25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Mít slepice není problém, ale radost. Získáte tak domácí vejce i zábavu každý den!

Pokud tu možnost máte, tak to opravdu zkuste. A nebojte se inovací a průkopnických řešení. Slepice jsou chytří a zábavní ptáci, když jim k tomu dáte možnost. A pořád tu jsou ještě také ta vejce! Domácí, čerstvá, s oranžovými žloutky, prostě pochoutka.

Reklama

Pokud si vzpomínáte na chov slepic v podání našich babiček, tak se vám nejspíš vybaví rozbahněný výběh, jako krmení i nevábné zbytky z kuchyně a kurník znečištěný trusem. Proč tomu tak bylo? Protože takové uspořádání chovu slepic je výhodné pro chovatele, čili pro tu vaši babičku, která rozhodně neměla čas na nějaké zbytečnosti. Chov slepic pro ni byla jen další práce.

Vy na to můžete jít úplně jinak. Počítejte s tím, že jedna slepice by měla mít k dispozici plochu 10 m2, to je základ. Dále víme, že průměrně slepice snese 180 vajec do roka, v zimě méně, v létě víc. Když budete počítat na každého člena domácnosti jednu slepici, čtyřčlenná rodina tak může počítat s 60 vejci za měsíc. Pokud je to málo, lze počet slepic samozřejmě zvýšit. Čtyři nebo třeba šest je v podstatě jedno. Jedno ale není to, že domácí vejce oproti těm z velkochovů obsahují 3x více vitamínu A, 2x více omega-3 mastných kyselin, 7x více beta-karotenu a 6x více vitaminu D.

Záleží na vás, jakou volnost potom svým slípkám poskytnete. Na paměti je třeba mít jen to, že slepice chované „na volno“ jsou opravdu všudybylky a stále při chuti a že je třeba jim zamezit přístup tam, kde by mohli způsobit nějakou škodu. Užitečné je také k hejnu přičlenit i kohouta, protože pak je celé hejno kompaktnější a chová se opravdu jako hejno, tedy chvílemi neskutečně zábavně, když se třeba někam řítí. Nemusíte se ani bát, že ve vejcích pak najdete zárodky kuřátek. Stačí vejce jen co nejdříve po snůšce sebrat a dát do chladu. Některé slepice se dokonce chovají jako domácí mazlíčkové a je možné je ledacos naučit.

Přesně tak chovají své slepice Petra a Erik, opravdu snadno a časově a nakonec i finančně nenáročně. Rádi se s vámi o své zkušenosti podělí a poradí nejen s chovem slepic, ale seznámí vás i s celým širším konceptem zvaným permakultura, to znamená s takovým stylem a způsobem života, který je ohleduplný k přírodě a životnímu prostředí a který na první místo staví trvalou udržitelnost a stále obnovující zdroje.

Aspoň trochu by se o něj měl a může pokusit každý z nás. Už jen pro ten dobrý pocit, že nemyslíme sobecky jen na sebe.

PR

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama