• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Místostarosta Českého Krumlova přestal používat titul

  30.8.2023
  Simona Knotková

  Uvolněný místostarosta Českého Krumlova Dalibor Uhlíř (ČK rozumem a srdcem-Nezávislí) od úterý nepoužívá inženýrský titul. Rozhodl se tak na základě posudku advokátní kanceláře, který si nechal zpracovat.

  Místostarostu z neoprávněného užívání titulu obvinili někteří lidé anonymně na sociálních sítích, vysvětlení žádá i opozice. Případ projednají tento čtvrtek krumlovští zastupitelé. Uhlíř má v koalici důvěru, řekl krumlovský starosta Alexandr Nogrády (ANO). Nebude iniciovat Uhlířovo odvolání. Uhlíř bude dál používat titul MBA. O rezignaci na pozici místostarosty neuvažoval.

  „Obrátil jsem se na ministerstvo školství, kde jsem dostal nějaké doporučení. Potom na Vysokou školu ekonomickou, na americkou ambasádu, protože se jednalo o americkou školu. Také jsem si nechal zpracovat – a to je zásadní – posudek advokátní kanceláře. Závěr posudku je, že na základě předložených dokumentů a především nostrifikační doložky oni nemohou jednoznačně říct, že ten titul je užíván oprávněně. A z toho důvodu jsem se rozhodl ho od dnešního dne nepoužívat až do doby vyřešení s Vysokou školou ekonomickou nebo s ministerstvem školství,“ řekl v úterý Uhlíř.

  Uhlíř již dříve odmítl, že titul používá neoprávněně. Uvedl, že při studiu na ostravské pobočce Newport University získal titul MBA, české úřady zapsaly do databáze obyvatel i do občanského průkazu titul inženýr. V úterý řekl, že pobočku americké univerzity absolvoval v 90. letech a získal nostrifikační protokol, že může užívat titul inženýr v oboru ekonomie a managementu. Dodal, že mu inženýrský titul v životě žádnou výhodu nepřinesl.

  Ministerstvo školství uvedlo, že titul inženýr zmíněná škola vydávat nemohla. „Newport International University Ostrava nikdy nebyla českou soukromou vysokou školou. Inženýr je český akademický vysokoškolský titul, který může udílet jen česká veřejná nebo soukromá vysoká škola, nikoliv zahraniční univerzita,“ uvedla v odpovědi opozičním zastupitelům Lucie Sedláková z ministerstva školství.

  Uhlíře kritizují opoziční zastupitelé. Patří k nim i bývalý místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). „Jestli někdo neoprávněně užíval titul, tak podváděl veřejnost. To je základní problém a já si myslím, že podvádět se nemá. Hlavně žádáme, aby to prokázal (Uhlíř), a věci, které se nám dostaly do rukou, svědčí o tom, že to tak bylo (že podváděl). Je to kauza, která je v naší republice obvyklá, ale lidé, kteří vykonávají veřejné funkce, by takové věci dělat neměly,“ řekl Hermann.

  Uhlíř nechá ve veřejných zdrojích opravit titul, na své náklady. Zároveň bude dál podnikat kroky, aby obhájil používání inženýrského titulu. Možný začátek kauzy spatřuje v tom, že v červnu odešel z koalice v Krumlově zástupce hnutí Žijeme Krumlovem, které má jednoho zastupitele. Lídr hnutí Vojtěch Němec zároveň rezignoval na pozici jednatele městské společnosti Českokrumlovský rozvojový fond. Němec uvedl, že ostatní hnutí z koalice stále porušovala koaliční smlouvu. Vedení města jeho slova odmítlo. „Když odešel (Němec) z koalice, zastupitelé dostali informace z anonymních e-mailů,“ řekl Uhlíř, který loni kandidoval do Senátu a byl dříve také členem hnutí Trikolora.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte