak je jedinečným lákadlem procházka zámeckým parkem Veltrusy, který je volně přístupný po celý rok.

Projdete parkem, uvidíte nejen romantické pavilony, ale také romantická lesní zákoutí i pole a pastviny, které k parku, který kdysi býval říčním ostrovem, neodmyslitelně patří.

Po ranní kávě u hlavní vstupní brány se můžete vypravit kolem daňčí obory, kde chovají daňky skvrnité, kteří tu mají domov už od roku 1802. Dále vede cesta přes Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého až k zámku odkud pak dojdete Osovou alejí k pětici unikátních staveb.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Jednou z nich je Holandský selský dům obklopený, který je obklopený sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů, narazíme také na sušárnu ovoce a uprostřed venkovní jízdárny pak na pavilon Marie Terezie. Nad Mlýnským potokem vítá návštěvníky Červený mlýn a pokud se chcete dostat k Egyptskému pavilonu, pak se dáte přes most se sfingou.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Kde se občerstvit
V parku nedaleko sfingy a pavilonu Marie Terezie naleznete Galerii Na konci světa (již zmíněný Holandský selský dům) s občerstvením a hřištěm pro děti. U zámecké brány je Kavárna Důlék (název má zvláštní, ale prostý – sídlí v budově, které se říká Dům lékaře) a nechybí ani zámecká restaurace několik desítek metrů od zámku.

Cestou veltruským parkem návštěvníci dojdou i k Okružní aleji, také k Mlýnskému potoku, přes který se klene několik mostů, objevitelská procházka pokračuje přes Platanovou louku a končí u Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova v blízkosti Dórského chrámu.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

V parku veltruského zámku máme mnohdy pocit úžasné volnosti, svým pojetím se totiž skutečně přibližuje volné krajině. Tento skvělý krajinářský nápad měl třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790.

Park má ještě minimálně dvě nej
– Patří k pěti nejstarším u nás
– Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách také největším.

Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek (ferme ornée), nepřekvapí tedy, když vedle sebe uvidíte romantické pavilony a užitková pole a pastviny. Čas tady můžete trávit celé dny, je totiž volně přístupný od úsvitu do soumraku.

Kamýk ve Velkých Přílepech vás nabije blahodárnou energií. Kde se tu vzala?

Co nabízí místní zámek mimo hlavní sezónu?
Zámek Veltrusy má o víkendech a státních svátcích otevřeny dvě výstavy bez průvodce, a to Míry, váhy, závaží na zámku vám ukáží a také Expozici historických kočárů z 19. a 20. století. S průvodcem můžete jít do severozápadního křídla na prohlídku nazvanou Aristokracie: Začátek konce, která pojednává o posledních majitelích zámku. Během letních prázdnin bude zámek přístupný denně mimo pondělí. Přibude cykloprohlídka po veltruském parku.

FOTO: Veltrusy – park v zimě

Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (9)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (1)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (3)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (2)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (4)
Další fotky
Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (5)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (6)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (8)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (7)

 

Včera, 15:33
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
9.12.2019
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
8.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
8.12.2019
Takřka pod vánoční stromeček dostalo město Kostelec nad Labem komplexní knihu o historii i současnosti,...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Již třináctý ročník Mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup se v...
4.12.2019
Již tradičně je v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci Máslovice, vystaven betlém z...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
Reklama